Religia a demokracja
T. Todorov zauważył, iż „oddzielenie moralności od polityki jest aktem założycielskim współczesnej demokracji”.
W globalizującym się świecie pojęcia demokracji i religii nastręczają wiele problemów. Można wyróżnić trzy formy postrzegania relacji religii i demokracji:
- ich sprzeczność, bo religia stanowi zaprzeczenie porządku demokratycznego
- porządek demokratyczny nie może istnieć bez podbudowy religijnej, jest ona dla niego ważna, bo zaspokaja te potrzeby człowieka, których nie zaspokaja państwo
- nie da się określić jednoznacznie, czy da się je pogodzić czy nie i to podejście wydaje się najrozsądniejsze, biorąc pod uwagę złożoność problematyki religijnej i demokratycznej.
Mówiąc o demokracji współcześnie mamy na myśli demokrację liberalną i porządek liberalno - demokratyczny, podczas gdy analiza historyczna wykazuje, że pojęcia te kiedyś traktowane były jako sobie obce i obecnie też tworzą heterogeniczny twór, którego zwieńczeniem jest współczesna demokracja masowa.
Problem tego połączenia ujawnia się w relacji z religią, bo, o ile komponent demokratyczny(jako procedura) jest przez religię akceptowany, o tyle komponent liberalny(jako zakres wolności jednostki i prawa i wolności mniejszości) budzi liczne kontrowersje.
NA PODSTAWIE: „Polityka i religia w globalizującym się świecie” Fundamentalizm religijny 04-05-2011
(…)
… i wolności mniejszości) budzi liczne kontrowersje.
NA PODSTAWIE: „Polityka i religia w globalizującym się świecie” Fundamentalizm religijny 04-05-2011
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)