Rewolucje w Rosji 1917

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1708
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rewolucje w Rosji 1917 - strona 1 Rewolucje w Rosji 1917 - strona 2

Fragment notatki:

REWOLUCJE W ROSJI 1917 I POWSTANIE PAŃSTWA RADZIECKIEGO
Oprócz rewolucji październikowej w Rosji w 1917 roku miała miejsce jeszcze rewolucja lutowa, z punktu widzenia politycznego ważniejsza, gdyż doprowadziła do obalenia Mikołaja II.
W Rosji do 1917 obowiązywał kalendarz juliański, a w reszcie Europy gregoriański. Tak więc rewolucja lutowa faktycznie miejsce miała w marcu, a październikowa w listopadzie. Sytuacja w Rosji w okresie wojny W takcie wojny w Rosji sytuacja nie była dobra. Panował chaos w gospodarce, istniały trudności z tym, że sprawy ekonomiczne podporządkowane były potrzebom wojny. Powszechne były kłopoty z transportem, wiele osób uciekało w głąb Rosji. Szerzył się nielegalny handel. Na wsi rosyjskiej panował kryzys. 23% upraw leżała odłogiem, brakowało bowiem mężczyzn do pracy, ponieważ zmobilizowano11 milionów mężczyzn do walki. Dodatkowo panował kryzys władzy. Mikołaj II nie był bowiem udolnym władcą, a o władzy w Rosji w latach dziewięćdziesiątych mówiono nawet „autokracja bez autokraty”. Dodatkowo do klęsk ponoszonych na froncie doszła jeszcze sprawa z Grzegorzem Rasputinem, nazywanym również świętym mnichem. Car miał bowiem 4 zdrowe córki i najmłodszego syna Aleksego, który miał być jego następcą. Carewicz przez rodzinę matki cierpiał na hemofilię. Już jako dziecko kilka razy otarł się o śmierć. Wówczas z Syberii przybył Grzegorz Rasputin, który hamował krwotoki u carewicza. Był on jednak rządny władzy i wywierał silny wpływ na małżonkę cara - Aleksandrę Fiodorownę . Tym sposobem wpływał między innymi na prowadzenie wojny, co nie podobało się arystokracji. Chcieli oni początkowo zabić cara, to jednak im się nie udało i ostatecznie zamordowali Grzegorza Rasputina. Ciało jego wrzucono do Narwy (przepływającą prze Piotrogród = Sankt Petersburg ). Zabójstwa tego dopuścił się książę Jasupow, który nie został za to skazany na żadną karę. Świadczyło to o tym, że zamordowanie Rasputina spotkało się ze społeczną aprobatą.
Rewolucja lutowa 21 lutego Duma powołała Tymczasowy Komitet Dumy, a jeden z deputowanych wręczył carowi akt nakłaniający go do podjęcia decyzji o abdykacji. Początkowo car chciał abdykować na rzecz swojego brata, ten jednak nie przyjął tronu. Tak więc w lutym 1917 Rosja przestała być monarchią, a po 304 latach ustępiła dynastia Romanowów ( która rządziła po dynastii Rurykowiczów). Car stał się zwykłym obywatelem Rosji, żył jak nędzarz, a jako zawód wpisane miał: były car. Otrzymywał z tego tytułu rentę, jednak w sierpniu 1918 został wywieziony przez bolszewików wraz z całą rodziną do Jukaterynburga (Carycyna), gdzie któregoś dnia rozstrzelano ich w piwnicy. Następnie ciała próbowano spalić, niektóre wrzucono do studni. Car Mikołaj II, który zginął męczeńską śmiercią jest jednym ze świętych kościoła prawosławnego. Zamordowany został również carewicz.


(…)

… użytkującym ziemię nadawał ją na własność, co nie przeszkodziło jednak w kolektywizacji, powstawaniu kołchozów ( spółdzielcze gospodarstwa rolne) oraz sowchozów ( państwowe gospodarstwa rolne).
Istniał również komitet Cze-Ka czuwający nad bezpieczeństwem państwa, odpowiedzialny za wiele represji, który kierowany był także przez Feliksa Dzierżyńskiego( czerwony kat).
Rewolucja zaczęła także szybko głosić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz