Oddalenie pozwu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1302
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oddalenie pozwu - strona 1

Fragment notatki:

ODDALENIE POZWU Sąd oddala pozew, jeśli rozpozna sprawę merytorycznie i powództwo okazało się bezzasadne.
Powód lub pozwany (lub obie strony) nie mają legitymacji do wystąpienia w tym konkretnym procesie w charakterze strony procesowej. Jeżeli roszczenie jest „sprekludowane” - jeśli strona przeciwna skutecznie podniesie zarzut przedawnienia dojdzie do oddalenia powództwa.
Oddalenie powództwa może nastąpić tylko w formie wyroku. Taki nieprawomocny wyrok sądu I instancji jest zaskarżalny na ogólnych zasadach w drodze apelacji.
Proszę zwrócić uwagę jakie są istotne różnice między tymi czynnościami decyzyjnymi sądu związanymi z odrzuceniem pozwu, a oddaleniem powództwa. Natomiast zarządzenie przewodniczącego o zwrocie powództwa w ogóle nie wchodzi w zakres pojęciowy orzeczenia (bo orzeczenia w polskim postępowaniu cywilnym to tylko wyroki, postanowienia i nakazy zapłaty).
Jeżeli pozew odpowiada wszystkim przewidzianym dla tego pisma procesowego wymogom formalnym i nie ma żadnych przeszkód procesowych związanym z wystąpieniem ujemnych bezwzględnych przesłanek procesowych i zachowane są te dodatnie bezwzględne przesłanki procesowe to przewodniczący dokonuje tzw. dekretacji pozwu - czynności polegającej na zarządzeniu przez przewodniczącego doręczenia odpisu pozwu pozwanemu i wyznaczeniu terminu rozprawy.

(…)

… postępowaniu cywilnym to tylko wyroki, postanowienia i nakazy zapłaty).
Jeżeli pozew odpowiada wszystkim przewidzianym dla tego pisma procesowego wymogom formalnym i nie ma żadnych przeszkód procesowych związanym z wystąpieniem ujemnych bezwzględnych przesłanek procesowych i zachowane są te dodatnie bezwzględne przesłanki procesowe to przewodniczący dokonuje tzw. dekretacji pozwu - czynności polegającej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz