Przetwórstwo tworzyw sztucznych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przetwórstwo tworzyw sztucznych-opracowanie - strona 1 Przetwórstwo tworzyw sztucznych-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przetwórstwo tworzyw sztucznych:
Na przetwórstwo tworzyw sztucznych składają się dwa procesy: formowanie, które musi być dostosowane do własności danego tworzywa i wykańczanie. Do formowania zaliczamy: prasowanie, odlewanie po ciśnieniem atmosferycznym, wytłaczanie, wtryskiwanie kalandrowanie, spiekanie, tłoczenie, formowanie próżniowe, rozdmuchiwanie i przędzenie. Do procesów wykańczania zaliczamy: rozdzielanie, klejenie, spawanie, zgrzewanie, nanoszenie powłok i laminowanie
odlewanie pod ciśnieniem atmosferycznym: duroplasty przed usieciowaniem oraz stopione termoplasty (tworzywa mocznikowe, fenolowe, akrylowe, poliestrowe, epoksydowe, zmiękczony PCW, poliwęglan. Przechodzenie w stan stały następuje w procesie polimeryzacji lub polikondensacji przeważnie w podwyższonej temperaturze. Tą metodą można również wytwarzać także folię, rury (odlewanie odśrodkowe) czy pianki poliuretanowe (odlewanie z jednoczesnym spienianiem).
prasowanie: kształtowanie pod ciśnieniem elementów w stanie uplastycznionym. Prasowanie może być matrycowe, które z kolei dzieli się na tłoczne i przetłoczone (głównie tworzywa termoutwardzalne) oraz prasowanie płytowe do wytwarzania laminatów (laminowanie). Do prasowania płytowego stosujemy żywice np. epoksydowe, poliestrowe, melaminowe, a jako napełniacz tkaniny bawełniane, azbest, włókna szklane papier, drewno, siatkę metalową. Warstwy materiałów spajamy w jedną całość pod ciśnieniem na gorąco w prasach. W zależności od materiału napełniającego wyróżniamy laminaty drzewne, papierowe, tkaninowe, szklane. wtryskiwanie: wstępne uplastycznienie tworzywa i następnie wtrysk do formy, gdzie następuje zestalenie. W ten sposób formujemy tworzywa termoplastyczne (np. polistyren i jego kopolimery, poliamid, PCW, polipropylen, poliwęglany, acetale). Wtryskarki mogą być tłokowe lub ślimakowe.
wytłaczanie: przepychanie stopionego tworzywa termoplastycznego przez dyszę, która nadaje odpowiedni kształt. Służy do wyrobu kształtowników, rur węży, folii, płyt, czy prętów. kalandrowanie(walcowanie): uplastycznione tworzywo termoplastyczne jest „walcowane” między walcami w folię, która po ochłodzeniu i obcięciu brzegów jest nawijana na bęben.
spiekanie tworzyw sztucznych: dyfuzyjne łączenie cząsteczek proszku po uformowaniu kształtki przez prasowanie i wcześniejszym ogrzaniu wypraski do odpowiedniej temperatury. Można otrzymywać za pomocą tej metody materiały porowate lub kompozytowe. Prasowanie przeprowadza się przy ciśnieniu rzędu kilkuset MPa (w zależności od materiału) i w temperaturach kilkuset 0C (w zależności od materiału).
wyroby wewnątrz puste: podstawowe metody to formowanie wtryskowe z rozdmuchiwaniem oraz wytłaczanie z rozdmuchiwaniem. Polegają n otrzymaniu półfabrykatu w postaci np. rury a następnie rozdmuchaniu sprężonym powietrzem na gorąco w odpowiedniej formie.


(…)

… ślizgowe: charakteryzują się małym współczynnikiem tarcia, podatnością na wciskanie drobnych cząstek metalu oraz mające zdolność tłumienia drgań. Można tutaj wymienić : teflon, żywice fenolow-formaldehydowe, poliamidy, kopolimer acetalowy czy modyfikowany poliester.
sprężyny: najczęściej z żywicy epoksydowej wzmocnionej włóknem szklanym, laminatu epoksydowo-szklanego, poliacetali wzmacnianych w razie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz