Referat - Globalizacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 4536
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - Globalizacja - strona 1 Referat - Globalizacja - strona 2 Referat - Globalizacja - strona 3

Fragment notatki:

Globalizacja jako proces zmiany społeczności międzynarodowej
Na podstawie: Marek Pietraś „Globalizacja jako proces zmiany społeczności międzynarodowej" w Marek Pietraś (red) „Oblicza procesów globalizacji", Lublin 2002 s. 35-66
§ l Wstęp
Cechą podstawową społeczeństwa międzynarodowego jest zmiana, a nie stagnacji. W nauce globalizacja utożsamiana jest z analiza zmian strukturalnych i funkcjonowania społeczności międzynarodowej zachodzących obecnie. Zmiany te porównywane są ze zmianami spowodowanymi przez rewolucje przemysłowa.
Analiza wpływu globalizacji na społeczność międzynarodową wymaga ustalenia:
-istoty i specyfiki globalizaji
-zakresu tego zjawiska
-identyfikacji zmian powstałych w wyniku procesów globalizacji i ich analiza
§ 2 Istota procesów globalizacji
„Globalizacja" to obecnie niezwykle modne pojecie, a co za tym idzie pojecie o mętnym znaczeniu. Dla jednych nie oznacza ona nic, dla innych wszystkie zachodzące obecnie zmiany rzeczywistości, które wymagają nowych pojęć do ich zdefiniowania. Autor zamierza zatem, i słusznie, naświetlić znaczenie tego pojęcia. Globalizacja bowiem nie jest problemem skali, jak czasem się uważa, ale jakości życia społecznego. Istotę nowej jakości życia społecznego, a zarazem źródłem zmian jest „kompresja czasoprzestrzeni".
§ 3 Mechanizmy procesów globlalizacji, czyli jak następuje „kompresja czasoprzestrzeni" Można zdaniem autora wyodrębnić cztery takie mechanizmy:
-„oddterytorialnienie" niektórych zjawisk i procesów społecznych. Polega to, wbrew powszechnemu rozumieniu nie na tym, że uruchomione zostają procesy na dystans i do tego stopnia zintensyfikowane, ze ten dystans nie jest istotny, ale na tym, ze te procesy są w ogóle oderwane od terytorium i w ogóle bez dystansów. Jak Fukuyama pisał o „końcu historii", tak OTBrien pisał o „końcu geografii", w sensie terytorialnie zlokalizowanych zjawisk. Sprawia to, ze tradycyjne rozumienie stosunków międzynarodowych, które są stosunkami miedztery tonalny mi, czyli interakcjami przekraczającymi granice poprzez dystans geograficzny, jest nieadekwatne do opisu dzisiejszych relacji zglobalizowanych.
-powstanie trasnnarodowej przestrzeni społecznej, gdzie utrzymywane są intensywne interakcje i więzi miedzy grupami społecznymi ponad terytorialne i ponadpaństwowe. Czyli mówiąc prostym językiem, zniesienie granic państwowych dla każdego rodzaju relacji społecznych, a co za tym idzie zmniejszenie roli państw narodowych i kontroli jaka sprawują nad danym terytorium. Stąd jasno wynika, że żadna nowa przestrzeń nie powstaje. Nie należy mnożyć bytów bez potrzeby, nie wiec sensu mówić nowej społecznej przestrzeni, bo nie wiadomo o co chodzi. Możemy jedynie domniemywać, ze taka przestrzenia można nazwać pojecie „cyberprzestrzeni", ale na pewno nie zniesienie granic jakiem ma na myśli autor.

(…)

… narodowego, wśród których najważniejsze to:
1. wzrost dostępu do technologii produkcji broni masowego rażenia, zwłaszcza broni jądrowej
2. rozwój trans narodowych grup przestępczych, karteli narkotykowych etc.
3. groźba załamania się cyberprzestrzeni światowych finansów ( zagrożenie większe niż bomby atomowe)
4. powiększanie się obszarów ubóstwa i związane z tym konflikty
5. eksport kultury z państw…
… się często pojecie i zjawisko globalnego zarządzania, którego celem jest takie skoordynowanie, spójne sterowanie coraz bardziej zróżnicowanym i zdecentralizowanym, ale tez coraz bardziej współzależnym środowiskiem międzynarodowym.
-ekologiczna ścieżka globalizacji - składają się na nią główne globalne zagrożenia w postaci efektu cieplarnianego i zaniku warstwy ozonowej oraz rozwój organizacji pozarządowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz