Replikacja-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Replikacja-opracowanie - strona 1 Replikacja-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Replikacja:
Warunki inicjacji replikacji i kontrola przejścia G1/S:
destabilizacja nukleosomu (częściowa proteoliza)
aktywacja T antygenu w OR (origin of replication), interakcja z SWI, ISWI (białka modyfikujące strukturę DNA) i helikazami (białka rozplatające helikalną strukturę DNA).
aktywacja CDK2 (jednej z cyklinozależnych kinaz, z cyklina A tworzy SPF = Sinthesis Promoting Factor) i inaktywacja inhibitora p21 (blokuje T antygen, czyli białko reagujące z OR) stymulowanego aktywnością białka p53 (antyonkogen, nie pozwala na aktywację białek doprowadzających do podziału komórki wtedy, gdy zachodzą błędy w strukturze DNA - gdy jest ich za dużo, komórka ulega apoptozie, czyli "programowej" śmierci). Inhibitorami SPF są również białka p16 / p18 zależne od ścieżki Ras!
Mutacja p53, retinoblastomy, MDM - onkogeneza!
Działanie białka p53:
powoduje syntezę białka p21, którew blokuje replikację
hamuje działanie białka MDM (inhibitor aktywności p53)
aktywacja BAX (czynnika apoptozy, który wraz z MYO powoduje aktywację kaspaz)
Geny kontrolujące przemienność faz sDNA i M:
rum 1 - kontrola przejscia G1/sDNA: bez tego genu komórka wchodzi w mitozę bez replikacji; jego nadekspresja powoduje kolejne replikacje bez mitoz (a więc prowadzi do poliploidii)
cdc 18 - brak powoduje przedwczesne wchodzenie w replikację, nadekspresja - poliploidyzację
cdc 13 (produkcja cykliny B) - mutacja powoduje brak MPF (brak mitoz) i poliploidyzację
cdc 20 - prtokinaza, powoduje aktywację cdc25 (a on aktywuje MPF)
pds 1 - kontroler przejścia met/ana (precocios dissociation of sister chromatids)
APC - kontroler równowagi napięć w płytce metafazowej, regulowany przez MPF (fosforylacja przez cdc27), inhibicja przez rum 1, degraduje pds 1 i cykliny. składa się z cdc34, cdc27, cut 4p, kuliny cdc 4 i cdc 53 oraz z proteasomów.
Mechanizm kontrolny zapobiegający pulweryzacji reguluje:
wejscie w fazę sDNA (rozpoczęcie replikacji) - s-phase checkpoint
niezakłócony przebieg całej jednorazowej replikacji genomu (dzięki ORC = origin replication complex, czyli licencji do replikacji DNA, dołączonej przed replikacją do wszystkich replikonów) - demage checkpoint i topo II checkpoint
w trakcie replikacji do chromatyny przyłączane są kondensyny (smc1 / smc3) i kohezyny (scc1 / scc3) - zapewniaja one łączność chromatyd po replikacji
w przypadku pojawienia sie wolnych końców nici DNA (powstają przejściowo w wyniku aktywacji topoizomeraz rozcinających nici i łączących je tak, żeby były mniej skręcone w trakcie syntezy DNA; generalnie jest to sygnał nieukończonej replikacji) aktywowana jest

(…)

… widełki replikacyjne. Prymaza syntetyzuje krótki fragment RNA służący jako starter.
Aparat replikacyjny: helikaza przesuwa się wzdłuż DNA i rozplata helikalną strukturę (ATP -> ADP). Oddziela od siebie nici. białka SBB wiążą jednoniciowy DNA i zapobiegają ponownemu łączeniu się nici. Przed polimerazą DNA znajduje się ruchoma obręcz, która tworzy pierścień wokół DNA i wiąże polimerazę, umożliwiając…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz