Przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 434
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym - strona 1 Przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym - strona 2 Przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym - strona 3

Fragment notatki:

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji 1. Podział przestępstw i wykroczeń podatkowych :
- grupa czynów skierowana przeciwko obowiązkom podatkowym, polegających z zasady na całkowitym lub częściowym uniknięciu obowiązku zapłaty każdego rodzaju podatku np. art. 54 k.k.s - niezgłoszenie przedmiotu opodatkowania, art. 55 - firmanctwo, art. 56 k.k.s- oszustwo podatkowe. Do tej grupy należy zaliczyć również czyny z art. 76 i 76a k.k.s polegające na bezpodstawnym narażaniu organów podatkowych na zwrot podatku lub zwrot wydatków na cele mieszkaniowe -grupa czynów związanych z podatkiem akcyzowym obejmująca szeroką liczbę przestępstw i wykroczeń akcyzowych np. paserstwo akcyzowe, umyślne i nieumyślne, fałszerstwo znaków akcyzy, nielegalny obrót tymi znakami -grupa czynów skierowanych przeciwko obowiązkom rzetelnego prowadzenia dokumentacji podatkowej ( art. 60 k.k.s - nierzetelne lub wadliwe prowadzenie księgi, art. 61 k.k.s- nieprowadzenie lub nieprzechowywanie księgi, czy tez art. 62- niewystawienie wbrew obowiązkowi faktury lub rachunku -grupa czynów skierowanych przeciwko obowiązkowi składania do organów skarbowych wymaganych przez prawo dokumentów np. deklaracji, zgłoszeń, informacji podatkowych i grupa czynów polegających na udaremnianiu lub utrudnianiu prowadzenia kontroli podatkowej lub skarbowej -grupa tzw przestępstw służbowych polegających na niewykonaniu lub niewłaściwym wykonaniu obowiązków podatkowych przez płatnika lub inkasenta dotyczących obliczenia, poboru i wpłaty podatku W rozdziale przestępstw i wykroczeń skarbowych umieszczono również 2 przepisy, z których pierwszy chroni finanse publiczne przed nienależnym pobraniem lub niezgodnym z celem wydatkowaniem dotacji lub subwencji - art. 82 k.k.s oraz drugi który polega na nieumyślnym braku nadzoru- art. 84 k.k.s 2.Czyny skierowane przeciwko obowiązkowi podatkowemu( zapłacie podatku) W art. 54   § 1-3 k.k.s penalizowane jest niezgłoszenie przedmiotu opodatkowania. Ujęto tu tryb podstawowy i uprzywilejowany. PRZESŁANKĄ wyodrębnienia trzech różnych czynów karalnych jest WARTOŚĆ USZCZUPLENIA PODATKU. Podmiot przestępstwa z art. 54 § 1-2 k.k.s i wykroczenia z § 3 jest to wyłącznie podatnik, co oznacza że mają one charakter indywidualny. Podatnikiem jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale z uwagi na zasade indywidualizacji odpowiedzialności karnoskarbowej- podatnikiem jest tutaj wyłącznie dla tych przestępstw osoba fizyczna Przepis art. 54 jest przepisem blankietowym, gdzie istota naruszonego obowiązku podatkowego ujęta jest w przepisach prawa podatkowego. W Polsce zobowiązania podatkowe powstają z chwilą wystąpienia zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie zobowiązania podatkowego lub z chwilą doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania.

(…)

…).
Z dniem 1 września 2005 wszedl w życie art. 16a k.k.s - wprowadza on klauzule czynnego żalu do czynów oszustwa podatkowego polegającą na korekcie deklaracji podatkowej- podatnik musi również podać uzasadnienie dokonania korekty oraz powinien uiścić uszczuploną należność podatkową
5. Uporczywe uchylanie się od zapłacenia podatku
uregulowane jest w art. 57 k.k.s istota tego wykroczenia nie polega…
… ustalającej wysokość zobowiązania.
Istota czynów z art. 54 k.k.s polega na uchylaniu się od opodatkowania przez nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub przez niezłożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej właściwym organom.
---- Przestępstwa i wykroczenie z art. 54 k.k.s mają charakter skutkowy, ich dokonanie uzależnione jest od wystąpienia skutku w postanie narażenia podatku na uszczuplenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz