Przyczyny tworzenia OM - ujęcie liberalne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przyczyny tworzenia OM - ujęcie liberalne - wykład  - strona 1

Fragment notatki:

Przyczyny tworzenia OM - ujęcie liberalne
Organizacje międzynarodowe tworzone są wtedy, gdy jest wspólnota interesów i korzyści, gdy pojawia się problem globalny i trzeba go rozwiązać. Jest ten proces i myślenie aktualne w sferze gospodarczej.
Przykład - WTO : państwa uświadomiły , że otwarcie handlu - max. Zysk. Również doszły do wniosku, że nierówność ekonomiczna, to problem globalny.
W przypadku ujęcia liberalnego dochodzi do uwspólnotowienia interesów, które wymaga pogodzenia interesów i celów,
2 podejścia w ramach liberalizmu:
- funkcjonalizm - OM są tworzone, bowiem zachodzi taka potrzeba; problemy mogą być rozwiązywane na poziomie wyższym; współpraca w dziedzinach mniej istotnych daje wzrost zaufania
- instytucjonalizm - świat wygląda podobnie, jak w ujęciu realistycznym: kraje myślą o własnych celach, ale rola OM rośnie wraz ze spadkiem roli hegemona; w ramach OM państwa są w stanie porozumieć się co do postępowania, nie mają dylematu więźnia.
Głosy odnośnie instytucjonalizmu:
J. Mearsheimer - artykuł „Fałszywa obietnica instytucjonalizmu międzynarodowego”- analizował instytucjonalizm w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego. Dokonując interpretacji stwierdził, że instytucjonaliści postrzegają organizacje jako podstawowy czynnik stabilności. Służą one zabezpieczeniu przed wojną. Dostrzegają również wpływ organizacji na zachowanie państwa.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz