Przesłanki ważności testamentu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przesłanki ważności testamentu - strona 1 Przesłanki ważności testamentu - strona 2

Fragment notatki:

Przesłanki ważności testamentu Testament jako czynność prawna musi przede wszystkim spełniać ogólne wymogi - nie może być zatem sprzeczny z prawem lub ZWS (jeżeli nieważną są tylko niektóre postanowienia, to reszta testamentu utrzymana jest w mocy). Ze względu na szczególny charakter tej czynności testament musi spełnić także szczególne wymogi: Zdolność testowania - zdolność taką mają tylko osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych (w obrębie tego pojęcia nie ma wyodrębnionej ograniczonej zdolności) jest to zatem w pewnym zakresie przejaw ogólnej zdolności do czynności prawnych.
Art. 944. k.c.
§ 1. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
§ 2. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.
Indywidualny charakter - testament można sporządzić jedynie osobiście , nie można tego dokonać przez przedstawiciela ani pełnomocnika (dlatego też wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych).
Testament musi być wolny od wad oświadczenia woli - oświadczenie woli musi być zatem złożone na serio i z wolą wywołania skutków prawnych (tzw. animus testandi - wola testowania ), a także musi być wolne od wad, przy czym przy rozumieniu wad oświadczenia woli występują pewne modyfikacje: Stan wyłączający świadome albo swobodne podjęcie decyzji - pojęcie to należy rozumieć w takim samym zakresie jak przy innych oświadczeniach woli - stan ten może być spowodowany chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym lub innymi zaburzeniami czynności psychicznych choćby były tylko przemijające. Błąd - jest rozumiany znacznie szerzej niż w części ogólnej, dotyczy bowiem każdego istotnie subiektywnego błędu testatora zarówno co do samej czynności prawnej jaki i stanu faktycznego - a zatem błąd istotny będzie miał miejsce wtedy kiedy testator wiedząc o błędzie nigdy nie sporządził by testamentu takiej treści(a nie wtedy kiedy żaden testator w ogóle nie sporządziłby takiego testamentu). Dotyczy również podstępu(świadomego wykorzystania błędu lub jego wywołanie przez inną osobę). Groźba - w przepisie nie dodano określenia bezprawna, bo zawiera się w samej hipotezie - każda groźba mająca nakłonić testatora do sporządzenia testamentu określonej treści jest bezprawna, natomiast groźba ma miejsce wtedy kiedy testator pod jej wpływem może się obawiać, że jemu lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. Nie wchodzą w grę przy testamencie inne wady oświadczenia woli z części ogólnej - wyzysk(dotyczy jedynie umów), pozorność(dotyczy tylko czynności skierowanych do innej osoby).

(…)

… testamentu osoby żyjącej. 10 lat od otwarcia spadku. Upływ dziesięcioletniego terminu od chwili otwarcia spadku powoduje, że nie można już obalić ważności testamentu ani na wniosek ani z urzędu, co w praktyce oznacza jego konwalidację. Zakaz testamentów wspólnych - testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy, dotyczy to testamentu w znaczeniu dokumentu(nie tylko samego testamentu w postaci aktu notarialnego, ale także protokołu z oświadczenia woli testatora). Problematyczna staje się sytuacja spisania w jednym dokumencie oświadczeń woli dwóch testatorów składających testament ustny wobec tych samych świadków - SN w jednej z uchwał siedmiu sędziów dopuszcza ważność takiego testamentu, ale przy okazji zagadnienia konwersji nieważnego testamentu allograficznego(ustnie…
… inne wady oświadczenia woli z części ogólnej - wyzysk(dotyczy jedynie umów), pozorność(dotyczy tylko czynności skierowanych do innej osoby). Art. 945. k.c.
§ 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz