Retrowirusy - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Retrowirusy - wykład - strona 1 Retrowirusy - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Wirus polio występuje w trzech serotypach, oznaczonych numerami 1, 2 i 3. WHO rozpoczęło program eradykacji tego wirusa, jest spore prawdopodobieństwo powodzenia.
RETROWIRUSY (na przykładzie HIV)
HIV pochodzi najprawdopodobniej od małpiego wirusa SIV, który ok. roku 1930 zmutował i przeniósł się na ludzi. HIV został po raz pierwszy wyizolowany od pacjenta z AIDS w 1983 roku przez Lue Montagniera i jego zespół. W 1985 roku stworzono pierwszy test diagnozujący (R. Gallo).
Wirus składa się z 4 „warstw”. Idąc od wewnątrz są to: 2-niciowe RNA kodujące ok. 10 genów (7-10 tys. par zasad), białka nukleokapsydu, białka matriksu
osłonka powstała z błony komórkowej gospodarza
Wirus zawiera cały szereg enzymów w tym proteazę, integrazę i odwrotną transkryptazę (która jest enzymem wielofunkcyjnym, wymaga startera RNA). Jego główne geny to: gag który koduje białka kapsydu macierzy, pol odpowiedzialny za najważniejsze enzymy wirusa oraz env, który odpowiada za budowę składników osłonki, w tym jej najbardziej zmiennych elementów: gp120 i gp41. Pozostałe geny mają głównie właściwości regulujące. HIV ma zmienną ramkę odczytu.
Replikacja HIV:
Wirus rozpoznaje receptor CD4 limfocytów i przytwierdza się do komórki. Aby jednak wniknąć do środka potrzebuje pomocy tzw. koreceptora, w tym przypadku jest to znajdujący się również na powierzchni limfocytu receptor dla chemokin. Dochodzi do fuzji wirusa z błoną gospodarza. Ze względu na tropizm wirusa wyróżniamy jego 2 rodzaje: M tropowy - atakuje głównie makrofagi i komórki krwi obwodowej, T tropowy - atakuje limfocyty, przeważa w końcowym stadium infekcji. Występują również szczepy amfotropowe, które mają zdolność do infekcji obydwu rodzajów komórek.
Nukleokapsyd dostaje się do wnętrza komórki
Tworzenie nici DNA na podstawie RNA wirusa
Dobudowanie drugiej nici DNA na podstawie pierwszej
Wirus w postaci prowirusa włącza się do genomu gospodarza (z pomocą integrazy), gdzie może ukrywać się wiele lat.
Cały cykl replikacyjny trwa 1,5 dnia.
Kiedy wirus pączkuje z komórki, zabiera część jej błony i tworzy z niej własną otoczkę. Zabiera również takie struktury jak MHC, co prawdopodobnie dodatkowo utrudnia organizmowi zwalczanie wirusa.
Po 2-3 tygodniach od zakażenia we krwi można wykryć pierwsze przeciwciała, które jednak nie są skuteczne, bo wirus zmienia się zbyt szybko.
Prawidłowa liczna limfocytów wynosi 800-1200 w ml krwi, w końcowym etapie choroby liczba ta nie przekracza 50.
AIDS charakteryzuje się różnorodnymi zakażeniami, w tym oportunistycznymi, szeregiem procesów nowotworowych, uszkodzeniem obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto często występują tuberkulozy, zakażenia grzybicze, pierwotniakowe, toksoplazmoza itp.


(…)

… transkryptazę
hamujące proteazy
hamujące integrazy
hamujące fuzję na powierzchni komórki
Zawsze stosuje się leczenie skojarzone ( 2 typy leków, o różnym punkcie uchwytu).
W rodzinie retrowirusów wyróżniamy kilka podrodzin w tym:
deltaretrowirusy, do których zaliczamy ludzkie i małpie wirusy limfotropowe (białaczki) np. HTLV-1 powodujący tzw. białaczki z dojrzałych limfocytów T oraz HTLV-2 powodujący białaczkę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz