Organy NATO - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organy NATO - wykład - strona 1 Organy NATO - wykład - strona 2 Organy NATO - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Organizacje międzynarodowe
Wykład nr
18.01.2011
Organy NATO
Struktura dosyć specyficzna z względu na to, że to sojusz wojskowy. 2 struktury w ramach organizacji: polityczna (zarządza organizacją i w jej ramach podejmowane są kluczowe decyzje o charakterze politycznym) i wojskowa (gwarantuje wykonywanie celów Natowskich; jednocześnie jest to struktura, która rozwijała się poniżej poziomu traktatowego. Nie jest przewidziana w pakcie Północnoatlantyckim).
→ Rada Północnoatlantycka
Pakt Północnoatlantycki przewiduje 1 organ: RADA PÓŁNOCNOATLANTYCKA. Na podstawie art 9 TPA:
„Niniejszym strony ustanawiają Radę, w której każda z nich będzie reprezentowana w celu rozpatrywania spraw dotyczących realizacji niniejszego traktatu. Rada będzie zorganizowana w taki sposób, żeby mogła zbierać się szybko w każdym czasie. Rada utworzy takie organy pomocnicze, jakie okażą się potrzebne; w szczególności utworzy ona natychmiast komitet obrony, którego zadaniem będzie zalecanie środków w celu realizacji artykułów 3 i 5.”
2 wskazówki:
skład → wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich
organ o kompetencji ogólnej w granicach traktatu
Reprezentowane są wszystkie strony paktu. Przy czym szczeble na których RA się spotyka mogą być różne. Od najniższego: spotkania przynajmniej raz na tydzień → państwa członkowskie reprezentowane są na szczeblu ambasadorów, a więc stałych przedstawicieli przy NATO. Rzadziej spotyka się na szczeblu MON, czy MSZ. Raz do roku mamy do czynienia z szczytami NATO → obradowanie w randze głów państw i szefów rządów. Z punktu widzenie formalnego nie ma znaczenia jeśli chodzi o decyzje (nie ważne na jakim szczeblu zapadają), a więc decyzje RA kiedy obraduje w randze stałych przedstawicieli są tak samo ważne, gdy obraduje w randze szefów państw i rządów. RA jest organem międzyrządowym. Mamy do czynienia z przedstawicielami państwa, czyli stały przedstawiciel, czy minister obrony narodowej jadący na spotkanie RA wykonuje instrukcje swojego rządu. Główny organ decyzyjny: przyjmuje koncepcje strategiczne, podejmuje wszelkie decyzje personalne dot np. wyboru Sekretarza Generalnego. Zajmuje się wszystkimi kwestiami z zakresu działania NATO. Decyzje zapadają na zasadzie konsensusu. Nie ma wyjątku, jeśli się nie udaje to decyzje nie są podejmowane. Prace są przygotowane przez specjalny Komitet Polityczne → ciało doradcze, skład dyplomaci państw członkowskich (najczęściej w randze zastępców stałych przedstawicieli). np. koncepcja strategiczna w tej warstwie intelektualnej była przygotowywana z 1 strony przez Grupę Mędrców, z 2 strony przez Komitet Polityczny.


(…)

…, gdy istniał 4 lata wraz zmianą polityczną, orientacji politycznej w tych państwach - sam projekt upadł
OJA- UA jest sukcesorem organizacji jedności afrykańskiej. OJA została utworzona w 1963. celem było promowanie jedności, solidarności mięszy państwami afrykańskimi i wykorzynieni wszelkich form kolonializmu. OJA miała sój klub dyktatorów. Afrykańska Wspólnota Gospodarcza - powstała w 1991. ona nie została…
… został wykluczony po podpisaniu porozumień z Izraelem (akt uznanie za strony Egiptu jako państwa niepodległego). Z strony LPA to porozumienie zostało potraktowane jako złamanie 1 z zasad prawa międzynarodowego, czyli zasada samostanowienia narodów. Uznano, że to porozumienie narusza prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia. Ciekawe ta ocena była zbieżna z oceną organów ONZ → RB ONZ potępiła porozumienie…
… duże znaczenie, ich reakcja wpływa na kształt stosunków mdz w tym regionie). Syria jako podmiot który zareagował najwcześniej. Powstała koncepcja wielkiej Syrii (obejmująca także Liban i Jordanię). Liban i Jordania przychylna temu pomysłowi. Saudowie podchodzili do tego pomysłu bardzo ostrożnie razem z Irakiem i Syrią. Egipt opowiadał się za szeroką pojmowaną jednością arabska pod swoim przewodnictwem…
… współpracy w dziedzinach gospodarczej, komunikacyjnej, kulturalnej itd.
17.06.1950 roku w Kairze podpisano w ramach LPA Traktat w sprawie wspólnej obrony i współpracy gospodarczej między państwami LPA. Gdzie włączono do celów utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Ponownie powiązano cele LPA z głównym celem ONZ.
→ członkostwo:
Pierwotnymi: Egipt, Iran, Liban, Arabia Saudyjska, Syria, Jordania…
… może przystąpić do UA, a decyzja zapada większością głosów członków. Członkami obecnie są all państwa członkowskie z wyjątkiem Maroka. Nie jest członkiem UA z względu na problem Sahary Zach ( spór terytorialny, Maroko twierdzi, że jest jego, państwa afrykańskie sprzyjają Saharze, więc Maroko zrezygnowało z członkostwa najpierw w OJA, a potem UA)
→ organy UA
Zgromadzenie:
skład: głowy państw i rządów państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz