Referat: "Analiza zagrożeń antropogenicznymi zanieczyszczeniami"

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 2646
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat: Referat: Referat:

Fragment notatki:

ANALIZA ZAGROŻEŃ ANTROPOGENICZNYMI ZANIECZYSZCZENIAMI
Energetyka
Energetyka oddziałuje na środowisko na wiele sposobów. Wytwarzanie energii niesie za sobą negatywne skutki w postaci emisji pyłów, tlenków azotu, węgla, siarki, hałas. Szeroko rozpowszechnione działania na rzecz zmniejszenia szkodliwości przemysłu energetycznego, spowodowały że energetyka praktycznie uporała się z zanieczyszczeniami wód i gleb a także hałasem. Wciąż na duże obciążenia skazana jest nasza atmosfera.
W Polsce, biorąc pod uwagę zawartość siarki i popiołu w stosowanych paliwach oraz ich ilość, którą zużywamy, energetyka jest najpoważniejszym źródłem emisji tlenków siarki i pyłów. Oprócz wymienionych składników, gazy spalinowe zawierają także tlenki azotu, dwutlenek węgla a także tlenek węgla i węglowodory. Emisję poszczególnych związków określa się w postaci wskaźników emisji, czyli ile zanieczyszczeń w g powstaje przy produkcji 1GJ (gigadżul) energii. Wartości danych wskaźników nie powinny przekraczać dopuszczalnej normy, określonej w rozporządzeniach Ministra Ochrony Środowiska. Dopuszczalne do wprowadzania do powietrza ilości dwutlenku siarki, dwutlenku azotu l pyłu powstające w procesie energetycznego spalania paliw w g/GJ.
Rodzaj paleniska
Grupa B
Grupa C
SO2
NO2
Pył
SO2
NO2
Pył
Rusztowe stałe
720
35
1370
650
35
1370
Rusztowe mechaniczne
640
95
600
200
95
600
Pyłowe z ciekłym odżużlaniem
870
170
90
200
170
90
Pyłowe z suchym odżużlaniem
870
170
130
200
170
130
Grupa A - nie podano, ponieważ utraciła aktualność
Grupa B - dotyczy instalacji istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia i obowiązuje od 1.01.1998 r.
Grupa C - dotyczy instalacji uruchomionych po 31.12.1994 r. lub instalacji, których budowę rozpoczęto w dniu wejścia w życie rozporządzenia
Wpływ siarki i popiołu jest nie tylko szkodliwy dla środowiska przyrodniczego, ale także dla pracy elektrowni. Wpływ zwiększenia zawartości siarki w węglu.
Biorąc pod uwagę ilość związków siarki oraz pyłów w energetyce, najprostszym rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie ich emisji byłoby stosowanie węgla wysokojakościowego, czyli zawierającego małą ilość siarki oraz pyłów. Niestety nie jest to w pełni możliwe ze względu na ograniczone zasoby takiego surowca. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie pierwotnych i wtórnych środków działania.
Do metod pierwotnych zaliczamy:
technikę spalania ( spalanie węgla z odpowiedniki dodatkami jak CaCO3

(…)

… samochodowych. Dolegliwości takie jak astma, alergie, choroby układu krążenia mogą być powodowane przez spaliny samochodowe. Rozwiązaniem problemu spalin miały być katalizatory samochodowe. Nie oczyszczają one jednak spalin w 100%. Ich efektywność waha się na poziomie 60-70%. W ruchu miejskim, kiedy samochód co jakiś czas staje i ponownie uruchamia się silnik, katalizatory nie zdążą się rozgrzać. Nie zmienia…
…)
zagrożenia dla wód podziemnych i powierzchniowych ( mineralne związki, które są łatwo rozpuszczalne, są wymywane ze zwałowisk; utleniający się piryt zakwasza środowisko)
zagrożenia ruchami masowymi na skarpach hałd.
Aby zmniejszyć środowiskową uciążliwość zwałowisk należy je zrekultywować. Taki proces pozwoli na także na stworzenie nowego obiektu pod względem jakości, na którym będzie możliwe prowadzenie…
…. Niezabezpieczenie tych obiektów prowadzi do sytuacji zagrożenia zdrowia ludzkiego poprzez ruchy masowe czy też przez nieodpowiedzialne zachowanie na zwałowiskach (nielegalne uprawianie sportów motorowych, rowerowych). Powstanie osuwiska wiąże się także z ryzykiem powstania samozapłonu (odsłonięcie fragmentu hałdy i dostęp tlenu do głębszych partii). Przeciwdziałanie takim niebezpiecznym ruchom powinno być brane pod uwagę już podczas usypywania hałdy, aby miała ona odpowiedni kształt (generację). Generacje zwałowisk pogórniczych.
Motoryzacja
Rozwój motoryzacji opartej na silnikach spalinowych wiąże się w powstawaniem zanieczyszczeń komunikacyjnych. Ich głównymi składnikami są: tlenek i dwutlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory, związki ołowiu, cząstki stałe.
Trochę innym rodzajem zanieczyszczenia jest emitowany…
… 40-60% ogólnej zawartości siarki w węglu. Powszechnie stosowane techniki wzbogacania, jak flotacja, segregacja w polu magnetycznym, pozwalają na usunięcie zaledwie 50% siarki.
Do metod wtórnych ograniczania emisji zaliczają się:
odsiarczanie spalin
Najbardziej popularne ze względów ekonomicznych są mokre metody odsiarczania. Sorbentem jest w tym przypadku kamień wapienny i kreda, których zużycie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz