Przepisy karne - struktura

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przepisy karne - struktura - strona 1 Przepisy karne - struktura - strona 2

Fragment notatki:

Przepisy karne - struktura Kodeks karny z 1997 roku dzieli się na: 1. Część ogólna - określa : zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa, formy ich popełnienia, system kar i zasady ich wymierzania, stosowania innych środków karnych ( środki probacyjne, zabezpieczające ), przedawnienie karalności i zatarcie skazania, węzłowe zasady wykonywania kar, zasady odpowiedzialności za przestępstwa popełnione za granicą, wykładnię autentyczną wyrażeń ustawowych 2. Część szczególna - zawiera przepisy o poszczególnych typach przestępstw przez podanie zespołu ich ustawowych znamion ( dyspozycja ) np. szpiegostwa, rozboju, zgwałcenia itd. oraz kar grożących za ich popełnienie. Przepis części szczególnej składa się z: dyspozycji (np. „kto pozbawia człowieka wolności...) i sankcji (... podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”) 3. Część wojskowa - zawiera te odmienności w zasadach odpowiedzialności i karach, które dotyczą żołnierzy, jak również typy przestępstw wojskowych. Są to zarówno przepisy ogólne, jak i przepisy opisujące specyficzne przestępstwa wojskowe. Praworządność. Stan w państwie, kiedy wszystkie stosunki społeczne (np. stosunki gospodarcze, cywilne) są regulowane przez prawo. Nawet organy państwowe działać muszą przestrzegać prawa (nie mogą robić tego, czego im prawo nie nakazuje). Norma prawna i jej budowa. Norma prawna jest to zasada postępowania uregulowana przez prawo. Jej przestrzeganie zagrożone jest sankcją. Składa się z trzech części: - hipoteza - adresat i okoliczności, w których stosuje się daną normę, - dyspozycja - sposób zachowania się, czyli nakaz lub zakaz, - sankcja - skutki niezastosowania się do dyspozycji (np. popełnienie kradzieży, mimo że istnieje zakaz kradzieży). Przepis to pewien zespół znaków graficznych, który wyraża pewną normę. Norma to pewna reguła postępowania. Normy mogą być sankcjonujące i sankcjonowane. Budowa normy prawnej: hipoteza, dyspozycja i sankcja. Rodzaje dyspozycji: 1. dyspozycje: - nazwowe - ogranicza się do określeń zawierających nazwę przestępstwa nie zdefiniowane pojęcia - szerokie pole interpretacji - opisowe - opis zabronionego zachowania się i jego cech ( znamion ) wyraźnie zakreślają sferę penalizacji - mieszane - nazwowo - opisowe 2. dyspozycje: - kazuistyczne - zawierają szczegółowy opis zmierzający do wyczerpania wszystkich możliwych wariantów ( odmian ) zabronionego zachowania się (wielość przepisów na temat jednego przestępstwa) - syntetyczne (zwięzłe)

(…)

… jest złożona. Przepisy części ogólnej zawierają :
- definicje podstawowych pojęć i instytucji prawa karnego
- dyrektywy stosowania prawa
- określają sytuacje, z którymi wiążą się odpowiednie konsekwencje prawne.
Przepisy części szczególnej składają się z :
- dyspozycji - określenia zespołu znamion danego typu czynu zabronionego, czyli cech charakteryzujących dany typ rodzajowy przestępstwa;
- sankcji…
… - pozostawiały wyłącznie uznaniu sędziego określenie rodzaju i wysokości kary
- bezwzględnie określone - sędzia ma być tylko wykonawcą woli ustaw - nie dają sędziemu żadnej możliwości wyboru, określając zarówno rodzaj, jak i wysokość kary za przestępstwo. - względnie nieoznaczone - polegające na wymiarze kary „od-do” lub „co najmniej”
- względnie oznaczone - operują granicami minimum i maksimum kary…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz