Rada Europejska - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rada Europejska - wykład - strona 1 Rada Europejska - wykład - strona 2

Fragment notatki:

RADA EUROPEJSKA (European Council) Powstanie i obrady: Z wnioskiem o jej powołanie wystąpił prezydent Francji Valery Giscart d'Estaing - 10 grudnia1974 na jednej z konferencji szefów rządów i państw członkowskich WE. Propozycja została przyjęta, a dzień 10 grudnia 1974 r. uważany jest za datę narodzin rady Europejskiej. Ustalono, iż powinny one odbywać co najmniej 3 razy w roku. Raz w Brukseli l, 2 razy w innych miastach państw członkowskich (prezydencja). Kolejnym krokiem na rzecz umocnienia było podpisanie w 1983 roku w Studgardzie Deklaracji określającej skład i znaczenie RE w systemie instytucjonalnym Wspólnoty. Z treści wynikało, iż miała ona oddziaływać pobudzająco na dalszy proces jednoczenia się państw naszego kontynentu. Miała podejmować decyzje dotyczące przyjęcia nowych członków a także stowarzyszenia. Jednak podstawy prawne funkcjonowania RE stworzył Jednolity Akt Europejski obowiązujący od 1 lipca 1987 r., a następnie Traktat o UE (Traktat z Maastricht), który dokonał zmian w formalnoprawnym usytuowaniu Rady Europejskiej, tzn. nie wpisał jej do traktatów założycielskich Wspólnot, ani też nie uczynił z niej organu Unii Europejskiej. Od 1986 r. regularne spotkania Rady Europejskiej odbywają się dwa razy w roku, pod koniec każdego półrocza. Ponadto Rada Europejska jest przeważnie zwoływana dodatkowo, na jedno lub dwa posiedzenia w ciągu roku, w celu rozpatrzenia konkretnych, ważnych kwestii i podjęcia stosownych decyzji. Spotkania Rady Europejskiej są organizowane przez kraj sprawujący Prezydencję w Unii Europejskiej, którego szef państwa lub rządu przewodniczy Radzie. Jest on odpowiedzialny za stworzenie dokumentu końcowego, zawierającego najważniejsze zapisy z posiedzenia Rady (Wnioski Prezydencji). Dokument ten jest następnie przedstawiany do wiadomości Parlamentowi Europejskiemu. W aneksie do Traktatu Nicejskiego, uzgodniono w grudniu 2000 r. w Nicei przez Konferencję Międzyrządową w sprawie reform instytucjonalnych, iż począwszy od 2002 r. połowa dorocznych spotkań Rady Europejskiej (a co najmniej jedno w ciągu roku) będzie organizowana w Brukseli; kiedy zaś skład Unii zwiększy się do osiemnastu członków, wszystkie spotkania Rady Europejskiej mają odbywać się w Brukseli.
Skład: Wchodzą głowy państw lub szefowie rządów państw członkowskich oraz przewodniczący Komisji Europejskiej. Ten wynika z różnych konstytucji różnych państw. Dodatkowo jest ona wspierana przez jednego członka Komisji oraz Ministrów Spraw Zagranicznych. Jeżeli tematem obrad są problemy gospodarcze to uczestniczą w nich także ministrowie zainteresowanych resortów, RE zbiera się co najmniej dwa razy w roku pod przewodnictwem głowy państwa lub szefa rządu państwa członkowskiego, który aktualnie jest przewodniczącym w Radzie UE, w nagłych wypadkach wymagających szybkich decyzji na wniosek państwa członkowskiego lub komisji przewodniczący zwołuje wyjątkowe posiedzenie Rady w terminie 48 godzin lub krótszym. Do kompetencji przewodniczącego należy: dbałość o sprawne i konstytucyjne przeprowadzanie obrad; reprezentowanie RE; wydawanie oświadczeń po zakończeniu obrad.

(…)

… Parlamentu Europejskiemu sprawozdania po każdym posiedzeniu,
- złożenie rocznego sprawozdania o postępie osiągniętym przez Unię,
- podejmowanie niezbędnych decyzji do zdefiniowania zasad i realizacji ogólnych wytycznych dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa; każde państwo członkowskie lub komisja może zgłaszać się do Rady z pytaniami dotyczącymi wspólnej polityki zagranicznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz