Przywództwo a zarządzanie - wykład.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 483
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przywództwo a zarządzanie - wykład. - strona 1 Przywództwo a zarządzanie - wykład. - strona 2

Fragment notatki:

Przywództwo a zarządzanie. Przywództwo dotyczy jutra organizacji natomiast zarządzanie to dziś (teraz) organizacji. Zarządzanie dotyczy z reguły bieżącej kontroli instytucji, jej efektywności, wydajności, tego co przewidywalne. Przywództwo zaś odnosi się do przyszłości, zawiera w sobie wizję organizacji w określonej przestrzeni czasowej (czym firma czy organizacja będzie za 5, 10, 20 lat). Ta wizja zawiera w sobie także ogólną strategię osiągania celu oraz przyszłej kultury organizacyjnej (która w dużej mierze jest tym, czego lider sobie życzy) Formy komunikowania się w organizacji. Komunikacja jest to proces przekazywania znaczeń od nadawcy do odbiorcy. Do form komunikowania się zaliczamy komunikacje: - werbalną (komunikacja z użyciem języka naturalnego czyli mowy jako środka komunikacji) i niewerbalną (mowa ciała)
- pośrednią (np. list) i bezpośrednią (oko w oko)
- jednokierunkowa (bez oczekiwania na odpowiedź) i dwukierunkowa (oczekiwanie na sygnał zwrotny)
- formalną (zgodna z przyjętymi procedurami) i nieformalną (wykraczająca poza procedury) Kierowanie konfliktem w organizacji. Występują trzy formy kierowania konfliktem: 1. stymulowanie konfliktu w jednostkach czy organizacjach, których efektywność maleje w wyniku zbyt niskiego poziomu konfliktu; 2. ograniczanie lub tłumienie konfliktu, gdy jego poziom jest zbyt wysoki lub gdy ujemnie wpływa na efektywność; 3. rozwiązywanie konfliktu.
Etapy procesu kontrolowania. Etapy procesu kontroli:
- ustalenie norm i metod pomiaru efektywności
- pomiar efektywności
- sprawdzanie czy efektywność jest zgodna z normami
- podjecie działań korygujących.
Pojecie i cechy strategii. Strategia jest zbiorem celów (zadań), ujętych w programy i plany. Cechy strategii: 1. Odległy horyzont czasowy. 2. Znaczne efekty realizacji strategii. 3. Skupienie wysiłków na wybranych działaniach. 4. Układ wielu decyzji rozłożonych w czasie. 5. Wszechobecność na wszystkich szczeblach organizacji.
Pojęcia - wizja, misja, cele. Wizja to ogólne, długofalowe wyobrażenie przyszłego stanu, pozycji firmy Misja wyraża rolę jaką przedsiębiorstwo chce spełniać na rzecz otoczenia. Cele to sprecyzowane plany na przyszłość. Pojęcie analizy SWOT. Analiza SWOT to metoda oceny pozycji przedsiębiorstwa, jego silnych i słabych stron na tle szans i zagrożeń ze strony otoczenia. Silne strony to zasoby, umiejętności i inne walory odróżniające firmę od konkurencji. Słabe strony to wszelkie aspekty funkcjonowania ograniczające sprawność i rozwój firmy. Szanse to wszelkie wydarzenia w otoczeniu tworzące sprzyjającą sytuację dla firmy. Zagrożenia to wydarzenia i procesy tworzące niekorzystną sytuacje dla firmy. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz