Przemoc w teoriach

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1666
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przemoc w teoriach - strona 1 Przemoc w teoriach - strona 2 Przemoc w teoriach - strona 3

Fragment notatki:

Przemoc w teoriach Freuda, Dollarda, Mertona i Fromma. Przedstaw znane Ci inne teorie przemocy. Freud- kryminologia psychoanalityczna widzi przestępstwo albo jako załamanie instynktu pierwotnego albo jako psychiczne zjawisko reakcji na onto- bądź filogenetyczne pierwotne stopnie rozwoju libido. Przestępczość jest defektem wychowania. Psychoanaliza wychodzi z założenia wszechobecności kompleksu Edypa bądź Elektry. Według Freuda siłami napędowymi ludzkich poczynań są nieuświadomione ludzkie popędy i instynkty. To energia wytwarzana przez instynkty i popędy, dynamizuje działanie ludzkie. Jeżeli energia ta nie zostanie rozładowana, zużyta we właściwy sposób to nagromadzona staję się przyczyną rozmaitych zaburzeń zachowania.
Dollard- nurt biologiczny; podstawą agresywnego zaatakowania przeciwnika jest frustracja. Przez frustrację nie możemy osiągnąć celu, agresja może mieć charakter przemocy lub charakter przeniesiony. Im silniejsza frustracja tym silniejsza agresja. Merton- teoria anomii. Anomia- stan rozbieżności między kulturowo określanymi celami a instytucjonalne określonymi środkami ich realizacji. Struktura społeczna uniemożliwia niektórym grupom osiąganie kulturowo wyznaczonych wartości w sposób zgodny ze społecznie wyznaczonymi normami. Taki stan powoduje napięcie, a długotrwałe napięcie może powodować agresję. Fromm- dzielił on obserwowane u ludzi zachowana agresywne na: - obronne zachowania agresywne- biologicznie adaptacyjne, służące ochronie istotnych wartości i życia jednostki- agresja obronna, agresja instrumentalna - biologicznie dezadaptacyjne zachowania agresywne- określane jako destruktywność i okrucieństwo
Kontakty z ludźmi, które prowadzą do utrwalonych cech charakterologicznych Fromm nazywa charakterologiczną destruktywnością i okrucieństwem. Prowadzą one do zniszczenia nie tylko ofiary ale także w równym stopniu jej prześladowcy. Okrucieństwo i destrukcja zamiast złagodzić napięcia i uciążliwości nasilają je. Zachowania agresywne- zarówno obronne jak i dezadaptacyjne, okrucieństwo i destrukcja- są wywoływane przez sytuację zewnętrzną. Ani agresywność ani zachowania dysfunkcyjne nie wskazują na brak altruizmu.
Inne znane to np. Lorenza, Berkowitza Lorenz - siłę napędową ewolucji gatunków stanowią cztery instynkty: seksualny, głodu, agresji i ucieczki. Za pojawienie się zachowań agresywnych jest odpowiedzialny instynkt agresji, który jest wrodzony. Tak wywołane zachowania są spontaniczne- do ich ujawnienia się nie jest konieczna jakaś określona sytuacja zewnętrzna. Dzieję się tak, ponieważ energia związana z instynktem agresji gromadzi się w centralnych ośrodkach nerwowych i wymaga rozładowania. Lorenz uważał podobnie jak Freud, jednakże on czerpał materiał z obserwacji zachowania zwierząt, natomiast Freud pacjentów. Pomijanie wpływów oddziaływań z sytuacji zewnętrznej na zachowanie agresywne jest główną słabością obu teorii.


(…)

… jest główną słabością obu teorii.
Berkowitz- agresja to za mało by łuk odruchowy się uruchomił, potrzebny do wywołania agresji jest gniew. Gniew wywołuje stam gotowości do zachowań agresywnych. Stan ten nie prowadzi do agresji automatycznie, aby się ona przejawiła musi wystapić dostrzeżenie w sytuacji sygnałów wywołujących zachowania agresywne. Takimi sygnałami mogą być bodźce kojarzone z uprzednio przezywanym gniewem lub zachowaniem agresywnym. Stan gotowości do zachowań agresywnych może być wywołany nie tylko przez frustrację, może go także wywołać utrwalony nawyk reagowania agresywnego.
. Formy i typy organizacyjne przemocy fizycznej. Krótka charakterystyka.
Typologia Światowej Organizacji Zdrowia (Bińczycka- Anholcer):
- przemoc skierowana przeciwko samemu sobie: samobójstwo, samouszkodzenie
- przemoc przeciwko innym:
w rodzinie: najczęściej ma miejsce w domu; występuje jako molestowanie seksualne dzieci; przemoc seksualna wobec partnerów; przemoc wobec osób starszych
przemoc między osobami, które nie są ze sobą związane formalnie: przemoc wobec osób przypadkowych bez względu na wiek i płeć; są to akty agresji seksualnej; gwałty; przemoc fizyczna; zdarzenia te mają miejsce w szkole, w pracy…
…, manipulacja.
- przemoc seksualna- zmuszanie ofiary do jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej wbrew jej woli.
- przemoc ekonomiczna- kontrolowanie finansów, zabieranie zarobionych pieniędzy, odmowa możliwości podjęcia pracy, nie zaspakajanie potrzeb materialnych.
Typy przemocy:
- gorąca
- zimna
- fizyczna- uczynienie komuś krzywdy, wykorzystanie fizycznej przewagi.
- psychiczna - zasadza się na groźbie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz