Pytania do egzaminu - kodeks postępowania cywilnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 3073
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pytania do egzaminu - kodeks postępowania cywilnego - strona 1

Fragment notatki:

Zawiera pytania egzaminacyjne z egzaminu u dr Marleny Wach z Uniwersytetu Warszawskiego. Zawiera 158 pytań i odpowiedzi.

pytania egzaminacyjne dr Wach
Przedmiot postępowania: dawniej obowiązywała koncepcja materialno-prawna - przedmiotem procesu jest roszczenie materialne (możność domagania się od drugiego podmiotu pewnego zachowania się) wady tej koncepcji (jeśli sąd oddali powództwo, proces był bezprzedmiotowy). Obecnie koncepcja, że przedmiotem postępowania jest roszczenie procesowe (formalne), czyli twierdzenie prawne powoda, że przysługuje mu roszczenie materialne. Kasacja: od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie, strona, Prokurator Generalny lub RPO może wnieść skargę kasacyjną do SN. Jest to nadzwyczajny środek zaskarżenia. Legitymacja do wniesienia: strony lub interwenient uboczny, RPO i Prokurator Generalny. Podstawy kasacji: skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach: 1. naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie; 2. naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Prokurator Generalny może oprzeć skargę na tych podstawach, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego, a RPO: naruszenia konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela.
Apelacja: od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Jest to środek zaskarżenia zwyczajny i odwoławczy. Rodzaje norm: normy procesowe i kompetencyjne = normy formalne. Przeciwieństwo norm materialnych. Normy procesowe cywilne (ogół norma regulujących właściwość sądów i innych organów + formy działania tych organów i występujących przed nimi stron i zainteresowanych osób przy rozpoznawaniu i rozstrzyganiu spraw cywilnych oraz przy przymusowym wykonaniu orzeczeń). Normy kompetencyjne rozgraniczają właściwość sądów od innych organów oraz właściwość sądów. (normy jurysdykcyjne określają właściwość sądów polskich). Podział na normy substancjalne (wyrażające podstawowe założenia sytemu prawnego) i instrumentalne (techniczno-organizacyjne). Tryb postępowania cywilnego: proces i nieproces, tryby są równorzędne, orzeczenia w obu trybach mają taką samą moc i skutki. Proces jest starszy, uregulowany całościowo, nieproces - odrębności, uregulowania szczególne. Art. 13 domniemanie procesu + do nieprocesu odpowiednio stosujemy przepisy o procesie: wprost (doręczenia, pełnomocnicy, terminy), modyfikacje (orzeczenie, umorzenie), wcale (współuczestnictwo. Interwencja uboczna, wyrok zaoczny, rygor natychmiastowej wykonalności)
Postępowanie nieprocesowe: tryb postępowania w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach KPC + pewne inne sprawy wskazane w ustawach szczegółowych, np. o ubezwłasnowolnienie, o zniesienie współwłasności, ogłoszenie testamentu. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo.


(…)

… przeprowadzić np. sądowego ustalenia ojcostwa - tylko w tym postępowaniu odrębnym). Następujące sprawy: ustalenie pochodzenia dziecka (ustalenie ojcostwa, macierzyństwa), zaprzeczenie pochodzenia dziecka, unieważnienie uznania, rozwiązanie przysposobienia. Odrębności: do reprezentowania strony konieczne jest pełnomocnictwo szczególne
jeżeli strona wezwana do osobistego stawiennictwa nie stawi się bez…
… wykonalności
Przesłanki procesowe: okoliczności warunkujące możliwość wszczęcia postępowania, toczenia się i rozstrzygnięcia co do meritum. Dodatnie (droga sądowa, jurysdykcja krajowa, zdolność sądowa stron, zdolność procesowa powoda, należyte zastępstwo procesowe) i ujemne (przeszkody procesowe: res iudicata, zawisłość sporu, zapis na sąd polubowny); bezwzględne i względne.
Droga sądowa sensu stricte i sensu…
… hipoteki morskiej) i niepieniężne (w taki sposób, jaki sąd uzna za najbardziej odpowiedni). 2 rodzaje zabezpieczeń: konserwacyjne i nowacyjne (względy społeczne, zapewnienie uprawnionemu warunków życia: renta, alimenty, sprawy pracownicze). Postępowanie odrębne : sprawy małżeńskie, między rodzicami i dziećmi, z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, gospodarcze, naruszenie posiadania, nakazowe, upominawcze, uproszczone.
Postępowanie w sprawach małżeńskich: sprawy dla których przewidziane jest to postępowanie odrębne nie mogą być rozpoznane w zwykłym postępowaniu. Określony został w przepisach zakres zastosowania postępowania odrębnego w sprawach małżeńskich (ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa, o unieważnienie małżeństwa, o rozwód, o separacje). Powództwa o istnienie/nieistnienie…
… postępowanie odrębne wszczynane na wniosek. W nakazowym można żądać: roszczenia pieniężnego lub rzeczy oznaczonych co do gatunku tylko gdy te roszczenia związane są z tzw. mocnymi dowodami (dokument urzędowy, zaakceptowany przez dłużnika rachunek, etc.). Sąd nie bada zasadności, strony materialnoprawnej, jedynie badanie formalne. Jeśli tak - wydaje nakaz zapłaty, dłużnik zobowiązany do spełnienia świadczenia…
… powoduje zwrot), warunki dopuszczalności (odpowiedni termin 7 dni, nie więcej niż rok; negatywne konsekwencje; termin musi mieć przywracany charakter), warunki zasadności (brak winy, legitymacja procesowa). Rodzaje postanowień : merytoryczne i nie merytoryczne, kończące postępowanie (np. o zwrocie pozwu) i nie kończące. Zaskarżalne są postanowienia kończące postępowanie + te niekończące wymienione…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz