Rodzaje definicji ze względu na budowę.
Definicja równościowa
definiendum -wyraz definiowany
łącznik -stwierdzenie, że wyraz definiowany ma takie samo znaczenie jak słowa użyte w definiens.
definiens -wyrazy uprzednio znane, które pomagają zrozumieć treść definiendum
A+B+C (bursztyn + jest to + skamieniała żywica)
A i C znaczą to samo. C nie może obejmować więcej desygnatów niż A. Współczesna logika mówi, że definicja taka powinna być zbudowana jak wyrażenie „A mające cechy C” np. „Sędzia to urzędnik wydający wyroki w imieniu państwa”. (nie tylko z nazwy sędzia, jeśliby nie wydawał wyroków).
Definicja równościowa nieklasyczna
Jest gdy w definicji wskażemy pewne zakresy nazw i one stanowią nową jakość. (np. w Ustawie o płodach rolnych mówi się, że zboże to owies, pszenica, proso, gryka, chociaż niektóre nie są zbożami. -dla potrzeb definicji stworzono można stworzyć nowe pojęcie).
Wyróżniamy 3 typy stylizacji:
Słownikowa - gdy wyraz lub wyrażenie ma takie samo znaczenie jak skazywane drugie wyrażenie, np. ustawa - akt prawny, normatywny.
Semantyczna - gdy wyraz, który omawiamy ma określone znaczenie, chociaż czasami może to prowadzić do werbalnego nieporozumienia, jeżeli słuchacz nie odróżnia zakresów nazw.
Przedmiotowa -wskazuje się tu na znaczenie przedmiotu, wyrazu, mówi o cechach tego, do czego wyraz ten się odnosi. Chodzi o poinformowanie o funkcji, jaką pełni, przydatności, znaczeniu. (Często stosowane w reklamie)
Definicja nierównościowa
Poprzez postulaty. Wstawiamy definiowany wyraz do kilku zdań niekoniecznie ze sobą związanych. Słuchacz sam musi się domyślić znaczenia wyrazu, przez analizę treści tych zdań.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)