Rewolucja Przemysłowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 2849
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rewolucja Przemysłowa - strona 1

Fragment notatki:

ŚCIĄGA!



Rewolucja Przemysłowa XIX w.
Rewolucja Przemysłowa XIX w. Europę XIX w. cechowała duża siła techniczna, gospodarcza, kulturalna, interkontynentalna. Podstawowymi symbolami tej potęgi były maszyny – lokomotywy, gazownie, dynama. Popularne poglądy na ewolucję głosiły, że przetrwają tylko najlepiej przystosowani. Rodziły się nowe siły fizyczne – od prądu elektrycznego po dynamit, demograficzne – przyrost ludności, społeczne – stawiające ‘masy’ w centrum powszechnego zainteresowania, militarne – umożliwiające mobilizację milionów ludzi i maszyn a także siły w sferze handlu i przemysłu – rozrastające się na gruncie nieznanego dotąd rozwoju rynku i postępu technicznego, w sferze kultury – dające początek najróżniejszym ‘ruchom’ zdolnym przemówić do szerokich mas oraz nowe siły polityczne – dzięki którym można było zdobywać bezwzględną supremację we wszystkich zakątkach świata. Prym wiodły Wlk. Brytania i Niemcy. W oczach ówcześnie żyjących ludzi siły te były przedmiotem podziwu i źródłem nadziei. Kiedy odkryto elektryczność nikt nie kwestionował płynących z tego faktu korzyści, a uprzemysłowienie i kolonializm uważano za duży krok naprzód dla wszystkich, których te procesy dotyczyły. Modernizacja czyli seria przemian którym podlegały społeczeństwa przeszła drogę od ‘zacofania’ do ‘nowoczesności’ gdzie punktem wyjścia było społeczeństwo rolnicze, oparte na klasie chłopskiej, gdzie większość ludzi pracuje na roli i wytwarza żywność na własne potrzeby, a celem społeczeństwo miejskie i uprzemysłowione, nowoczesnego typu, w którym większość ludzi zarabia na życie mieszkając w miastach i pracując w fabrykach. (Jako pierwsze tego rodzaju modernizacji doświadczyły rejony Wlk. Brytanii, a zaraz po nich tereny złóż węgla w Belgii, w Zagłębiu R

Rewolucja Przemysłowa XIX w.
Europę XIX w. cechowała duża siła techniczna, gospodarcza, kulturalna, interkontynentalna. Podstawowymi symbolami tej potęgi były maszyny - lokomotywy, gazownie, dynama. Popularne poglądy na ewolucję głosiły, że przetrwają tylko najlepiej przystosowani. Rodziły się nowe siły fizyczne - od prądu elektrycznego po dynamit, demograficzne - przyrost ludności, społeczne - stawiające `masy' w centrum powszechnego zainteresowania, militarne - umożliwiające mobilizację milionów ludzi i maszyn a także siły w sferze handlu i przemysłu - rozrastające się na gruncie nieznanego dotąd rozwoju rynku i postępu technicznego, w sferze kultury - dające początek najróżniejszym `ruchom' zdolnym przemówić do szerokich mas oraz nowe siły polityczne - dzięki którym można było zdobywać bezwzględną supremację we wszystkich zakątkach świata.
Prym wiodły Wlk. Brytania i Niemcy.
W oczach ówcześnie żyjących ludzi siły te były przedmiotem podziwu i źródłem nadziei. Kiedy odkryto elektryczność nikt nie kwestionował płynących z tego faktu korzyści, a uprzemysłowienie i kolonializm uważano za duży krok naprzód dla wszystkich, których te procesy dotyczyły. Modernizacja czyli seria przemian którym podlegały społeczeństwa przeszła drogę od `zacofania' do `nowoczesności' gdzie punktem wyjścia było społeczeństwo rolnicze, oparte na klasie chłopskiej, gdzie większość ludzi pracuje na roli i wytwarza żywność na własne potrzeby, a celem społeczeństwo miejskie i uprzemysłowione, nowoczesnego typu, w którym większość ludzi zarabia na życie mieszkając w miastach i pracując w fabrykach. (Jako pierwsze tego rodzaju modernizacji doświadczyły rejony Wlk. Brytanii, a zaraz po nich tereny złóż węgla w Belgii, w Zagłębi

(…)

… się we Francji, wzdłuż linii Paryż - Lyon - Marsylia, w Niemczech, wzdłuż linii Nadrenia - Zagłębie Ruhry - Berlin - Saksonia - Śląsk, w Niderlandach, w granicach zjednoczonych Włoch i w sercu Austro- Węgier w rejonach Czech, Wiednia i Budapesztu. Natomiast takie rejony jak Irlandia, Bretania, Galicja czy Sycylia nie były rozwinięte wcale. Z powodu różnic w tempie rozwoju zarówno między państwami…
… tego rodzaju modernizacji doświadczyły rejony Wlk. Brytanii, a zaraz po nich tereny złóż węgla w Belgii, w Zagłębiu Ruhry i na Śląsku.)
Modernizacja obejmowała najpierw porty, potem stolice, a wreszcie całe kraje dla których bodźcem stał się przemysł. Kiedy docierała za ocean - albo za sprawą imperialistycznej gospodarki prowadzonej w koloniach, albo dzięki lokalnym inicjatywom - traktowano ją jako rodzaj…
… ubogich takich jak Rosja czy Hiszpania oscylowały między wstydem z powodu własnego zacofania a obawą, że popadną w zależność od innych. Reżimy autokratyczne mogły pozwolić sobie na izolację aż do czasu podjęcia decyzji o zagranicznych inwestycjach. Kraje bardziej liberalne w rodzaju Austro- Węgier zrobić tego nie mogły. Gdy rewolucja przemysłowa nabrała rozmachu, nastąpił duży szereg konsekwencji. Rozwój…
… znacznie w latach wojen rewolucyjnych, kiedy zniesiono pańszczyznę a miliony żołnierzy nie powróciły już do swych rodzinnych wsi
-obok węgla wprowadzono nowe źródła energii - najpierw gaz, potem ropę naftową a w końcu elektryczność wykorzystywaną na skalę przemysłową
-w coraz szerszym zakresie stosowano napędzane energią maszyny i silniki, a największe znaczenie w tej dziedzinie miało wprowadzenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz