U podłoża jej powstania stały idee panarabizmu , chęć zapobieżenia osiedlaniu się Żydów w Palestynie, dążenia do ochrony niepodległości krajów regionu. Według Paktu LPA działalność organizacji dotyczy wszystkich dziedzin życia. Jej celem jest przede wszystkim koordynacja arabskiej polityki zewnętrznej, ochrona suwerenności i niepodległości państw arabskich i rozwiązywanie problemów wspólnych światu arabskiemu. Statut Ligi Państw Arabskich zabrania także uciekania się do użycia siły między państwami członkowskimi w razie zaistnienia jakichkolwiek konfliktów. Oprócz państw założycielskich do organizacji dołączyły: Algeria (1962), Bahrajn (1971), Komory (1993), Dżibuti (1977), Kuwejt (1961), Libia (1953, wystąpiła z Ligi w 2002), Mauretania (1973), Maroko (1958), Oman (1971), Katar (1971), Somalia (1974), Południowy Jemen (1967), Sudan (1956), Tunezja (1958) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (1971). Członkostwo Egiptu zostało zawieszone w 1979 po tym jak kraj ten podpisał porozumienie pokojowe z Izraelem, ale w 1989 Egipt został ponownie przyjęty.
Członkiem LPA od 1976r. jest także OWP - Organizacja Wyzwolenia Palestyny, nie podpisała ona statutu, ale uzyskała te same prawa co inni członkowie.
Naczelnym organem LPA jest Rada Ligi, składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich. Zależnie od potrzeby zbiera się na szczeblu szefów państw, szefów rządów lub ministrów spraw zagranicznych. Każdy członek dysponuje w niej głosem.Uchwały przyjęte jednomyślnie obejmują wszystkich członków, natomiast te przyjęte większością głosów tylko tych, którzy za nimi głosowali. Rada zbiera się 2 razy w roku: w marcu i we wrześniu. Ma 16 komitetów wyspecjalizowanych.
Głównymi organami LPA są również: Rada Gospodarcza, Rada Wspólnej Obrony i Sekretariat. Rada Gospodarcza składa się z ministrów państw-członków odpowiedzialnych za sprawy gospodarki lub ich przedstawicieli.
Rada Wspólnej Obrony składa się z ministrów spraw zagranicznych i ministrów spraw obrony narodowej państw członkowskich. Podlega jej Stały Komitet Wojskowy, składający się z szefów sztabów generalnych armii tych państw.
Sekeretariat Generalny kieruje bieżącą działalnością LPA; jego personel liczy 460 osób, z sekretarzem generalnym na czele, wybieranym na 5-letnią kadencję z możliwością reelekcji. Przy sekretariacie działają biura specjalne oraz biura informacyjne. W 1966r. utworzono Trybunał Administracyjny.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)