Regulacja bilansu wodno - elektrolitowego w czasie wysiłóków fizycznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Regulacja bilansu wodno - elektrolitowego w czasie wysiłóków fizycznych - strona 1

Fragment notatki:


Regulacja bilansu wodno - elektrolitowego w czasie wysiłków fizycznych. Bilans wodny zdrowego człowieka powinien wynosić zero. W przeciwnym wypadku dochodzi do stanów przewodzenia lub odwodnienia.
odwodnienie izotoniczne - równomierna utrata wody i elektrolitów odwodnienie hipotoniczne - przewaga utraty elektrolitów odwodnienie hipertoniczne - przewaga start wody nad elektrolitami Wydalanie wody kontrolowane jest przez przysadkowo - podwzgórzowy układ antydiuretyczny, a wydalanie NaCl i KCl przez układ renina - angiotensyna - aldosteron w nerkach. W warunkach fizjologicznych są to mechanizmy o znaczeniu podstawowym dla kontroli bilansu wodnoelektorlitowego organizmu.
Ilość wody w organizmie podczas wysiłków fizycznych maleje. Osmolarność osocza wzrasta podczas wysiłków o dużej intensywności lub wysiłków długotrwałych o umiarkowanej intensywności. Przyczyną zmian jest zwiększenie stężenia we krwi małocząsteczkowych produktów przemiany materii w mięśniach (mleczanu i pirogronianu) jony: K, HCl, Cl, K, oraz białek w związku z hydrostatycznym przemieszczeniem części wody z osocza poza układ sercowo - naczyniowy. Do zmian osmolarności osocza może przyczynić się odwodnienie organizmu. Zmiany elektrolitowe dotyczą wzrostu stężenia jonów potasowych - przy maksymalnych wysiłkach może przekraczać 1,0 mmol/L. Podczas wysiłków statycznych występuje gwałtowny wzrost stężenia jonów K w osoczu. Przyczyną ich wzrostu jest uwalnianie ich z kurczących się komórek mięśniowych. Stężenie wapnia w surowicy krwi całkowicie wzrasta podczas krótkotrwałych wysiłków fizycznych o dużej intensywności. Stężenie jonów K w osoczu, zwiększa się proporcjonalnie do intensywności i czasu trwania wysiłku.
Zawartość chlorku sodowego (HaCl) w organizmie decyduje o ciśnieniu osmotycznym i wtórnie o objętości płynu zewnątrzkomórkowego, zachowanie zaś stałej zawartości potasu w ustroju ma znaczenie dla utrzymania ciśnienia osmotycznego i objętości płynu wewnątrzkomórkowego. Dla zachowania stałej objętości wody w osoczu i objętości całego osocza istotna jest zawartość w nim białek.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz