Rodzaje aktów normatywnych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 742
Wyświetleń: 2471
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje aktów normatywnych - strona 1 Rodzaje aktów normatywnych - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje aktów normatywnych Konstytucja Konstytucja - akt normatywny o najwyższej mocy prawnej i szczególnym zakresie regulacji, uchwalany i zmieniany w specjalnej procedurze, zazwyczaj noszący specjalną nazwę. Najwyższa moc prawna konstytucji : nie ma aktów, które zawierałyby normy o mocy wyższej od konstytucji, wszystkie inne akty muszą być z nią zgodne: zgodność proceduralna - akt normatywny może stać się elementem systemu, jeżeli został wydany przez upoważniony podmiot i w wyznaczonej procedurze, co określa konstytucja,
zgodność treściowa - inne akty normatywne nie mogą być niezgodne z treścią norm zawartych w konstytucji.
Konstytucja stwarza : podstawy kompetencyjne całego systemu prawa, podstawy aksjologiczne i treściowe systemu - formułuje zasady na których ma się opierać cały tworzony porządek prawny. Przedmiot regulacji konstytucji : podstawy ustroju politycznego państwa, elementy ustroju ekonomicznego, pozycja jednostki w państwie, procedura zmiany konstytucji. Ewolucja treści konstytucji od “konstytucji państwa” do “konstytucji społeczeństwa”. Zmiana konstytucji : specjalnym trybie - innym niż ustawodawczy, przez specjalne ciało - konstytuanta, większe wymagania quorum i większości. Ustawa konstytucyjna - ustawa mająca moc prawną równą konstytucji, która w zasadzie obowiązuje obok konstytucji i normuje jedynie niektóre sprawy należące do tradycyjnie zakresu spraw regulowanych przez konstytucje. Ustawa i akty o mocy ustawy Ustawa - akt uchwalany przez parlament w specjalnej procedurze (trybie ustawodawczym), której elementy określa konstytucja, zajmujący pozycję bezpośrednie po konstytucji, mający nieograniczony przedmiotowo zakres normowania. Materia ustawowa - zakres spraw, które mogą być normowane ustawą, a nie jakimkolwiek innym aktem normatywny. Zazwyczaj są to: prawa, wolności i obowiązki obywateli i ich organizacji, kompetencje organów państwa, ciężary nakładane na obywateli. Rodzaje ustaw : ustawa w sensie formalnym - akt parlamentu, wydany w procedurze przewidzianej dla ustaw, określany jako ustawa i jak ustawa ogłoszony, który jednak w ogóle nie zawiera norm postępowania, ale poprzez który coś się tworzy czy ustala; ustawa organiczna - ustawa posiadająca szczególną moc prawną, wyższą niż moc innych ustaw; regulują doniosłe sprawy, dlatego są zmieniane w specjalnej procedurze - przy większym quorum i innej większości głosów niż ustawy zwykłe; rozmaite ustawy posiadające te samą moc prawną, różniące się tematyką; szczególnie doniosła jest ustawa budżetowa;

(…)

… o charakterze wewnętrznym.
Akty normatywne powszechnie obowiązujące - takie, których normy mogą być adresowane do każdego podmiotu i mogą kształtować ich sytuacje prawne. Są to: konstytucja, ustawy, rozporządzenia z mocą ustawy, rozporządzenia, akty prawa miejscowego, tzw. umowne źródła prawa, ratyfikowane umowy międzynarodowe.
Zamknięty system aktów normatywnych powszechnie obowiązujących:
normy powszechnie…
…:
kompetencyjną - jest wydawany wyłącznie wtedy, gdy ustawa do tego upoważnia, a więc “na podstawie” ustawy,
funkcjonalną - jest związany z treścią ustawy, służy do jej wykonania.
Inne akty podustawowe: statuty, regulaminy, układy zbiorowe pracy, porozumienia, umowy taryfowe.
Akty o charakterze umownym - akty, które powstają w drodze porozumienia stron, którymi są przedstawiciele pracodawców oraz związków…
… przez różne instytucje Unii Europejskiej: Parlament Europejski, Radę Europejską, Komisję Europejską.
Rozporządzenia (ustawy europejskie) - akty, które mają charakter wiążący we wszystkich państwach będących członkami UE i są w tych państwach bezpośrednio stosowane. Regulują sprawy, które w prawie krajowym są zazwyczaj normowane ustawą, przy czym jeżeli jakaś dziedzina spraw zostanie unormowana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz