Fragment notatki:
Treść notatki stanowią pytania i odpowiedzi z przedmiotu rachunkowość finansowa. Pytania są bardzo obszernie opracowane (nawet po kilka stron tekstu). Omówione zagadnienia to między innymi: metody amortyzacji środków trwałych, sposoby wyceny zapasów czyli rzeczowych aktywów obrotowych, analiza bilansu w układzie poziomym i pionowym, budowa bilansu, metody sporządzania bilansu, aktywa trwałe, aktywa obrotowe, kapitał własny, zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, klasyfikacja aktywów bilansu, rozliczenia międzyokresowe, podstawowe składniki pasywów, metody amortyzacji środków trwałych, metody obliczania zużycia środka trwałego, metoda degresywna, metoda progresywna, metoda naturalna, stopa amortyzacji, ustawa o podatku dochodowym, istoty i elementy sprawozdawczości finansowej, rachunek zysków i strat, rzis, sprawozdanie finansowe, zasady ustalania wyniku finansowego, plan kont, budowa rachunku przepływów pieniężnych. W opracowaniu znaleźć też będzie można: Warunki i zasady badania sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta.
Pytanie nr 1
Funkcje rachunkowości
Funkcja kontrolna, - realizowana za pomocą środków i reguł postępowania (np. obowiązek dokumentowania każdej operacji gospodarczej nie tylko po jej dokonaniu, lecz również w trakcie lub jeszcze przed jej przeprowadzeniem, ujęcie w księgach wszystkich składników majątku i wszystkich operacji gospodarczych, porównanie stanów ewidencjonowanych składników majątku ze stanem faktycznym ustalonym za pomocą inwentaryzacji)
Funkcja dowodowa, - polegająca na prowadzeniu rachunkowości i archiwowaniu jej urządzeń w sposób umożliwiający przedstawienie dokumentów, ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych na żądanie sądów, organów ścigania przestępstw, urzędów skarbowych jako wiarygodnych dowodów w postępowanie sądowym i podatkowym
Funkcja analityczna - obejmująca interpretację, badanie i ocenę informacji pochodzących z rachunkowości w celu ustalenia różnych przyczyn i czynników, które spowodowały określone skutki.
Funkcja optymalizacyjna - znajdująca wyraz w opracowaniu wariantów rozwiązań i wyborze z nich najbardziej korzystnego z punktu widzenia realizacji celu ustalonego przez jednostkę.
Pytanie nr 2
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
Jest to taki system informacyjny o charakterze retrospektywnym, który wykorzystując metodę rachunku ekonomicznego i metodę bilansową pozwala ustalić wynik finansowy i kondycję finansową przedsiębiorstwa. W Polsce rachunkowość prowadzona jest zgodnie z ustawą o rachunkowości. Przestrzeganie ustawy zabezpiecza jednolitość danych źródłowych i ich jasność. W ten sposób zabezpieczone zostaje minimum informacji o stanie majątkowym podmiotów gospodarczych.
RACHUNKOWOŚĆ ZARĄDCZA
To system informacji o charakterze planistyczno - kontrolnym, który ustala szeroko pojęty rachunek wyników. Jest to praktyczny rachunek ekonomiczny, który służy podejmowaniu decyzji. Rachunkowość ta nie podlega ustawie o rachunkowości, gdyż planistyczne ceny i koszty często wynikają z subiektywnych ocen danego przedsiębiorstwa.
Rachunkowość zarządcza to:
informacje są głównie przeznaczone dla kierownictwa wewnętrznego jednostki;
opiera się na miernikach, relacjach i modelach zweryfikowanych przez rachunkowość finansową lecz ich dobór zależy od preferencji menedżerów jednostki;
stosuje równolegle różne zasady wyceny, tj. także przewidywane koszty odtworzenia i wartość ekonomiczną ;
orientuje się na istotność, szybkość i koszt informacji, nastawiona na cel np. "różne koszty dla różnych celów";
zorient
(…)
… finansowym odzwierciedlającym sytuację gospodarczą jednostek. Jest on głównym elementem sprawozdawczości finansowej, przedstawiającym wartościowo stan środków gospodarczych (aktywa) i źródeł ich pochodzenia (pasywa) na określony moment (dzień bilansowy) i w określonej formie (układzie).
Bilans (a także rachunek zysków i strat) w wersji uproszczonej (podawanie danych tylko tych pozycji, które są oznaczone…
… niematerialne i prawne jednorazowo za okres całego roku, natomiast jednostki rozliczające podatek dochodowy od osób prawnych za inne okresy niż okresy miesięczne mogą umarzać środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne jednorazowo za dany okres. Nie umarza się gruntów oraz dóbr kultury. Rzeczowe składniki majątku obrotowego wycenia się na dzień bilansowy według ich wartości wynikających z ewidencji…
… odsetek należnych na koniec kwartału. Należności i zobowiązania oraz inne składniki aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych wycenia się nie później niż na koniec kwartału, według zasad obowiązujących na dzień bilansowy. Wszystkie jednostki budżetowe są zobowiązane wprowadzać do ustalonych przez siebie zakładowych planów kont zmiany wynikające ze zmian w zasadach wykonywania budżetu, gospodarki…
… kursowych.
wyodrębnienie w stanie środków pieniężnych na koniec okresu środków o ograniczonej możliwości dysponowania.
Informacja dodatkowa, będąca elementem sprawozdania finansowego powinna zawierać dane i objaśnienia, które są konieczne, aby sprawozdanie zgodnie z określonymi w ustawie zasadami rachunkowości, jasno i rzetelnie przedstawiało sytuacje majątkową i finansową oraz wynik finansowy…
… swobodę wyboru (przynajmniej teoretycznie, bo trudno lekceważyć przepisy podatkowe). Wyjątkiem jest amortyzacja wartości firmy, która powinna nastąpić metodą liniową.
Pytanie nr 4
Zasady prawidłowej rachunkowości
Jednostki są zobowiązane prowadzić rachunkowość zgodnie z podstawowymi regułami (zasadami rachunkowości), powinny być one stosowane w sposób prawidłowy, zapewniający rzetelne i jasne…
… przychodami, niezależnie od terminu wpływu należności i zapłaty zobowiązań. Zasada współmierności w myśl tej zasady na wynik finansowy wpływają zrealizowane w roku obrotowym przychody i koszty. Chodzi tu o koszty rzeczywiście poniesione, jak i o koszty nieopłacone lub nawet nie notyfikowane ale przypadające na dany rok obrotowy.
Zasada realizacji opiera się na założeniu, że zyski powstają dopiero w momencie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)