PRZEMOC WOBEC DZIECI - PRZYCZYNY, PRZEJAWY, DIAGNOSTYKA, SKUTKI

Nasza ocena:

5
Pobrań: 392
Wyświetleń: 3906
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PRZEMOC WOBEC DZIECI - PRZYCZYNY, PRZEJAWY, DIAGNOSTYKA, SKUTKI - strona 1 PRZEMOC WOBEC DZIECI - PRZYCZYNY, PRZEJAWY, DIAGNOSTYKA, SKUTKI - strona 2 PRZEMOC WOBEC DZIECI - PRZYCZYNY, PRZEJAWY, DIAGNOSTYKA, SKUTKI - strona 3

Fragment notatki:

przemocy wobec dzieci. 6-stronicowe opracowanie zagadnień związanych z przemocą wobec nieletnich. Można w nim znaleźć następujące tematy: krzywdzenie dzieci, child abuse, Józefa Brągiel, program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przemoc domowa, Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce, przyczyny przemocy w rodzinie, przyczyny tkwiące w rodzinach, zaniedbanie dziecka, przemoc fizyczna, przemoc seksualna, przemoc psychiczna, emocjonalna, zaniedbywanie, typologia, oznaki fizyczne, odżywianie, apatia, zaniedbywanie obowiązku szkolnego, fizyczne skutki bicia dzieci, trzy rodzaje zachowań w zakresie form seksualnego wykorzystywania dzieci przez dorosłych, ekshibicjonizm, podglądactwo, fetyszyzm, telefony, eksponowanie ciała, znamiona gwałtu, urazy zewnętrznych narządów płciowych, skutki psychiczne, erotyzacja dziecka, zaburzenia snu, fobie, lęki, nerwice, depresje, psychozy, zaburzenia osobowościowe, diagnozowanie przemocy, katalog zachowań agresywnych, przemoc ekonomiczna.

Starzyk Paulina, Woźniak Agnieszka
PRZEMOC WOBEC DZIECI - PRZYCZYNY, PRZEJAWY, DIAGNOSTYKA, SKUTKI.
Krzywdzenie dzieci przez wiele lat nie zostało przez opinię społeczną rozpoznane jako społeczne zło i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny. Krzywdzenie dzieci (child abuse) to każde działanie lub bezczynność jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprawuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój.
Według Józefy Brągiel dziecko krzywdzone to takie, które cierpi z powodu niewłaściwego zachowania innych osób - głównie rodziców i opiekunów - w stosunku do niego, a przy tym doznaje poczucia niesprawiedliwości i bezsilności. Proces ten to zarówno zamierzone, jak i nie zamierzone działanie osoby dorosłej, ujemnie wpływające na zdrowie, rozwój fizyczny lub psychospołeczny dziecka.
Przemoc jest zjawiskiem powszechnie spotykanym w życiu społecznym. Teoretycy i praktycy zajmujący się badaniem i leczeniem przemocy uwzględniają na ogół trzy zasadnicze kryteria: rodzaj zachowania sprawcy, jego intencje, skutki przemocy u ofiary. Oto przykłady definicji najczęściej pojawiających się w literaturze przedmiotu:
,,Przemocą jest każde zachowanie, którego intencją jest wyrządzanie fizycznej krzywdy drugiemu człowiekowi, lub też czyn, który jest postrzegany jako mający taką intencję”.
( Sussman, Steinmetz, Straus).
W kolejnej definicji zwraca się uwagę na intencjonalność zachowań sprawcy i skutki przemocy w postaci szkód fizycznych.
,, Przemoc to wszystkie nieprzypadkowe akty godzące w osobistą wolność jednostki lub przyczyniające się do fizycznej lub psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnych relacji”. ( Pospiszyl).
W Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, prowadzonym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce przyjęto następującą definicję:
,,Przemoc domowa, zwana też przemocą w rodzinie, to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciw członkowi rodziny, które narusza prawa i dobra osobiste, powodując cierpienie i szkody”. (Sasal).
Przemoc stała się dziś normą stosunków społecznych. Przemoc w rodzinie - sposobem wychowywania. Różne są przyczyny stosowania przemocy wobec dziecka w rodzinie.
Generalnie wyróżnia się trzy grupy przyczyn występowania tego zjawiska. Mogą one tkwić w samych dzieciach, na przykład:
dzieci niechciane,
upośledzone,
trudne,
przewlekle chore czy kalekie.
Bar

(…)

…”. Nr 8, 1999
3) Badura - Madej. W., Dobrzyńska - Mesterhazy. A.: Przemoc w rodzinie. Interwencja kryzysowa i psychoterapia. Wydawnictwo Instytutu Jagiellońskiego. Kraków 2000.
4) Pospiszyl. J.: Przemoc w rodzinie. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1994.
5) Browne. K., Herbert. M.: Zapobieganie przemocy w rodzinie. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1999.
1

… i wiele innych skutków występujących także w wyniku stosowania innych rodzajów przemocy. W przypadku nadużyć tego typu występują specyficzne zaburzenia seksualne, takie jak dysparemnia, zaburzenia pożądania u kobiet i negatywne postawy wobec mężczyzn i seksu oraz impotencja u mężczyzn. Tendencje orgiastyczne, sadyzm oraz homoseksualny i biseksualny rozwój orientacji płciowej, pedofilia, transwestytyzm, promiskuityzm…
… opartych o metody mediacyjne, terapię ofiary i sprawcy.
Powiatowe centra pomocy rodzinie zbyt wolno budują programy
i struktury pomocy.
W sytuacjach wymagających interwencji i pomocy istnieje duża bezradność ofiar i świadków przemocy - nikła znajomość innych poza policją form pomocy Znajomość takich form pomocy jak telefon “Niebieska Linia”, ośrodek interwencji kryzysowej, jakaś organizacja pozarządowa nie przekracza 3 %.
Brak jest koordynacji i współpracy wszystkich instytucji i organizacji zajmujących się problemem. Jeżeli współpraca występuje, jest to najczęściej wynik indywidualnych inicjatyw osób a nie instytucji. Działania służby zdrowia, oświaty, pomocy społecznej, policji, sądów, kuratorów sądowych, organizacji pozarządowych mają często charakter działań równoległych i niezależnych od siebie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz