Rachunkowość - teoria i przykłady (24 strony)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rachunkowość - teoria i przykłady (24 strony) - strona 1 Rachunkowość - teoria i przykłady (24 strony) - strona 2 Rachunkowość - teoria i przykłady (24 strony) - strona 3

Fragment notatki:


SPRAWOZDANIE FINANSOWE Muszą one być planowane. Przy sporządzaniu bierze się pod uwagę zeszłe sprawozdania. Potrzeba trzech lat aby powiedzieć coś o firmie. Sprawozdania te podlegają rewizji finansowej (robią to biegli). 1stycznia 95 roku weszła ustawa o rachunkowości. Jednym z warunków stowarzyszenia z UE jest regulacja zasad rachunkowości ustawą. Do końca 95 roku sprawy te regulował Minister Finansów rozporządzeniem.
Ustawa określa m.in. warunki jakim powinny odpowiadać sporządzane sprawozdania finansowe.
Ustawa nakłada obowiązek sporządzania przez jednostki sprawozdań finansowych na dzień:
kończący rok obrotowy
zakończenia działalności
poprzedzający i zakończenia likwidacji
poprzedzający i zakończenia postępowania upadłościowego
poprzedzający zmianę formy prawnej
Roczne sprawozdanie finansowe każdej jednostki objętej przepisami ustawy składa się z:
bilansu
rachunku zysków i strat
sprawozdania z przepływów środków pieniężnych, jeżeli sprawozdanie podlega obowiązkowemu badaniu informacji dodatkowej
BILANS Bilans zawsze sporządza się na określoną konkretną datę, np. 31 grudnia 1998r lub 30 czerwca 1998r. Nie musi to być ostatni dzień miesiąca czy też roku, jeżeli takie są potrzeby sporządzającego bilans (upadłość, likwidacja, zmiana zarządu). Niewątpliwie natomiast wygodnie jest mieć bilans robiony na koniec miesiąca. Wiele rozliczeń przebiega w cyklu miesięcznym.
Bilanse roczne zawsze są robione na ostatni dzień miesiąca kończącego rok obrachunkowy. Jeżeli rok obrachunkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia to tym dniem będzie 31 grudnia. Na każdy dzień bilans sporządzają np. banki. Gdy zmienia się zarząd bilans jest sporządzany w dniu, kiedy chce zarząd, a nie na koniec roku obrachunkowego.
Bilans jest ustaleniem pozycji finansowej firmy na datę jego sporząd zenia. Bilans przedstawia : co firma posiada, co firma jest winna, co należy do właścicieli, udziałowców, To co firma posiada = aktywa To co firma jest winna i to co należy do właścicieli, udziałowców = pasywa Wszystko co jest w firmie należy do firmy, nie do właścicieli. Jeśli właściciel posiada 100% akcji firmy, to tylko te akcje są jego własnością.
Ze względu na sposób księgowania, to znaczy zasadę rejestracji każdego zdarzenia zawsze jako równych co do wielkości dwóch zapisów, jednego po stronie winien(debet), a drugiego po stronie ma(kredyt). SUMA AKTYWÓW = SUMA PASYWÓW Technicznie formą prezentacji bilansu jest zawsze dwustronna tabela.
Stronę prawą bilansu „pasywa” zwykle prezentuje się w dwóch częściach:


(…)

…, ile z zew. i które a ile z wew. Rachunek wyników nie zawiera również informacji na jakie cele wydano uzyskane wpływy. Rachunek wyników i zysk netto nie zawiera dostatecznej informacji dla bezpieczeństwa działalności firmy i konieczne jest jego uzupełnienie o sprawozdanie z przepływów pieniężnych. Sprawozdanie o przepływach pieniężnych jest zestawieniem wszystkich wpływów gotówkowych i tylko gotówkowych…
… wpływy na poziom przychodów i kosztów, a tym samym samych funduszy własnych (operacje na pasywach) Nadwyżka przychodów nad kosztami to zysk powiększający fundusze własne. W rachunku wyników zysk brutto to księgowy wynik przed opodatkowaniem. Obowiązkowe obciążenia wyniku to podatek dochodowy bieżący i podatek dochodowy odroczony. Nie jest to podatek naliczony od księgowego zysku brutto. Wynik podatkowy…
…, słabe wykorzystanie możliwości kredytowych, nie wykorzystanie tarczy podatkowej i dźwigni finansowej
relacja zdecydowanie niższa od 2:1 może oznaczać zagrożenie wypłacalności
CR QR Agros 4,57 4,38 - złe
Arineks 1,82 1,28 - dobre
Zasada 0,86 0,63- złe
Współczynniki płynności (CR i QR) wylicza się wyłącznie dla firm produkcyjno - handlowych.
Organizacje finansowo - ubezpieczeniowe mają inaczej liczone…
… karnej zarządu za niepełne lub fałszywe informacje i przeświadczenia ,że nie istnieje informacja , której ustawa nie nakazuje objąć sprawozdaniem finansowym , a jeśli taka informacja istnieje to , że jest uwzględniona w analizie . Akceptacja wyników analizy wymaga dostępu do aktualnych raportów globalnych , wszechstronnych i całościowych typu DUE DILIGENCE . STRUKTURA KAPITAŁU , DŹWIGNIA FINANSOWA
… właścicieli - udziałowców do stosownego powiększenia funduszy własnych , a więc pomijając sytuację braku wyboru pomiędzy funduszami własnymi , a długiem jako formami finansowania działalności firmy ) z dwóch powodów dźwigni finansowej tak długo jak odsetki są niższe od przychodu , który można osiągnąć dzięki środkom kredytowym , nadwyżka idzie na dobro funduszy własnych . Dźwignia finansowa jest obosiecznym…
… do obliczenia należnych odsetek od wartości nominalnej obligacji. Najczęściej wykorzystywanymi stopami referencyjnymi dla ustalenia sposobu zmienności oprocentowania obligacji są :
-wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych na okres 12 miesięcy , ogłaszany co miesiąc przez prezesa GUS powiększony o określoną marżę wyrażoną liczbą punktów % lub bazowych ( 1 punkt % np. różnica między 17 a 16% ma wartość 100 punktów bazowych ) Tak ustalane jest np. zmienne oprocentowanie obligacji indeksowych rocznych i indeksowych 3 letnich . WSKAŹNIKI POMIARU ZMIAN POZIOMU CEN CPI ( wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ) Zmiany CPI = inflacja PPI ( ceny hurtowe )
Deflator PKB W przypadku obligacji wyrażonych w walutach i sprzedawanych na rynkach za granicą stopą referencyjną jest często dla USD LIBOR…
… i można ją aktywować ujmując w bilansie jako czynne rozliczenia międzyokresowe pod warunkiem istnienia pewności , że nastąpi jej rozliczenie w następnym roku i w kolejnych latach . Przychodami wg prawa bilansowego są otrzymane i należne kwoty ze sprzedaży i innych tytułów . Przychody są rozumiane w rachunkowości zgodnie z zasadą memoriałową , tj. powstają w momencie wykonania świadczenia , a nie w momencie przyjęcia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz