40 Rodzaje domniemań:
a). faktyczne ( preasumptio facti ); to rodzaj wnioskowania na podstawie zaistnienia pewnych faktów o wystąpieniu innych faktów pozostających z tymi pierwszymi w związku logicznym. Domniemaniem takim posługujemy się w życiu codziennym. b). prawne ( preasumptio iuris ); polega na tym, że z faktem nieudowodnionym , lecz wysoce prawdopodobnym, prawo nakazuje wiązać określone skutki prawne. Domniemanie prawne wiąże sąd dopóki nie zostanie wzruszone. Wzruszenie domniemania nastepuje mocą dowodu przeciwnego. Prowadzi do obalenia przyjętego domniemania.
Domniemania faktyczne to rodzaj wnioskowania na podst pewnych faktów o innych, pozostających z pierwszymi w logicznym związku. Często występuje w życiu codziennym. Stanowi ono pewne założenie, hipotezę, że w pewnych sytuacjach jest tak a nie inaczej. Fakt, które jest przedmiotem domniemania jest prawdopodobny, tj możliwy do zaistnienia. Wskazują na to pewne zależności i powiązania między faktami określane mianem związku przyczynowego. Każde domniemanie faktycznie może być obalone przez wykazanie nieprawdziwości domniemywanych faktów w konkretnym przypadku.
Domniemania prawne ma bezpośrednie odzwierciedlenie w normie prawnej. Jest wyrażone w przepisach prawa. Stanowi ustawowe dopuszczenie istnienia pewnego faktu trudnego do dowiedzenia na podstawie innego faktu udowodnionego lub bezspornego. Zamiast wiązać skutki prawem z faktami rzeczywistymi (prawa materialna), prawo nakazuje wiązać je z innymi, których zaistnienie pozwala domniemywać, że zaszły fakty poszukiwane których udowodnienie danym momencie nie jest możliwe. Prawo więc nakazuje lub umożliwia wiązanie skutków prawnych z faktami formalnymi, prawdopodobnymi lecz nie tworzącymi rzeczywisty(materialny) obraz sprawy.
Domniemania prawne odgrywają istotną rolę w procesie stosowania prawa. Służą ułatwieniu rozstrzygnięcia prawnego, gdy dowód z faktów jest niemożliwy lub bardzo utrudniony, a norma prawna wiąże z nimi w sposób bezpośredni skutki prawne.
Domniemania służą bezpieczeństwu prawnemu. Wyznaczają rozstrzygnięcia prawne w przypadkach trudnych lub społecznie ważnych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)