To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
REPREZENTACJA I ORGANY W SPÓŁCE Z O.O. Reprezentacja i organy spółki Spółka z o.o. jak każda osoba prawna działa przez swoje organy. Organami spółki są: zarząd, rada nadzorcza, walne zgromadzenie wspólników.
Zarząd może być jednoosobowy lub kolegialny, złożony z kręgu wspólników lub spoza ich grona. Prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania rozciąga się na wszystkie czynności sądowe i pozasądowe, związane z prowadzeniem jakiegokolwiek przedsiębiorstwa handlowego, nie wyłączając zbywania i obciążania nieruchomości, ustanawiania i odwoływania prokury. W wypadku zarządu kolegialnego sposób składania oświadczeń woli przez spółkę może być oznaczony w umowie. Gdyby umowa nie zawierała co do tej sprawy żadnych unormowań, czynności prawne spółki mającej zarząd kolegialny wymagać będą dla swej skuteczności reprezentacji łącznej dwóch członków albo jednego członka zarządu wraz z prokurentem.
Jeżeli kapitał zakładowy przekracza 500 000 zł, a wspólników jest więcej niż 25, wówczas powołanie Rady Nadzorczej lub Komisji Rewizyjnej jest obligatoryjne.
ZARZĄD jest organem wykonawczym i zajmuje się prowadzeniem spraw oraz reprezentacją spółki. Członków Zarządu wybiera Zgromadzenie Wspólników spośród wspólników lub spoza ich grona. Zarząd składa się z co najmniej jednego członka (wybieranego na okres kadencji - okres sprawowania funkcji). Mandat członka zarządu (upoważnienie do sprawowania funkcji) wygasa z upływem kadencji. Istnieją jednak dwa wyjątki: mandat może wygasnąć przed upływem kadencji lub w razie śmierci, rezygnacji lub zrzeczenia się. Zgromadzenie Wspólników może odwołać członka zarządu w każdej chwili.
NADZÓR sprawowany jest przez indywidualne prawo kontroli, które oznacza, że każdy wspólnik może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku oraz żądać wyjaśnień od członków Zarządu.
[osobista ingerencja wspólników to namiastka, która została po spółkach osobowych - indywidualne prawo kontroli jest zasadą, ale jeśli kapitał zakładowy przewyższa 500 000 tys. zł, a liczba wspólników jest większa niż 25, konieczne jest wówczas powołanie organu kontroli. Może to być Rada Nadzorcza, bądź Komisja Rewizyjna.
Rada Nadzorcza działa sesyjnie, sprawuje stały nadzór nad cała działalnością spółki.
Komisja rewizyjna działa tylko w sferze finansowej, bada sprawozdania finansowe (raz w roku).
Obydwa organy powołuje Zgromadzenie Wspólników - na okres co najmniej jednego roku, w liczbie co najmniej 3.
Zgromadzenie Wspólników - organ, w skład którego wchodzą wszyscy wspólnicy z mocy prawa. Podejmują uchwały
(…)
… niż 1 gr. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej. Akcje nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli akcje są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka powinna być uiszczona w całości przed zarejestrowaniem spółki.
Jeżeli wkłady są wkładami gotówkowymi, wówczas trzeba je wnieść w co najmniej 1/4 wartości nominalnej…
… Wspólników - na okres co najmniej jednego roku, w liczbie co najmniej 3.
Zgromadzenie Wspólników - organ, w skład którego wchodzą wszyscy wspólnicy z mocy prawa. Podejmują uchwały
zasadą jest, że Zgromadzenie Wspólników podejmuje uchwały na Zgromadzeniu Wspólników, czyli na formalnie zwołanym posiedzeniu zwołuje je zarząd droga pocztową, za pomocą listów poleconych. Posiedzenia te mogą być zwyczajne…
… (również za pomocą listów poleconych). Do pisemnego głosowania konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich.
Wspólnicy mogą głosować na posiedzeniu nieformalnym, np. w kawiarni. Pod warunkiem, że cały kapitał jest zarezerwowany i nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu.
SPÓŁKA AKCYJNA (S.A.)
Najbardziej sformalizowana spółka kapitałowa.
Spółka akcyjna jest tworzona z myślą o większych przedsięwzięciach gospodarczych…
…. Zmniejszenie wartości nominalnej może nastąpić poprzez jej podział (split).
Akcja ma jeszcze wart. emisyjną, będącą ceną sprzedaży papierów wartościowych akcjonariuszom i musi być ona równa lub wyższa od wartości nominalnej. Różnica ze sprzedaży powiększa kapitał zapasowy.
Akcja ma również wartość rynkową kształtowaną podażą i popytem na akcje. Może być wyższa lub niższa od wartości nominalnej.
Akcja stanowi…
…. Ograniczeniem tego prawa jest możliwość nabycia przez spółkę własnych akcji celem ich umorzenia (buy-back),
prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i współdecydowania o sprawach będących przedmiotem obrad,
prawo do głosowania przy udzielaniu absolutorium dla zarządu,
prawo do informacji,
bierne prawo wyborcze, akcjonariusz może zostać wybrany do zarządu spółki lub rady nadzorczej,
prawa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)