Przepadek przedmiotów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przepadek przedmiotów - wykład - strona 1 Przepadek przedmiotów - wykład - strona 2 Przepadek przedmiotów - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 7. Przepadek przedmiotów - przewidziany jest zarówno dla przestępstw jak i wykroczeń skarbowych. Zakres tego przepadku przedmiotów jest prawie taki sam. Przepadek przedmiotów obejmuje cztery grupy przedmiotów:
pochodzące bezpośrednio z przestępstwa czy wykroczenia skarbowego - czyli te przedmioty, które sprawca na skutek popełnienia czynu zabronionego zyskuje, np. przemycone egzotyczne zwierzęta, nielegalna produkcja produktów akcyzowych.
Przedmioty, narzędzia stanowiące mienie ruchome, które służyły lub były wykorzystane do popełnienia czynu zabronionego - podlegają przepadkowi, gdyż istniałoby zagrożenie ponownego ich wykorzystania, np. samochody, samoloty, łodzie. Czasem taki przepadek może być bardziej bolesny niż sama kara. Art. 31 par. 3 stanowi, że nie orzeka się przepadku, jeżeli jego orzeczenie nie byłoby współmierne do wagi popełnionego czynu. W przypadku wykroczeń skarbowych, przepadek nie dotyczy co do zasady środka przewozowego, chyba że został on specjalnie przysposobiony do popełnienia czynu zabronionego. „Specjalne przystosowanie środków przewozowych do popełnienia czynu zabronionego” oznacza tworzenie tzw. schowków, podwójnych ścian, dna itp. Opakowania, przedmioty połączone z przedmiotem przestępstwa czy wykroczeń w taki sposób, że nie można dokonać ich rozłączenia bez uszkodzenia któregokolwiek z tych przedmiotów - orzeka się przepadek przedmiotu wraz z tymi opakowaniami, częściami składowymi by nie przysparzać organom ścigania czy sprawiedliwości dodatkowej pracy w postaci rozdzielania elementów. Poza tym, przedmiot zdemontowane są już zniszczone, mniej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Te przedmioty z chwilą uprawomocnienia się wyroku zasilają skarb państwa. Jednak samo składowanie jest dość kłopotliwe więc państwo stara się spieniężyć ten majątek. Przedmioty tzw. zakazane - to przedmioty, których wytwarzanie, posiadanie, obrót, przechowywanie, przewóz, przenoszenie lub przesyłanie jest zabronione. Np. broń, materiały wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki, odpady toksyczne, materiały pornograficzne, egzotyczne zwierzęta, wyroby z ich skór czy kości, niektóre nasiona roślin, dzieła sztuki, które maja status zabytków (generalnie dzieła tworzone przed 1945 rokiem), farmaceutyki i produkty do ich wyrobu. Pozostawienie tych przedmiotów w rękach przestępców byłoby ze społecznego punktu widzenia groźne, szkodliwe. Warunki orzekania przepadku: łączy się z pozbawieniem prawa własności do tych przedmiotów właściciela czy osób uprawnionych. Zatem, zgodnie z konstytucja może się to odbyć tylko z za pomocą prawomocnego wyroku sądowego skazującego. Art. 30: przepadek sąd może orzec tylko w wypadkach przewidzianych w kodeksie a orzeka się go gdy kodeks ta stanowi. Zatem można orzekać obligatoryjnie lub fakultatywnie, ale tylko gdy mamy wyraźne upoważnienie do tego w kodeksie. To upoważnienie wygląda w ten sposób, że ustawodawca w kolejnych artykułach tegoż art. 30 podaje typy przestępstw i wykroczeń i ich odmiany, przy których

(…)

… tej kary, mimo że przesłanki do zawieszenia nie są spełnione. Obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary nie stosuje się jeżeli sprawca, który poszedł na współprace z organami ścigania nie potwierdził w postępowaniu w sprawie o przestępstwo skarbowe ujawnionych przez siebie informacji a został wezwany do złożenia takich zeznań lub wyjaśnień. Warunkowe zawieszenie wykonania kary osoby, która poszła na współpracę z organami ścigania - nie stosuje się tego „dobrodziejstwa” w stosunku do sprawców zawodowych i działających w strukturach zorganizowanych. W obszarze prawa karnego skarbowego istnieją trzy instytucje, które ustawodawca określa wspólnym mianem „zaniechania ukarania sprawcy”. Pod tym szyldem mieszczą się:
Czynny żal karny skarbowy;
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności;
Odstąpienie od wymierzenia kary.
Wszystkie trzy instytucje różnią się i w różnych sytuacjach stawia sprawcę. Instytucje te mają zastosowanie i do przestępstw i do wykroczeń skarbowych. Najkorzystniejszy jest czynny żal karno skarbowy i jego skutki. Nie dochodzi tu do ukarania sprawcy. Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - to nie państwo lecz sprawca sam poddaje się karze, na co sąd łaskawie pozwala. Ale należy…
… przez sąd do uiszczenia należności publiczno prawnej w określonym terminie, jeśli sprawca swoim czynem takie uszczuplenie dokonał. Drugi sposób zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary może polegać na odstąpieniu od wymierzenia kary i na samoistnym orzeczenia środka karnego. Czyli sąd skazuje kogoś, lecz odstępuje od wymierzenia kary. Nadzwyczajne złagodzenie kary może polegać na odstąpieniu…
… się wówczas karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 miesiące do górnej granicy ustawowego zagrożenia powiększonej podwójnie. Możliwe jest również łagodniejsze potraktowanie sprawcy - nadzwyczajne złagodzenie kary. Przesłanki to recepcja art. 60 par 1 i 2. Oznacza to, że nadzwyczajne złagodzenie kary można stosować: ilekroć ustawa na to pozwala;
W stosunku do młodocianego - gdy względy wychowawcze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz