Rodzaje drenaży korpusu zapory-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 616
Wyświetleń: 2464
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje drenaży korpusu zapory-opracowanie - strona 1 Rodzaje drenaży korpusu zapory-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Jaka jest rola drenaży ułożonych wzdłuż korpusu zapór ziemnych ograniczających zbiorniki wodne?
Rodzaje drenaży korpusu zapory Duży wpływ na warunki przepływu filtracyjnego pod zaporą maja drenaże, które spełniają role elementu ujmującego i odprowadzającego przesiąkł wody. Rodzaje drenaży: *Pryzma kamienna -jest urządzeniem drogim i stosuje się gdy w dolnym stanowisku stale występuje woda powyżej zapory i gdy dół skarpy odpowietrznej narażony jest na silne falowanie. *Drenaż płaski powierzchniowy - jest to ubezpieczony filtr odwrotny, nie powoduje obniżenia linii depresji w zaporze (jest bardzo tani), stosuje się go często na niewielkich zaporach oraz na zaporach wyższych jako przedłużenie pryzmy kamiennej. *Drenaże płaskie wewnętrzne - materacowe stosuje się w- przypadku konieczności dalekiego odsunięcia linii depresji od skarpy napowietrznej (1/3 szerokości podstawy). *Drenaże rurowe - wykonuj e się z sączków betonowych lub ceramicznych w obsypce z filtru odwrotnego. Obecnie stosuje się także sączki z betonu porowatego.
W jaki sposób kształtować poziom ułożenia drenaży w pobliżu fundamentu. Z uwagi na ochronę budynków przed zagrożeniem wodami podziemnymi poziom zwierciadła wody podziemnej powinien się znajdować na takiej głębokości, aby wysokość podnoszenia kapilarnego nie osiągnęła poziomu posadzek piwnicznych. W gruntach piaszczystych należy się liczyć ze wzniosem kapilarnym w granicach 0,3-1,0 m, a w gruntach gliniastych i pylastych 0,6 do 2,0 m. Działanie ochronne drenaży powinno być powiązane z jednoczesnym założeniem odpowiedniej izolacji zabezpieczającej przed wilgocią.
Drenaże wykonywane dla celów odwodnienia terenów budowlanych powinny być zakładane poniżej głębokości przemarzania gruntu, wtedy system drenarski będzie funkcjonował pomimo zamarznięcia górnej warstwy gruntu. Uszkodzenie zarówno drenażu, jak i obsypki następuje w wyniku zamarznięcia i deformacji gruntu. Praktyczne głębokości założenia drenaży poziomych nie powinny przekraczać:
• 3-4 m dla rur ceramicznych i rur karbowanych z nieplastyfikowanego PC W,
• 5-6 m dla rur kamionkowych i rur gładkich z twardego PCW,
• 8 m dla rur betonowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz