REWOLUCJA LUTOWA W ROSJI

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
REWOLUCJA LUTOWA W ROSJI - strona 1 REWOLUCJA LUTOWA W ROSJI - strona 2 REWOLUCJA LUTOWA W ROSJI - strona 3

Fragment notatki:

REWOLUCJA LUTOWA W ROSJI:
Po klęskach w 1916 roku w życiu gospodarczym Rosji zaczął pogłębiać się chaos. Padł transport, który nie był w stanie przemieszczać wielkich mas ludzi (wojskowych i uciekinierów z Królestwa i Litwy); węzły kolejowe blokowane były sprzętem i maszynami z ewakuowanych fabryk. Taki stan rzeczy wpływał fatalnie na rosyjską gospodarkę (problemy z zaopatrzeniem dla dużych miast, których ceny rosły w zastraszającym tempie). Na wsi też było coraz gorzej - powierzchnia zasiewów głównych zbóż spadła o 23%, a mobilizacja wyrwała ze wsi prawie połowę mężczyzn w wieku produkcyjnym. Wszystko to wpłynęło na wzrost nastrojów antywojennych i rewolucyjnych, wyrażających się w strajkach, demonstracjach i rozruchach. Koła liberalnej i demokratycznej inteligencji rosyjskiej, a także część arystokracji, upatrywały przyczyny klęsk wojennych w nieudolności naczelnego dowództwa armii rosyjskiej oraz w całkowitym upadku moralnym dworu carskiego. Carat ciągle likwidował strajki i demonstracje przy użyciu policji, a jednocześnie nie zdawał sobie sprawy, co stanie się w przyszłości. Pomimo terrory policyjnego rosła liczba strajków i demonstracji ulicznych. 21 lutego (6 marca) 1917 roku strajk rozpoczęła największa fabryka w Piotrogrodzie. Odtąd demonstracje trwały nieprzerwanie do 26 lutego (11 marca) 1917 roku. 27 lutego 1917 roku przywódcy Dumy utworzyli Tymczasowy Komitet Dumy (na czele stanął liberalny arystokrata - książę Lwow), który objął władzę w Rosji. Rząd carski został aresztowany, a car abdykował. Było to zwycięstwo rewolucji lutowej 1917 roku, która po 304 latach rządów dynastii Romanowów obaliła carat.
Równocześnie z objęciem rządów przez Tymczasowy Komitet, w Piotrogrodzie utworzona została Rada Delegatów Robotniczych, w której większość stanowili mienszewicy i eserowcy, czyli prawica socjaldemokratyczna. Proklamowano republikę demokratyczną, której ostateczną formę ustrojową miało określić Zgromadzenie Ustawodawcze, wybrane w demokratycznych wyborach. Jednocześnie ogłoszono natychmiastową amnestię dla więźniów politycznych oraz zniesienie przywilejów stanowych i narodowościowych.
W Rosji powstał system dwuwładzy - obok siebie funkcjonował Rząd Tymczasowy i Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, które zaczęły powstawać w całym kraju.
Rada Piotrogrodzka (Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich) uważała się za najważniejszy organ władzy, wydając dekrety, rozporządzenia i odezwy. Rada współpracowała z Rządem Tymczasowym za pośrednictwem specjalnej komisji. Rada uznała wojnę za wojnę obronną i przeciwna była planom zaborczym.
Rada Piotrogrodzka 14 (27) marca 1917 roku wydała odezwę, w której wypowiedziała się także w sprawie Polski - mówiła, że Polacy mają prawo do odzyskania suwerennego bytu państwowego. To samo powiedział Rząd Tymczasowy -16 (29) marca 1917 roku.

(…)

państwom centralnym. Działania wojenne, podjęte na żądanie zachodnich sojuszników, były bardzo kosztowne (w pieniądzach i ludziach). Wzmogło to dążenia rewolucyjne i antywojenne. Rola partii bolszewickiej wzrastała i udział jej przedstawicieli w Radach Delegatów Robotniczych i Żołnierskich stale się powiększał.
W lipcu 1917 roku była żywiołowa próba przejęcia władzy przez bolszewików - zginęło 400 ludzi…
… w Finlandii, a na wieść, że w Radach Moskwy i Piotrogrodu bolszewicy uzyskali większość, wezwał listownie Komitet Centralny partii bolszewików do podjęcia natychmiastowych działań w celu obalenia Rządu Tymczasowego. Jednakże kierujący pracą KC Lew Kamieniew, Józef Stalin (Dżugaszwili) i Grigorij Zinowiew nie wierzyli w możliwość zdobycia władzy siłą. Uważali, iż zgodnie z teorią Marksa rewolucja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz