przydatne zwroty do opisu, analizy i pojecia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2716
Wyświetleń: 4963
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
przydatne zwroty do opisu, analizy i pojecia - strona 1 przydatne zwroty do opisu, analizy i pojecia - strona 2 przydatne zwroty do opisu, analizy i pojecia - strona 3

Fragment notatki:


PRZYDATNE ZWROTY DO OPISU/ANALIZY: Kompozycja Kształt pola obrazowego: prostokąt stojący, leżący, kwadrat,prostokąt zbliżony do kwadratu, koło-tondo, dyptyk, tryptyk
Kompozycja oparta na jakimś kształcie geometrycznym
Kompozycja jednofigurowa , wielofigurowa, portret, półpostać, portret zbiorowy itp.
jednoplanowa, wieloplanowa pejzaż ze sztafażem kompozycja wielofiguralna np. w pejzażu - rzeźba lub obraz przedstawia kilka lub wiele osób
z zaznaczonym wyraźnie centrum, którym jest….
Pierwszy plan wydzielony w formę teatralnej sceny
Podział na dwie lub więcej stref
Kompozycja otwarta : ramy kompozycji przecinają obiekty w ten sposób, że dostrzegamy tylko ich fragmenty. W związku z tym mamy wrażenie, że istnieje jakaś ich kontynuacja poza sama kompozycją. Oś kompozycji nie jest w takim przypadku dokładnie sprecyzowana. kompozycja, która wywołuje wrażenie fragmentaryczności. Kompozycja zamknięta : przedstawione elementy są skończone, w całości, przeciwieństwo kompozycji otwartej
 Kompozycja dynamiczna : przeważają w niej linie skośne, dużo się dzieje, wrażenie ruchu
Skomplikowana, wielokierunkowa Diagonalizm (łac. diagonalis przekątna) układ kompozycyjny akcentujący linie skośne, czego efektem jest wrażenie dynamiki.
Kompozycja statyczna - spokojna, oparta głównie na kierunkach poziomych lub pionowych Horyzontalizm układ kompozycyjny akcentujący linie poziome
Wertykalizm układ kompozycyjny akcentujący linie pionowe, popularny w gotyckiej architekturze katedr
Kompozycja pasowa : postacie pogrupowane są w poziome rzędy (pasy), pasy wyższe przedstawiają osoby dalsze (np. malarstwo egipskie)
Kompozycja izokefaliczna- izokefalizm Kompozycja symetryczna : gdy obie strony, po bokach osi obrazu są takie same lub bardzo podobne, wyczuwa się równowagę np. przedstawienie drogi
Kompozycja asymetryczna , brak równowagi kompozycji, przeciwieństwo symetrii
Kompozycja asymetryczna- większość elementów skupiona po lewej, prawej stronie, lub w innym miejscu
 
Perspektywa umiejętność przedstawiania trójwymiarowych przedmiotów na płaszczyźnie, zgodnie z prawami widzenia.W niektórych przypadkach perspektywa jest trudna do ustalenia. W takim przypadku nalezy wykreżlic sobie pomocnicze linie i sprawdzić gdzie jest punkt zbiegu.
Perspektywa linearna (zbieżna, centralna, geometryczna): przedmioty zmniejszają się w miarę oddalania od widza orazwystęuje pozorna zbieżność linii biegnących wgłąb oka.
Perspektywa z lotu ptaka : gdy punkt zbiegu linii jest położony wysoko, w stosunku do obrazu i patrzymy na przedmioty z góry, linie i płaszczyzny pionowe ulegają optycznemu skróceniu (nie jest to plan)


(…)

… lub w późniejszym czasie budowle z naosem otoczonym kolumnadą. Tolosy są charakterystycznymi budowlami okresu minojskiego i mykeńskiego, szczególnie na terenach Krety, Grecji i Italii. Najsłynniejszym tolosem jest częściowo zachowany Grób Agamemnona(Atreusza) niedaleko Myken.
Tralka dekoracyjny, pionowy element balustrady ustawiony na bazie i dźwigająvy poręcz, złożony z jednej lub dwóch gruszkowatych członów…
… do którego należy i posiada okna. Może być tylko na jednej kondygnacji lub przechodzić przez wszystkie, kryta własnym dachem. Znana od średniowiecza, a spopularyzowana w architekturze mieszczańskiej od renesansu i stosowana do czasów współczesnych.
rzeźba Chryzelefantyna starożytna technika rzeźbiarska wykorzystująca złoto i kość słoniową, chrysos-złoto, elephas-słoń. Polegała na pokryciu tymi materiałami części posągów: płytkami z  kości słoniowej odkryte partie ciała: twarz, ręce, a złota blachą - szaty, włosy i akcesoria. Blacha najczęściej była dodatkowo wysadzana drogimi kamieniami szlachetnymi i drewnem (cedr, heban). Tak wykonane posagi bóstw znajdowały się w świątyniach. Najbardziej znane, niestety niezachowane do naszych czasów to Posąg Zeusa w Olimpii i Atena Partenos dłuta Fidiasza.  Technikę tę…
… dla starożytnych kultur, zwłaszcza Morza Egejskiego. Idole wykonywane były z gliny, marmuru, kamienia lub kości słoniowej i miały uproszczone, zgeometryzowane kształty
Kanefora rzeźbiarskie przedstawienie kobiety, głównie w formie podpory architektonicznej, w odróżnieniu od kariatydy, trzymająca na głowie kosz z kwiatami i owocami lub świętymi ofiarami. Wzorzec zaczerpnięty z pochodów w starożytnej Grecji…
… malarska i zarazem nazwa farby wodnej zmieszanej z bielą ołowianą lub cynkową na spoiwie z gumy arabskiej. Gwasz podobny jest do akwareli jednakże jego charakterystyczna cechą jest krycie powierzchni, dzięki białemu barwnikowi. Maluje się zazwyczaj na papierze barwionym, można również na białym lub innym podłożu np. kości słoniowej. Gwaszu używa się też do poprawek akwareli. Jest bardzo starą techniką…
… architektoniczny, który powstał pod koniec XVII wieku (barok),cechował się znacznym nagromadzeniem dekoracji zarówno architektonicznych, rzeźbiarskich i malarskich, które przesłaniały układ konstrukcyjny budowli. Łączył ze sobą detale włoskie, niderlandzkie i motywy meksykańskie tworząc często zawiły wzór roślinny w postaci splątanych ornamentów umieszczanych na płaszczyznach ścian, kwiatonów, festonów, w połączeniu z łamanymi gzymsami, spiralnymi kolumnami itp. Stosowany głównie do dekoracji wnętrz i portali.Nazwa pochodzi od jego twórcy-Jose Benito de Churriguera.
Cokół konstrukcyjny lub dekoracyjny element architektoniczny stanowiący podstawę budowli, kolumny, filaru lub nawet portalu, zwykle wyodrębniony fakturą lub innym materiałem i wysunięty przed lico muru. Występował już w architekturze rzymskiej…
… stosowano najczęściej we wczesnym średniowieczu, potem w baroku. Moga pojawiać sie w budownictwie świeckim. Epitafium ozdobna tablica upamiętniająca zmarłego, z napisami, inskrypcjami, często chwalebnymi, wmurowywana w ściany lub filary kościołów. Od tablicy nagrobnej różni sie swoją  wyszukaną formą i dekoracją,i zawiera rzeźby, płaskorzeźby, obrazy malarskie, symbole, alegorie, może być drewniana…
…, jest nieodporna na światło, łatwo płowieje.Farba akwarelowa posiada spoiwo z gumy arabskiej, która rozpuszcza się w wodzie, czasami z dodatkami (cukier, gliceryna). Maluje sie na specjalnym porowatym papierze, łatwo wchłaniającym wodę, ale nie barwnik. Technikę stosuje się w malarstwie, które nie wymaga detali, jest zwykle rozedrgane. Kolorystyka jest pastelowa.
gwasz
Gwasz fr. gouache - nawodnienie. Technika…
… odbije się ołówek prawej strony kalki. Linorytem nazywa się także odbitkę wykonaną tą techniką.  
metaloryt
Okreslenie technik druku wypukłego, drukowanych z form metalowych np. ołowioryt, cynkoryt. Metalorytem jest również miedzioryt-wklęskła technika graficzna.
 
druk wklęsły
W druku tym wystepują dwie płaszczyzny. Płaszczyzna drukująca znajduje się poniżej płaszczyzny płyty.
akwaforta
Technika…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz