Przyrost - warunki zastosowania

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przyrost - warunki zastosowania - strona 1 Przyrost - warunki zastosowania - strona 2

Fragment notatki:

Przyrost Przy dziedziczeniu z testamentu powstaje problem w sytuacji kiedy jeden ze spadkobierców testamentowych nie chce lub nie może dziedziczyć - czy w takim wypadku jego udział powinni dziedziczyć pozostali spadkobiercy testamentowi, czy też spadkobiercy ustawowi - w większości systemów uznaje się, że bardziej zgodne z wolą spadkobiercy jest dziedziczenie spadkobierców testamentowych co jest rozwiązywane najczęściej za pomocą instytucji przyrostu. Art. 965. k.c.
Jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).
Jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych , a jeden z nich(lub kilku) nie chce lub nie może dziedziczyć to w braku odmiennej woli spadkodawcy (np. w braku podstawienia) jego udział przypada pozostałym spadkobiercom w stosunku do przypadających im udziałów. Warunki zastosowania przyrostu: Spadkodawca powołał kilku spadkobierców - co najmniej dwóch. Przynajmniej jeden ze spadkobierców powołanych dziedziczy - to jest chce i może dziedziczyć. Spadkodawca nie wyraził odmiennej woli (np. podstawienie, wyłączenie przyrostu).
Jeżeli żaden ze spadkobierców ustanowionych nie może lub nie chce dziedziczyć albo spadkobierca wyłączył zastosowanie przyrostu - to odpowiednio całość lub część masy spadkowej będą dziedziczyć spadkobiercy ustawowi. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz