Przesłanki ważności czynności prawnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 469
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przesłanki ważności czynności prawnych - strona 1 Przesłanki ważności czynności prawnych - strona 2 Przesłanki ważności czynności prawnych - strona 3

Fragment notatki:

Wstęp do Prawa, Przesłanki ważności czynności prawnych
Przesłanki ważności czynności prawnych:
Zdolność do czynności prawnych po stronie podmiotów.
Niewadliwość czynności prawnych.
Brak sprzeczności z prawem.
Forma czynności prawnych.
4) Forma czynności prawnych.
Jest to zarówno sposób dokonania czynności prawnych jak i sposób ich utrwalania. W drobnych, bieżących sprawach życia codziennego element utrwalenia ma najczęściej błahe znaczenie lecz np. zakup samochodu lub nieruchomości bezwzględnie wymaga utrwalenia.
Utrwalenie - istnieje, by nie było problemów ustalenia treści po czasie, jest ważnym elementem dla interesów obu stron oraz chroni przed chaosem.
System form dokonywania czynności prawnych opiera się na dwóch kryteriach:
Sposób dokonywania czynności prawnej.
Skutek niezachowania formy.
Sposób dokonywania czynności prawnych.
Dowolne formy prawne - wola osoby dokonujacej czynności może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby. Najczęściej w obrocie powszechnym mamy do czynienia z ustnością.
Szczególne formy prawne - są to formy wskazane przez normę prawną.
Art. 78 odnosi się do zwykłej formy pisemnej.
Zwykła forma pisemna, to złożenie podpisu, zatem składający oświadczenie woli nie musi pisać całego oświadczenia - wystarczy jedynie sam podpis na dokumencie.
Dokument - przedmiot pokryty pismem, w celu utrwalenia treści. Najczęściej dokumenty kojarzymy z kartką papieru, jednak definicja jest szersza i obejmuje także inne przedmioty takie jak tabliczki woskowe, czy kory drzew z dawnych czasów. Definicja ta oznacza także, że dyskietka lub płyta CD nie jest uznawana za dokument.
Art. 78 § 1: Podpis ma być własnoręczny (pieczątka nie jest podpisem).
Definicja podpisu - znak graficzny, nie musi informować o nazwisku, czy imieniu podpisującego. Zatem złożyć podpis może także osoba nie potrafiąca czytać ani pisać.
Często oczekuje się złożenia podpisu czytelnego np. przy odbiorze przesyłki na poczcie.
Problem jednak w tym, że gdy ktoś od wielu lat podpisuje się swoim ustalonym znakiem (z którego nie da się odczytać imienia ani nazwiska), a na poczcie nakazują złożenie podpisu czytelnego, w którym nazwisko będzie możliwe do odczytania, to w sytuacji takiej osoba dokonuje tak naprawdę sfałszowania swojego własnego podpisu. Zapisuje bowiem swoje nazwisko jako swój podpis (bo tego wymagają na poczcie) jednak w rzeczywistości jego prawdziwy podpis (znak graficzny) wygląda zupełnie inaczej. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz