Regulacja heterometryczna i obciążenia serca - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 4249
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Regulacja heterometryczna i obciążenia serca - omówienie - strona 1 Regulacja heterometryczna i obciążenia serca - omówienie - strona 2 Regulacja heterometryczna i obciążenia serca - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Regulacja heterometryczna i obciążenia serca
W warunkach wyjściowych dla skurczu serca jest EDV w komorach. Ta objętość powoduje napięcie, które przenosząc się na ściany komory, powoduje w ich naprężenie, zgodnie z prawem Laplace' a.
Prawo Laplace' a określa napięcie ściany; siła rozciągająca w rurze równa jest napięciu jej ściany i zależy od ciśnienia w rurze oraz jej promienia. F = P  r ( F - napięcie ) Napięcie ulega rozłożeniu w grubości ścianiy powstaje naprężenie ( δ )
δ = P  r h ( bo kula ) Z prawa tego wynika, że jeżeli ściana jest cienka to naprężenie jest duże i siła jest mała. Naprężenie decyduje o długości sarkomeru, a to związane jest z siłą, jaką może rozwijać mięsień. Długość optymalna - 2, 2 m , zakres 1, 8 m - 2,4 m. Naprężenie ścian komory w warunkach ciśnienia końcowo rozkurczowego określamy jako obciążenie wstępne preload. Regulacja heterometryczna, jako zależność siły skurczu i SV od EDV opisywana jest jako prawo Franka - Starlinga:
jakkolwiek mierzona energia skurczu serca jest w pewnym zakresie [w warunkach fizjologicznych] proporcjonalna do stopnia wyjściowego rozciągnięcia jego włókien mięśniowych.
Regulacja heterometryczna pozwala na utzrymaniu frakcji wyrzutu na względnie stałym poziomie. EF przy niezmiennej kurczliwości zmienia się w niewielkim zakresie. Utrzymanie się stałej frakcji wyrzutu umożliwia szybkie dostosowanie się komór serca do zmienionego napływu krwi.
największa objętość krwi w komorze jest w okresie końcowo - rozkurczowym - EDV
EDV = ESV + VŻ ( napływ żylny )
wypełnienie komór prowadzi do niewielkiego wzrostu ciśnienia. Ten wzrost w jamach serca jest proporcjonalny do zmian objętości i podatności ścian. Wzrost ciśnienia i przekroju jamy komory kształtuje napięcie bierne, które nie tylko równoważy siłę skierowaną na komorę, ale prowadzi też do rozciągnięcia ściany komory.
Regulacja heterometryczna pozwalając na utrzymanie frakcji wyrzutu, umożliwia łatwe dostosowanie się objętości wyrzutowej do EDV.
Pętla zmian ciśnienia i objętości komory:
wyrzut P
faza izowolumetryczna
punkt decydujący o regulacji heterometrycznej
ESV EDV V
Regulacja heterometryczna zapewnia powrót do wyjściowej objętości komory, pod warunkiem, że nie zmieniają się inne czynniki wpływające na czynność serca - obciążenie następcze i kurczliwość mięśnia sercowego. Niezależnie od wypełnienia komory ( EDV ), uzyskamy taką samą objętość, jak wyjściowa:


(…)

… przez TNI i zmiany aktywności miozyny poprzez wpływ Ca na LC20 Potencjał roboczy komory serca, określany jako stan inotropowy, wyraża się wartością maksymalknej siły (ciśnienia) jaką komora może rozwinąć w warunkach uniemożliwiających wyrzut krwi, czyli siły Po. Stan inotropowy zależy od regulacji heterometrycznej, wynikającej z obciązenia wstępnego, i kurczliwości czyli zdolności do generowania siły w warunkach niezmienionego obciążenia wstępnego. Stan inotropowy decydujeo sile rozwijanej przez serce i o objętości wyrzutowej. Rytm serca wpływa na regulacje homeo i heterometryczną (poprzez zmiany EDV - heterometryczną, poprzez prawo restytucji i wzmocnienia - homeometryczną). Miarą sprawności serca jest zdolność do przetłoczenia napływającej krwi, przy czym zmiany w obydwuch komorach musząbyć takie same…
… jest proporcjonalny do zmian objętości i podatności ścian. Wzrost ciśnienia i przekroju jamy komory kształtuje napięcie bierne, które nie tylko równoważy siłę skierowaną na komorę, ale prowadzi też do rozciągnięcia ściany komory.
Regulacja heterometryczna pozwalając na utrzymanie frakcji wyrzutu, umożliwia łatwe dostosowanie się objętości wyrzutowej do EDV.
Pętla zmian ciśnienia i objętości komory:
wyrzut P
faza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz