Regulacja prawa- wykład 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Regulacja prawa- wykład 2 - strona 1 Regulacja prawa- wykład 2 - strona 2

Fragment notatki:

05.10.2010
Wykład 2
Prawo - jest nośnikiem rozwiązań,
Jeśli chcemy coś uregulować w drodze ustawy, na poziomie rozporządzenia, na poziomie firmy - wprowadzamy elementy regulacyjne.
Pytanie - Czy rzeczywiście coś chcę regulować?
Czy mogę osiągnąć dany cel w drodze wykładni przepisów istniejących, czy muszę coś wyciąć, lub całkowicie zmienić? Przepis - jak lekarstwo, ma coś uzdrowić, ale często jest toksyczne.
Trzeba umieć zdefiniować cel. Konstruowanie rozwiązania, które ma urzeczywistnić cel. Trzeba mieć określoną koncepcję. Przeprowadzenie skutecznej diagnozy, (co nie działa, co trzeba wzmocnić). Np. becikowe utrudnia proces adopcji. Ponieważ matkę trzeba pozbawić praw rodzicielskich, ponieważ sama nie będzie chciała oddać niechcianego dziecka gdyż dostanie pieniądze.
Jeśli chce się wprowadzić przeszczep, trzeba sprawdzić, czy przeszczep się przyjmie. Jak mogą zachować się adresaci norm prawnych?
Konflikt interesu pracodawcy i pracownika? - trzeba godzić te kwestie. Skutki niektórych przepisów mogą być dramatyczne Np. przedłużanie wieku, od jakiego nie można zwalniać z pracy.
Źle napisana umowa jest jak ciasny but przy każdym kroku gniecie. W przepisach nie opłaca się korzystać z gotowców, lepiej stworzyć własny wzór umowy.
Jak wybiera się figurę, która jest zbyt ciasna lub zbyt obszerna, można wyglądać karykaturalnie. Dobiera się układ prawny do układu ekonomicznego.
Strony mogą ułożyć własny projekt umowy o ile jest zgodny z kodeksem cywilnym.
Dopóki nie ma jasności, co do rozwiązania, to jest problem z kodowaniem tego w prawie.
Jaka powinna być głębia legislacji? Wiele spraw można bardzo prosto wyrazić. Jeśli przepis niczego nie reguluje, to nie jest przepisem, ale instrukcją.
Użycie dzidy bojowej (część kujna i część pchana) Powinno się tworzyć przepisy bardzo proste - niektórzy tak twierdzą.
Zależność między celem a rezultatem:
Najczęściej znak nierówności
Czy rozwiązanie jest złe, czy błąd jest po stronie techniki legislacyjnej?
Im bardziej ułomne rozwiązanie, tym bardziej ułomne jest prawo, które to realizuje.
Każda ustawa zaczyna się od słownika, to wynika z lenistwa, Np. w ustawie o swobodzie gospodarczej definicja przedsiębiorcy jest inna niż w kodeksie cywilnym.
Czy w prawie pracy istnieje życie po życiu? - Tak, 68 artykuł, stosunek pracy pracownika wygasa w dniu śmierci, a gdzieś indziej pisze, że w chwili śmierci.
Czasami wina może leżeć po obu stronach.
Walka z dopalaczami:
Jak to się stało, że przepisy pozwalające na coś takiego (sprzedaż narkotyków jako przedmiotów kolekcjonerskich) zostały uchwalone. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz