To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Gospodarowanie kapitałem ludzkim dotyczy nas wszystkich bez względu na to czy jesteśmy młodzi czy starzy, czy pracujemy czy też nie. Niewątpliwe jest to, iż dotyczy ono w głównej mierze osoby powiązane z pracą, jednakże w życiu codziennym często spotykamy się z różnymi etapami powiązanymi z zarządzaniem kapitałem ludzkim. Każdy z nas nie raz spotkał się z sytuacją, gdy dążąc do wymarzonego celu stracił swój zapał i motywację. Każdy z nas dobiera sobie towarzystwo, z niektórymi osobami bez trudu łapiemy kontakt, z innymi bez względu na to ile razy byśmy próbowali nam się to nie udaje. W swoim życiu prowadzimy pewien rodzaj selekcji osób w towarzystwie których chcemy się otaczać, szukamy metod by znaleźć motywację do osiągnięcia postawionego sobie przez nas celu czy też oceniamy swoje postępowanie i szukamy dróg rozwoju by całe życie móc się doskonalić. Przed takimi wyborami również stoi osoba odpowiedzialna za kapitał danej firmy, z tą różnicą, iż ona ponosi odpowiedzialność za wielu ludzi a także za rozwój danej firmy. Przedsiębiorstwo zaczynając swoją działalność powinno jasno określić swoje cele dotyczące gospodarowaniem kapitałem ludzkim, gdyż to właśnie ludzie tworzą prawdziwy kapitał danego przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm dostrzega wartość pracownika jako nieodzownego elementu danego przedsiębiorstwa, jednakże jeszcze kilkanaście lat temu wartość uznawana była głównie w maszynach. Należy jednak pamiętać o tym, iż w niektórych przedsiębiorstwach główną rolę odgrywa produkcja, dlatego bardzo ważne jest by umiejętnie dobrać metody zarządzania kapitałem ludzkim, gdyż błędy na tym etapie będą widoczne w każdym kolejnym etapie działania firmy.
Jednakże swoją uwagę chciałabym skierować w stronę sytuacji ludzi młodych na rynku pracy. Środowisko pracy w dzisiejszych czasach dynamicznie się zmienia. Czasy w których to praca poszukiwała pracowników niestety odeszły, dziś należy włożyć wiele wysiłku by móc podjąć jakąś pracę. Przeglądając ogłoszenia w Internecie możemy znaleźć wiele ofert pracy. Dlaczego więc w mediach ciągle słychać o trudnych czasach na rynku pracy, a bezrobocie ludzi młodych ciągle wzrasta? Szukając odpowiedzi na to pytanie wystarczy zagłębić się w problem i przejrzeć choć trochę ogłoszeń. W co drugim ogłoszeniu znajdziemy w wymaganiach: min 2-letni doświadczenie na dokładnie sprecyzowanym stanowisku, biegłą znajomość języków obcych oraz umiejętność posługiwania się wybranym programem. Problem pojawia się gdy zwrócimy uwagę, iż programów służących do danych celów jest ok. 20 a w każdej firmie używano innego. W jaki sposób młody człowiek kończąc edukację może posiadać 2-letnie doświadczenie? Co prawda przed każdym młodym człowiekiem uczącym się w systemie dziennym stoi możliwość odbywania praktyk studenckich. Niestety, w tym przypadku nie możemy mówić o dwóch latach doświadczenia, nawet jeżeli dana os. przeznaczy każde swoje wakacje na odbywanie praktyk, uda się jej zdobyć mniej więcej lekko ponad roczne doświadczenia. Dodatkowo należy tu zwrócić uwagę na fakt, iż zdobywanie doświadczenia na tym samym stanowisku graniczy z cudem. Niestety nie należy też zapominać, iż praktyki nie są możliwe dla wszystkich. Osoba ucząca się przeglądając oferty praktyk często spotka oczekiwania: poszukujemy osób posiadających bardzo dobre wyniki w nauce, biegłej znajomości języków obcych, czy też tak jak w przypadku przeszukiwania ofert pracy DOŚWIADCZENIA! Pytanie więc brzmi: gdzie przed pierwszymi praktykami młod
(…)
… bezpłatnych. Tak niestety tworzy się błędne koło: by zdobyć pracę należy mieć doświadczenie, by móc skorzystać z praktyk które mają zapewnić nam owe doświadczenie, powinniśmy już gdzieś pracować i je uzyskać. W tym miejscu można powiedzieć dla chcącego nic trudnego. Jest wiele kanałów poprzez które może student poszukiwać takich praktyk. Jednym z nich nie wątpliwie są targi pracy przeznaczone dla studentów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)