Reagan, Chruszczow - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reagan, Chruszczow - opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Łukasz Podbielski, gr. 2 Ronald Wilson Reagan polityk amerykański, z zawodu aktor. Swoje pierwsze kroki polityczne stawiał przyłączając do Partii Demokratycznej. Po krótkim czasie zmienił jednak ugrupowanie na Partię Republikańską. W latach 67-75 był Gubernatorem Kalifornii. Jego poglądy i urzędowanie przyniosły mu ogromną popularność. Trzy razy startował na Urząd Prezydenta i trzy razy mu się nie powiodło. Ale w 1980 roku dostał kolejną nominację i w 1981 został wybrany na prezydenta USA. Te lata były niełatwe dla Ameryki, ponieważ był to okres wysokiej inflacja, wysokich podatków, co wiązało się z buntami społeczeństwa. Dodatkowo Wojna w Wietnamie spowodowała zachwianie roli USA na arenie międzynarodowej. Swoimi działaniami doprowadził do ożywienia gospodarki, zdławił inflację i ponownie wzrosło znaczenia USA w świecie. W 1984 został ponownie wybrany na urząd prezydenta. Wsławił się tutaj polityką zagraniczną, między innymi przyjął twardą politykę wobec ZSRR. Wspierał działania antykomunistyczne np. naszą Solidarność. Jego polityka przyczyniła się do podjęcia rozmów z Michaiłem Gorbaczowem i w efekcie doprowadziła do zakończenia Zimnej Wojny. Ronald Wilson Reagan zmarł w 2004 r. BIBLIOGRAFIA:
1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Ronald_Reagan
2) „Wojna Reagana”, Peter Schweitzer, wyd. Albatros / Kuryłowicz, 2004r. 3) „Wielka encyklopedia PWN - 30 tomowa”, red. Naczelny Jan Wojnowski, Wydawnictwo Naukowe PWN
Nikita Chruszczow polityk sowiecki, zapalony komunista. Jego droga na szczeblach kariery politycznej była bardzo skomplikowana - między innymi pełnił funkcje Pierwszego Sekretarza Ukrainy, w latach 30 uczestniczył w przeprowadzeniu czystek politycznych, w trakcie wojny radziecko - niemieckiej wchodził w skład rad wojennych kilku frontów. Po śmierci Józefa Stalina w marcu 1953 został powołany na sekretarza KC i rozpoczął długą drogę o władzę w ZSRR. Usuwał swoich przeciwników politycznych. W 1956 roku na 20 zjeździe KPZR wygłosił tajny referat na temat zbrodni Stalina. W 1957 roku oficjalnie przejął władzę w ZSRR. To zapoczątkowało koniec stalinizmu w bloku wschodnim - m.in. zwalniano więźniów politycznych. Otworzył się na zachód, ale należy pamiętać, że to z jego rozkazu zostało stłumione powstanie węgierskie w 1956 roku. „Wsławił się” również wzniesieniem Muru Berlińskiego i doprowadził do kryzysy kubańskiego (rozmieścił tam rakiety jądrowe). Jego polityka doprowadziła do popsucia stosunków z Chinami. W 1961r usunięto go z władzy, a w 1971 zmarł. BIBLIOGRAFIA:
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz