Psychologia I rok

Nasza ocena:

4
Pobrań: 1652
Wyświetleń: 4011
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychologia I rok - strona 1

Fragment notatki:

Zagadnienia w niej zawarte poruszają kwestie takie jak: dziedziny psychologii, procesy psychiczne, klasyfikacja wrażeń, fazy procesów pamięciowych, koncepcja poznawcza, teoria psychoanalityczna, rozwój psychoseksualny, procesy poznawcze, temperament, osobowość, konflikt.

1. Przedmiot psychologii:
Psychologia zajmuje się, jak i interesuje zachowaniem człowieka.
„psycho” - psychika i „logia”
nauka o psychice
psychika - czynnik wewn., który jest w osobie
Psychologia - jest to nauka o procesach psychicznych i zachowaniu człowieka.
DZIEDZINY(subdyscypliny) PSYCHOLOGII
Nauki podstawowe, inaczej teoretyczne
-psychologia ogólna -> bada procesy psychiczne i zachowanie ludzi, opierając się na biologicznych mechanizmach funkcjonowania człowieka ( na fizjologii układu nerwowego UN, CUN, OUN). Również bada jednostkę, jak działają w niej te procesy psychiczne. Bada wyabstrahowanego człowieka.
-psychologia społeczna-> bada procesy psychiczne i zachowanie człowieka - w tzw. sytuacji społecznej, czyli w obecności innych ludzi. * Najbardziej ludzie wpływają na nasze emocje. Obecność innych ludzi zmienia zachowanie człowieka. Psychologia społ. kladzie nacisk na badania społeczne.
-psychologia rozwojowa-> bada prawidłowości rozwoju człowieka w okresie całego życia (od urodzenia, aż do śmierci); bada procesy psychiczne i zachowanie człowieka na poszczególnych etapach jego rozwoju.
Cechy wspólne, wspólny mianownik tych subdyscyplin psychologii,,,, Nauki stosowane (tj. w medycynie) - dotyczące problemów praktycznych
-psychologia wychowawcza - zastosowanie psychologii w edukacji wychowawczej
-psychologia kliniczna - bada zaburzone procesy psychiczne i zachowanie człowieka ( w odniesieniu do patologii np. nastolatek, który przejawia zachowanie anty społeczne dokonuje przestępstwa); zajmuje się takimi osobami, które mają dysfunkcje psychiczne; osobami, które są chore somatycznie - cieleśnie
-psychologia medyczna - zastosowanie psychologii w odzwierciedleniu do osób chorych somatycznie
-psychologia managerska - psychologia pracy; zastosowanie psychologii w sytuacji pracy
-psychologia sądowa - zastosowanie w sądownictwie np. psychologia przestępczości zeznań świadków
NAUKI Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJE PSYCHOLOGIA
Psychologia filozoficzna
Pedagogika - w odniesieniu do psychologii wychowawczej; pojęcie interdyscyplinarne;
Socjologia - w odniesieniu do psychologii społecznej; pojęcie interdyscyplinarne
Medycyną (Konieczność przyglądania się fizyczności człowieka)
2. Procesy psychiczne, a w nich procesy poznawcze i co wchodzi w ich skład:
Procesy psychiczne - to wewn., subiektywne doświadczenia o których wnioskujemy na podstawie zachowania. -Człowiek jako istota inteligentna, a na tą inteligencję składają się prosesy psychiczne.
W skład procesów psychicznych wchodzą :
-Procesy poznawcze - związane z intelektualnym poznawaniem siebie i świata; mają charakter intelektualny;
Procesy psychiczne + zachowanie
- wrażenia - proces psychiczny polegający na odbiorze określonego bodźca przez receptory. We wrażeniach odzwierciedlają się szczególnie cechy zmysłowe obiektów działających na nasze receptory tj. : barwa, kształt, twardość lub szorstkość powierzchni. Wrażenia informują nas o różnych cechach przedmiotów i zjawisk.

(…)

…, dlatego nigdy nie może być zasadnicza technika, ponieważ może ulec wygaszeniu.
Teoria behawioralna - wyuczyłeś się zachowań patologicznych. Terapia : pozbyć się zachowań patologicznych, oduczyć tych zachowań. Warunkowanie instrumentalne - uczenie przy stosowaniu nagród i kar. Nagroda - wzmocnienie pozytywne; Kara - wzmocnienie negatywne, po to aby osłabić zachowanie negatywne. Nagrody regularnie stosowane nie będą skuteczne - proces…
… fizycznych, umysłowych czy też wytrzymałości psychicznej człowieka. Na skutek przeciążenia obniża się sprawność działania, wzrasta napięcie psychiczne, prowadzi do zmęczenia, zniechęcenia, wyczerpania.
UTRUDNIENIA - sytuacje, w których możliwość wykonania zadania zostaje zmniejszona w skutek braku przedmiotów lub informacji albo ze względu na pojawiające się przeszkody. Zarówno przeszkody jak i braki…
… od informacji.
Napędza psychikę człowieka, tym co się dzieje na zewnątrz, jak również tymi informacjami, które są wewnątrz człowieka.
-Człowiek jest sterowany w dwojaki sposób : Sterowanie zewnętrzne- przez informacje napływające z otoczenia. Pamięć ma moc na wpływanie na stan psychiczny.
Sterownie wewnętrzne - poprzez informacje zakodowane uprzednio w pamięci, a wynikające z doświadczenia.
-psychologia poznawcza - zajmuje się osobowością, regulacją wewnętrzną. Wprowadza pojecie osobowość w specyficzny sposób. -Osobowość - rozumiana jest jako tzw. struktury poznawcze. Jest to pewna organizacja informacji zakodowanych w pamięci, to całokształt doświadczenia jednostki. Filozofowie twierdzą, że jest to sposób w jaki szczególnie przetwarzamy informacje.
-Cechy struktur poznawczych :
Złożoność - liczba…
… się w formalnych cechach zachowania; przejawia się w dynamice ruchy i mowy ( w ruchliwości, w dynamice, szybkości).
4 typy temperamentu : małpa, sangwinik, koń, choleryk, melancholik
Iwan PAWŁOW - badał typy układu nerwowego; fizjolog rosyjski podjął temat temperamentu;
TYPY UKŁADU NERWOWEGO
Silny
- zrównoważony - ruchliwy i powolny
Ruchliwy - (sangwinik) energiczny, opanowany, towarzyski, nastawiony do ludzi…
…, dobrze radzi sobie z sytuacjami trudnymi ( ze stresem), dynamiczny.
Powolny - (ślimak) flegmatyk; typ silny, powolny, zrównoważony. Cechy: opanowany, spokojny, bardzo dobrze radzi sobie ze stresem, ale wolno działa, wolno mówi, wolno mysli.
- niezrównoważony - równowaga między dwoma procesami w układzie nerwowym: między pobudzeniem, a hamowaniem; choleryk - przewaga pobudzania nad hamowanie. Cechy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz