Radio i platformy cyfrowe-wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Radio i platformy cyfrowe-wykład - strona 1 Radio i platformy cyfrowe-wykład - strona 2 Radio i platformy cyfrowe-wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład IX
20.05.2013r. Ogólna charakterystyka rynku radiowego
tworzeniu nowego ładu w polskim eterze można mówić od dnia uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji, czyli od 29 grudnia 1992r., a lepiej - od momentu jej wejścia w życie, czyli od 1 marca 1993r. Po roku 1989 wielu nadawców rozpoczynało nadawanie samowolnie, bez koncesji (w roku 1993 nadawało tak 55 stacji radiowych. Nadawcy tłumaczyli, że nie było kogo pytać o zgodę). Ci, którzy już nadawali, żądali dla siebie automatycznej koncesji, bez składania dokumentów, ale tak się nie stało. Pierwszy proces koncesji odbył się w latach 1993 - 1994. Przyznano 3 koncesje na sieci radiowe ogólnopolskie (RMF-FM z Krakowa, Radio Zet z Warszawy i Radio Maryja z Torunia) (nadawca katolicki, społeczny  brak reklam) 132 koncesje dla rozgłośni lokalnych i 1 koncesje na sieć radiową ponadregionalną (Rozgłośnia Harcerska). W sumie zagospodarowano ok. 60% wolnych częstotliwości. Radiostacje katolickie: W 1989r. na podstawie ustawy regulującej stosunki między państwem, a Kościołem Katolickim Minister Łączności wydał zezwolenia (a nie koncesje) na prowadzenie działalności nadawczej przez kilkadziesiąt osób prawnych. W 1993r. KRRiT w trybie natychmiastowym pozakonkursowym wydała koncesje tym podmiotom. Dalsze koncesje były już wydawane podmiotom kościelnym w normalnym trybie. Drugi proces koncesyjny zakończył się w końcu 1996r. - 26 koncesji. Poległ na rozdysponowaniu dodatkowych częstotliwości i poprawie warunków technicznych rozgłośni już istniejących. Radiofonia publiczna w Polsce to: Polskie Radio S.A., które nadaje cztery programy ogólnopolskie 17 spółek regionalnych
Częścią Polskiego Radia jest także IAR - Informacyjna Agencja Radiowa
Nadawcy radiowi koncesjonowani
Dotychczasowy, poziomy układ rynku radiowego, w związku z kolejnymi akwizycjami grup mediowych, EUROZET, BROKER, ZPR i AGORY ostatecznie stał się przeszłością.
Nastąpiła pionowa koncentracja polegająca na wykupieniu przez te grupy udziałów w spółkach realizujących koncesje o różnym zasięgu technicznym oraz różnym stopniu specjalizacji, także pakietyzacja oferty programowej poprzez skierowanie jej do różnych wiekowo grup odbiorców (por. KRRiT. Informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2008r. Warszawa 2009r. W 2008 roku liczba samodzielnych stacji radiowych wynosiła 43 (w 2001 było ich 91) Niezależni nadawcy lokalni poza 8 wyjątkami (Warszawa, Kraków Gliwice, Łódź, Wrocław - dwie stacje i Białystok - dwie stacje) działają na mniejszych rynkach. Archidiecezje i diecezje, zakony i parafie Kościoła Katolickiego dysponują łącznie 42 koncesjami. Działają one samodzielnie (24 stacje), bądź w powiązaniu z dwoma spółkami producenckimi tworzącymi sieci:

(…)

…. właściciel zamienił nadajniki Radia Wawa z nadajnikami Eski Rock. Odtąd radio Wawa nadaje tylko w 2 miastach choć są plany zbudowania sieci o tej nazwie. Niewykluczona jest jednak także zmiana marki na inną. Koncesje regionalne i lokalne pod wspólną nazwą (sieciowe): Radio Eska, Radio Vox FM, Radio Wawa.
Radio ESKA S.A. (45 nadajników) Polsat : Koncesja ponadregionalna Radio PiN
Ogólnopolski nadawca społeczny - kościelny Radio Maryja
Rynek telewizyjny w Polsce
Telewizja publiczna
Telewizja Polska S.A. nadaje dwa programy ogólnopolskie TVP1 (dociera do 99,6% mieszkańców) i TVP2 (dociera do 99.39% mieszkańców), a także programy nadawane satelitarnie przeznaczone dla odbiorców z kraju i z zagranicy - TV Polonia oraz TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Parlament…
… jest cyfryzacja. Ostateczny termin wyłączenia nadawania analogowego został przez Unię Europejską ustalony na 17 czerwca 201?r. W Polsce pierwotnym terminem był rok 2012, ale są opóźnienia
Nie da się jedynie zastąpić sygnału analogowego cyfrowym w oparciu i nadajniki naziemne, potrzebna jest bezpłatna publiczna platforma cyfrowa. Ogłoszenie KRRiT o możliwości rezerwacji miejsc na pierwszym multipleksie naziemnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz