Rada Najwyższa Narodowa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rada Najwyższa Narodowa - wykład - strona 1 Rada Najwyższa Narodowa - wykład - strona 2 Rada Najwyższa Narodowa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Rada Najwyższa Narodowa : Działania : Gromadzenie funduszy na powstanie
Organizacja poboru do wojska
Zaopatrzenie wojska
Zapewnienie bezpieczeństwa w kraju
Sądownictwo
Propaganda
Zabiegi o pomoc zagraniczną
Wybór nowego naczelnika (w przypadku niewoli lub śmierci Kościuszki, lecz nowy naczelnik miał mieć już bardziej ograniczone kompetencje)
Nie może : Uchwalić nowej konstytucji narodowej
Jak zwykle jednak, zdania były podzielone co do koncepcji przyszłej Rzeczypospolitej . Kościuszko postulował, aby Rzeczpospolita była państwem o podobnym ustroju co USA (jako że walczył za ich niepodległość i ich ustrój przypadł mu do gustu). Inni zaś opowiadali się za przywróceniem ustroju wprowadzonego przez Konstytucję 3 maja, część zaś domagała się zachowania jedynie niektórych postanowień.
Historia administracji. Wykład IV
V (17)
23.10.2009
IV 1794 : Wydany zostaje osobny, nie związany z aktem Kościuszki, Akt powstania narodu litewskiego (separatyzm litewski). Powołane zostają Rada Narodowa Prowincjonalna oraz Rada Najwyższa Rządowa.
Bitwa pod Racławicami - zwycięstwo powstańców.
Powstańcy Kościuszki Zdobywają Warszawę, która ochoczo przyłącza się do powstania. Powołana zostaje Rada Zastępcza Tymczasowa (prowizoryczny rząd), złożona z 4 wydziałów (policji, skarbu, wojskowego, dyplomacji), w której skład wchodziło 20 radców (skład mieszany szlachecko-mieszczański). Rada ta zniosła wszystkie magistratury powołane w Grodnie.
V 1794 : (7) - wydany zostaje Uniwersał Połaniecki, ograniczający pańszczyznę w celu przyciągnięcia chłopów do powstania. Powołano dozory, zajmujące się kontrolą postanowień uniwersału.
(10) Powołanie Rady Najwyższej Narodowej (właściwego organu wykonawczego), złożonej z 8 wydziałów, w skład których wchodziło 8 radców (po 1 na czele każdego wydziału), oraz 32 zastępców. Powołano dodatkowo deputacje.
X 1794 : Bitwa pod Maciejowicami - klęska powstańców, ranny naczelnik Kościuszko trafia do niewoli.
Wywołało to istny szok w Warszawie. Warszawiacy ruszyli nawet z odsieczą w ferworze, jednak się ostatecznie opamiętali. Rada Najwyższa Narodowa na stanowisko naczelnika powstania powołuje Tomasza Wawrzeckiego, który żąda to powołania mu do pomocy Rady Wojennej (cywilno-wojskowa).
XI 1794 : Szturm Pragi przez wojska rosyjskie dowodzone przez gen. Suworowa. Nastąpiła rzeź Pragi. (16) pod Radoszycami nastąpiło ostateczne rozwiązanie oddziałów powstańczych przez naczelnika Wawrzeckiego i kapitulacja przed Suworowem.
Oprócz Tadeusza

(…)

… francusko-rosyjski
9 VII traktat francusko-pruski
Postanowienia dotyczące Polski traktatu w Tylży 1807 :
Utworzenie z ziem zboru pruskiego Księstwa Warszawskiego (Car Aleksander I naciskał, aby utworzone państwo nie nosiło nazwy „Polska”)
Utworzenie Wolnego Miasta Gdańsk o ustroju przedrozbiorowym
Władcą Księstwa zostać miał Król Saski Fryderyk August (kolejne nawiązanie do linii saskiej)
Zapowiedź konstytucji dla księstwa określenie ustroju - Monarchia Konstytucyjna
Księstwo Warszawskie nie zostało utworzone ad hoc. To nie był żaden kaprys Napoleona by utworzyć takie państwo. Zostało ono utworzone w podzięce za wierną i niezwykle ciężką służbę Polaków u boku Napoleona Bonaparte. Było to jednak tylko państwo kadłubowe, obejmujące zaledwie 102 km2 i dwa miliony mieszkańców. Było ono jednak wysoce zmilitaryzowane, gdyż w 1812 roku armia księstwa osiągnęła 100 tysięcy żołnierzy. Jednak nie było go stać na utrzymanie takiej armii, więc była ona na utrzymaniu Cesarstwa. Na mapie doskonale widać jak małą część dawnej Rzeczpospolitej obejmowało Księstwo Warszawskie. Były to jednak tereny dosyć gęsto zaludnione. Na czarno zaznaczone granice Księstwa 1807 - 1809, a na szaro poszerzenie księstwa o III zabór
… pruska (m.in. Antoni Radziwiłł, który został później rządcą Wielkiego Księstwa Poznańskiego)
Opcja proaustriacka
Postawienie na własne siły - „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?”
Niektórzy sądzili, iż to że Rzeczpospolita odeszła w niebyt jest naturalnym ciągiem - silniejsze państwa wchłaniają większe, więc Polska nigdy nie będzie już niepodległa.
1806 - 1807 -„I wojna polska” (wg. Napoleona…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz