Psychopatologia-wstęp

Nasza ocena:

3
Pobrań: 812
Wyświetleń: 2555
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychopatologia-wstęp - strona 1 Psychopatologia-wstęp - strona 2 Psychopatologia-wstęp - strona 3

Fragment notatki:

PSYCHOPATOLOGIA - nauka o cierpieniu psychiki ( psyche - umysł, patos - cierpienie, logos - nauka), zajmuje się objawami zaburzeń psychicznych; takimi, które można opisać. Kilka objawów, to zespół psychicznych zaburzeń. OBJAW = SYMPTOM
SYNDROM = ZESPÓŁ OBJAWÓW
Karl Jaspers - ojciec psychopatologii; w 1911 wydał podręcznik „Psychopatologia ogólna”.
I ZABURZENIA MYŚLENIA (UWAGA!! Dużo pytań na teście z tego tematu)
1.ZABURZENIA TREŚCI MYŚLENIA
MYŚLI NADWARTOŚCIOWE
Inaczej: idee nadwartościowe - przekonania na ogół prawdziwe, które mają nadmierny wpływ na ludzkie wybory, zachowania, które z czasem zmieniają się w urojenia. Wywołują silne reakcje emocjonalne. Myślenie sztywne, bardzo trudno je zmienić, nieraz fanatyczne. Np. wegetarianizm, idee nadwartościowe polityków.
UROJENIA
Fałszywe przekonania pochodzenia chorobowego, gdzie ważne jest 5 cech:
- FAŁSZYWOŚĆ - rozmijanie się przekonań wyrażanych przez chorego, z przekonaniami otoczenia;
- KONTEKST CHOROBOWY- współwystępowanie innych objawów psychopatologicznych
- SILNE POCZUCIE RZECZYWISTOŚCI
- NIEKORYGOWALNOŚĆ - niepodatność na rzeczowe kontrargumenty (wywołuje to silną reakcję emocjonalną)
- INDYWIDUALISTYCZNY, wyobcowujący społecznie charakter treści urojeniowej
Jak powstają, jak się rodzą urojenia?
Najpierw zaburzenia przetwarzani informacji, przede wszystkim selekcji, ale i uwagi. Powoduje to chaos informacyjny; prowadzi do poczucia zagrożenia i lęku. Mechanizmy obronne starają się to zmienić, tzn. wyzwolić z lęku. Następuje FAZA OLŚNIENIA.
FAZA OLŚNIENIA - próba uporządkowania, zrozumienia informacji, ale struktury poznawcze są już inne. Innymi słowy - różnorodne informacje (np. obraz własny, społeczeństwa itd.) zaczynają się porządkować, ale nie tak jak wcześniej tylko patologicznie (myślenie urojeniowe). Następuje myślenie urojeniowe. Np. prześladowanie; jest prześladowany, ale racjonalnie nie potrafi tego wytłumaczyć.
Urojenia to choroba, ale w ten sposób chory broni się przed rozszczepieniem osobowości (schizis).
Rodzaje urojeń:
- UROJENIA PROSTE - bez skomplikowanej treści, nie mają tendencji systematyzacji
- UROJENIA PARANOICZNE - wyraźna tendencja do systematyzacji; proste urojenia tworzą poznawczą strukturę urojeniową. Chorzy mają tendencję do wzbogacania treści urojeń o wydarzenia z przeszłości. Rozbudowa urojeń.
- UROJENIA PARANOIDALNE - występują w schizofrenii paranoidalnej
- UROJENIA ONIRYCZNE (tzw. dziania się) - chory bierze udział w spektaklu chorobowym, jest aktorem; towarzyszą temu omamy.


(…)

…, często kończą się zabójstwem partnera; często się systematyzują. Aktywność urojeniowa - postępowanie zgodnie z urojeniami; podobna tu - „choroba Otella”, czyli paranoja niewierności.
- UROJENIA DEPRESYJNE - przeżywanie poczucia winy (urojenia winy) za drobiazgi/„głupoty”, lub czyny niepopełnione; deprecjacja własnej osoby (poczucie niskiej wartości); Tu też:
urojenia zubożenia/majątku - chory ma poczucie że ktoś go okrada; urojenia hipochondryczne - chory ma przeczucie, że jest nieuleczalnie chory, poczucie utraty zdrowia; urojenia nihilistyczne - poczucie że nie ma się jakichś narządów (np. trzustki, wątroby). - UROJENIA WINY - mogą przypominać urojenia prześladowcze ; bardzo groźne; mogą prowadzić do urojeń oczekiwania na karę, a w efekcie tego do samobójstwa (jeżeli jest wina…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz