Psychologia społeczna - mechanizmy obronne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychologia społeczna - mechanizmy obronne - strona 1 Psychologia społeczna - mechanizmy obronne - strona 2

Fragment notatki:


PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA-26.10.11 Omawialiśmy na tamtych zajęciach Freuda. Kończąc na Głównych założeniach Freuda : podniesienie rangi nieswiadomości, dwa popędy, struktura osobowości, Góra Lodowa?,Mechanizmy obronne.
Pytanie;jakie są zalety/wady Freudyzmu i dlaczego nadal jest on taki żywy i powszechny? Mechanizmy obronne- 1 teoria osobowości, w mechanizmach -projekcja, racjonalizacja, sublimacja, mówi się zwykle jeszcze o dwóch regresji i wyparciu. To charakterystyczna sytuacja w której staramy się pozbyć myśli, które są dla nas niemiłe, lękorodne, trochę się ich wstydzimy. Istnieją 2 stanowiska w psychologii- nie należy się starać wypierać lęk tylko przedyskutować ze sobą dlaczego tak jest, wyparcie jest to mechanizm nieświadomy. Lęk to była jedna z podstawowych kategorii psychologicznych Freuda, charakteryzował lęk do brzęczącego komara w ciemnym pokoju, wtedy kiedy nie wiemy jaką częścia nas zaatakuje. Strach jest czymś oczywistym, kiedy nas coś goni itp. A lęk jest uczuciem prześladowania nas przez coś niejasnego, jak czujemy że coś niedobrego się dzieje koło nas. Mechanizm wyparcia pozornie pomaga nam zapomnieć o nieprzyjemnych zdarzeniach, ale nadal nie ejst sytuacja rozwiązana, chyba że podejmiemy dyskusje świadomie z samym sobą aby pozbyć się świadomie tego lęku.
Drugi mechanizm to regresja-ucieczka w kierunku bardziej infantylnych form zachowania, Jest to regres cofania się, ucieczka z cyklu naszego życia. Testy projekcyjne-1 tom-dwa przykłady-test planu:
(…)badanie polegało na tym, że psychoanalityk pokazał plansze (z atramentu)czerwono-czarno-szaro-białe i pytanie zmierza do tego:co panu to przypomina? To wszystko ma Madre tłumaczenie które pozwala zdiagnozować osobowość badanego. Druga metoda jest to test apercepcji tematycznej-polegał na (autor Murrae) planszach również które są reprodukcjami znanych obrazów ale rozmytych , są to plansze szaro-czarno-białe , mogą przedstawiać parę lub jedną osobę. I z takiego obrazu np. trzeba było ułożyć udramatyzowane opowiadanie, co się dzieje i jaki będzie dalszy ciąg.-rzutujemy własne przeżycia na to co się tam dzieje. Ta teoria w USA jest b. żywa
Psychologia trzecia, nastąpiła po behawioryzmie, freudyzmie, Abraham Maslow jest twórcą, zm.1970, ur.1908. Uznał, że stanowczo należy zaprotestować i stworzyć teorię dająca otwór dwóm powszechnym teoriom, z tego względu że behawioryzm jest teorią mechanistyczną, traktującą człowieka jako pozbawioną osobowości maszynę, a freudyzm to pesymizm, deteremiznim, teoria oparta na klinice człowieka chorego, a więc Maslow powiedział „ Dlaczego mamy odwoływać się do patalogii chcąć charakteryzować człowieka, a czy nie lepiej zdiagnozować i obserwować ludzi twórczych, szczęśliwych o prawidłowym rozwoju, dojrzałości..?” zaczał badać wybitnych ludzi, prezydentów i doszedł do wniosku że człowiek nastawiony jest na rozwój, ma predyspozycje wrodzone skłaniające do rozwoju, czy tego chce czy nie. Zbudował piramidę potrzeb, to jest teoria potrzeb, otóż te potrzeby są wieloszczeblowe , najniższą u podstaw i najważniejszą jest potrzeba biologiczno-bytowa, zaspokojenia głodu, fizjologiczne, mieszkania, ubrania, zabezpieczenia bytu. Jeśli to jest zaspokojone to przechodzi się na szczebel wyższy-potrzeba bezpieczeństwa, pokoju na świecie, bezpieczeństwo utrzymania stałej pracy, potrzeba afiliacji-przyjaźni, empatia= umiejętność przeżywania z drugą osobą jego smutków i radości. Najważniejsza to potrzeba samorealizacji, a nad nią są już tylko potrzeby estetyczne

(…)

… charakteryzują się osoby samorealizujące się. Są wśród nich takie charakterystyki jak: posiadanie własnego, trwałego systemu wartości, umiejętność zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania w relacjach interpersonalnych, zdolność do otwartego i spontanicznego postrzegania otaczającej człowieka rzeczywistości, świadomość własnych silnych stron ale i słabości, zdolność do łączenia pozornie sprzecznych zjawisk takich…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz