Referat - Zróżnicowanie etniczne Chin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - Zróżnicowanie etniczne Chin - strona 1 Referat - Zróżnicowanie etniczne Chin - strona 2 Referat - Zróżnicowanie etniczne Chin - strona 3

Fragment notatki:

Krzysztof Makulski grupa IV
Na podstawie: S. Szynkiewicz, Zróżnicowanie etniczne Chin, „Sprawy Narodowościowe”1997, nr 1
Za Chińczyków pierwotnych, a mówiąc inaczej Chińczyków sensu stricto możemy uznać Hanów. Jest to grupa stanowiąca ponad 90% populacji Chin, wyodrębniona głównie ze względu na silnie zakorzenioną w świadomości wspólnotę historyczną i kulturową, w mniejszym zaś stopniu językową, jako że Hanowie posługują się kilkunastoma wzajemnie niezrozumiałymi dialektami, których wspólny mianownik stanowi pismo ideograficzne. To właśnie względy kulturowe takie jak forma rytuału religijnego, wygląd stroju ceremonialnego, sposób czesania włosów przesądzały o uznawaniu przez Hanów innych grup za „obce” i zarazem „gorsze”. W okresie rządów dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e.) rozpoczęły się masowe migracje Chińczyków z terenów pierwotnie chińskich (rejon pomiędzy rzekami: Huang-He i Jangcy) w kierunku południowym. Od tej pory tendencje do asymilacji ludów podbitych ścierały się z tradycyjnym, ksenofobicznym usposobieniem Hanów, wyrażającym się w przekonaniu o wyższości własnej kultury i niechęci do absorpcji innych grup etnicznych. Dlatego właśnie asymilacja mniejszości, niewątpliwie korzystna z punktu widzenia bezpieczeństwa i stabilności państwa chińskiego, natrafiała na barierę w postaci postaw nacjonalistycznych Hanów i często okazywała się niemożliwa. Wielkohański szowinizm jest współcześnie konsekwentnie potępiany przez władze ChRL, które przyjęły „liberalny” kurs polityki wobec mniejszości.
Rasowy charakter podziału ludności Chin na Hanów i pozostałych został częściowo podważony w koncepcji prezydenta Republiki Chińskiej Czang Kaiszeka. Dążąc do budowy państwa ogólnonarodowego twierdził on, że mniejszości narodowe pochodzą w istocie od Hanów i są z nimi biologicznie związane. Spójna polityka wobec mniejszości została jednak wypracowana dopiero przez rząd ChRL. W pierwszej kolejności podjęto działania na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej, jako że to właśnie spośród mniejszości rekrutowała się największa część populacji żyjącej w nędzy. Obejmowały one m.in dotacje na miejscową produkcję, szkolenia zawodowe i ułatwienia w dostępie na wyższe uczelnie. Zabiegiem o symbolicznym znaczeniu była zmiana oficjalnych nazw wielu miejscowości z chińskich na tradycyjne miejscowe. Położenie mniejszości uległo pogorszeniu w okresie Wielkiego Skoku (1958-1962). Opór mniejszości budził przede wszystkim obowiązek zakładania komun ludowych, zarządzanych w systemie nakazowym. Najgorszy czas dla mniejszości (jak i dla całego społeczeństwa chińskiego) nastał jednak w okresie rewolucji kulturalnej z lat 1966-1976. Akcja reedukacji przez pracę na wsi przyniosła masowy napływ Hanów z miast na słabo zurbanizowane prowincje zamieszkiwane przez mniejszości, co zaowocowało eskalacją napięć i konfliktów etnicznych.

(…)

… Chińczykami i mniejszościami etnicznymi na niekorzyść tych ostatnich. Wszystkie tureckojęzyczne ludy Xinjiangu wyznają islam odłamu sunnickiego. Dwa najczęściej stosowane przez nie alfabety to alfabet łaciński (używany np. przez Kirgizów) i arabski (używany przez Kazachów, Tatarów, Ujgurów). Szczególnie ciekawą grupę etniczną stanowią właśnie Ujgurzy, słynący z uprawy znakomitych melonów, produkcji dywanów…
… zastępowali Hanami lokalnych działaczy mniejszościowych, doprowadzili do zamknięcia większości szkół z językiem niechińskim, oraz zlikwidowania autonomii przysługującej mniejszościom etnicznym. Została ona przywrócona po dojściu do władzy Denga Xiaopinga w 1976 r. Obecnie istnieje 159 obszarów autonomicznych. Posiadają one własny samorząd obejmujący wybieralne organy ustawodawcze (tzw kongresy ludowe…
… zakresu przywilejów przysługujących mniejszościom etnicznym, autonomia wspomnianych jednostek terytorialnych ma charakter ograniczony i jest poddana kontroli szczebla wyższego. Dla władz ChRL najważniejsze jest bowiem utrzymanie unitarnego charakteru państwa. Ponadto postępujące uprzemysłowienie kraju nie przyczynia się do poprawy statusu materialnego mniejszości, które pod tym względem pozostają…
ziem rzadkich (około 77% światowych zasobów). Mongołowie nadal prowadzą koczowniczy tryb życia, tylko w okresie zimowym przenoszą się do stałych osad. Mimo to stanowią grupę o silnej tożsamości narodowej, która wyraża się m.in. w kulcie Czyngis-chana, zainteresowaniu historią i kulturą własnego narodu i tworzeniu szkolnictwa w języku mongolskim. Na uwagę zasługują też historyczne związki polityczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz