Przemiany w kulturze pod wpływem druku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przemiany w kulturze pod wpływem druku - strona 1

Fragment notatki:

Przemiany w kulturze pod wpływem druku Przejście z pisma do druku oznaczało wzrost produkcji książek oraz ich szersze rozpowszechnienie. Nastąpiły znaczące zmiany w odbiorze książki:  Zmiana w sposobie uczenia się, myślenia i postrzegania.  Wprowadzenie porządku i jasności informacyjnej w tekście (informacje usystematyzowane), zawarcie indeksów, tablic, wykazów błędów, spisów treści,  Możliwość tworzenia ujednoliconych wyobrażeń przestrzennych (np. map, planów, wykresów).  Posługiwanie się porządkiem alfabetycznym (katalogi, skorowidze).  Narzucenie konieczności prawnego określenia tego, co ma stanowić własność publiczną,  Stosunek pisarzy do ich dzieł zaczęło charakteryzować silne poczucie własności.  Przyczynienie się do rozpowszechniania obyczajów, praw, języków i ubiorów (w różnych społecznościach i na różnych obszarach).  Normalizacja poszczególnych języków (zepchnięcie na margines dialektów prowincjonalnych).  Zapewnienie możliwości okresowych odrodzeń lub stałej ekspansji językowej.  Nawyk bezgłośnego czytania.  Czytanie nowych lektur - powieści sensacyjne, ballady, „lubieżne historie”. Drukarze i książki drukowane we wczesno nowożytnej Europie  Warsztat drukarski jako miejsce pracy fizycznej i umysłowej, integracja wiedzy i techniki.  Wzrost kontaktów ludzi nauki z drukarzami i innymi rzemieślnikami.  Warsztaty jako ośrodki kulturalne i intelektualne.  Rewolucja informacyjna związana z drukiem objęła przede wszystkim piśmienną społeczność miejską.  Literatura łacińska i literatura w językach narodowych.  Popularność poradników i literatury okultystycznej, powstanie ilustrowanej literatury dla dzieci.  Zanik mnemotechniki. Kultura druku  Zanik glos i komentarzy.  Uporządkowanie układu książki.  Dążenie do poprawiania kolejnych edycji. Wykorzystywanie w coraz większym stopniu publikacji drukowanych wpłynęło na sposób posługiwania się słowem mówionym.  Dysputy pomiędzy członkami parlamentu toczyły się inaczej od czasu, gdy zaczęto drukować sprawozdania z debat.  Drukowanie poezji, pieśni i sztuk zmieniło sposób, w jaki wiersze były recytowane, układane i śpiewane.  Rozpowszechnianie się czytania nie tylko literatury duchowej i naukowej, ale także świeckiej.  Powszechność obiegu informacji przez drukowanie gazet (pism o zasięgu lokalnym).  Zindywidualizowana i rozproszona publiczność,

(…)

… chrześcijańskiej zgody i wzmocnienie wojen religijnych  Rozpowszechnianie się nowych idei religijnych np. protestantyzm.  Ujednolicenie obrządku liturgicznego.  Utrwalenie i zaprezentowanie w nowy sposób ortodoksyjnych poglądów.  Rozwój nacjonalizmu i alfabetyzacji.  Reformacja - pierwszy ruch, korzystający ze wsparcia prasy.  Broszury, karykatury, plakaty antypapieskie.  Kontrreformacja - jednolitość obrządku liturgicznego, indeks ksiąg zakazanych.  Podręczniki i literatura dla księży.  Zmiana sposobu czytania Biblii.  Wpływ na chodzenie do kościoła. Drukarstwo było wstępnym warunkiem powstania nowożytnej nauki i przyrodnictwa. Odkąd znaleziska można było trwale zabezpieczać przez zarejestrowanie ich drukiem, utorowana została droga do niekończącej się serii odkryć i do systematycznego rozwoju…
… nie nieznającymi się nawzajem. Przejście od przepisywania do drukowania pociągnęło za sobą transformację na skalę europejską.  Produkowanie książek w prawie wszystkich językach Europy Zachodniej.  Powstanie nowych zawodów takich jak zecerstwo czy odlewnictwo czcionek; tradycyjne kunszty w dziedzinie metalurgii, kupiectwa oraz działalności naukowej zostają wykorzystane do nowych celów.  Świeccy przedsiębiorcy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz