To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przemiany w kulturze pod wpływem druku Przejście z pisma do druku oznaczało wzrost produkcji książek oraz ich szersze rozpowszechnienie. Nastąpiły znaczące zmiany w odbiorze książki: Zmiana w sposobie uczenia się, myślenia i postrzegania. Wprowadzenie porządku i jasności informacyjnej w tekście (informacje usystematyzowane), zawarcie indeksów, tablic, wykazów błędów, spisów treści, Możliwość tworzenia ujednoliconych wyobrażeń przestrzennych (np. map, planów, wykresów). Posługiwanie się porządkiem alfabetycznym (katalogi, skorowidze). Narzucenie konieczności prawnego określenia tego, co ma stanowić własność publiczną, Stosunek pisarzy do ich dzieł zaczęło charakteryzować silne poczucie własności. Przyczynienie się do rozpowszechniania obyczajów, praw, języków i ubiorów (w różnych społecznościach i na różnych obszarach). Normalizacja poszczególnych języków (zepchnięcie na margines dialektów prowincjonalnych). Zapewnienie możliwości okresowych odrodzeń lub stałej ekspansji językowej. Nawyk bezgłośnego czytania. Czytanie nowych lektur - powieści sensacyjne, ballady, „lubieżne historie”. Drukarze i książki drukowane we wczesno nowożytnej Europie Warsztat drukarski jako miejsce pracy fizycznej i umysłowej, integracja wiedzy i techniki. Wzrost kontaktów ludzi nauki z drukarzami i innymi rzemieślnikami. Warsztaty jako ośrodki kulturalne i intelektualne. Rewolucja informacyjna związana z drukiem objęła przede wszystkim piśmienną społeczność miejską. Literatura łacińska i literatura w językach narodowych. Popularność poradników i literatury okultystycznej, powstanie ilustrowanej literatury dla dzieci. Zanik mnemotechniki. Kultura druku Zanik glos i komentarzy. Uporządkowanie układu książki. Dążenie do poprawiania kolejnych edycji. Wykorzystywanie w coraz większym stopniu publikacji drukowanych wpłynęło na sposób posługiwania się słowem mówionym. Dysputy pomiędzy członkami parlamentu toczyły się inaczej od czasu, gdy zaczęto drukować sprawozdania z debat. Drukowanie poezji, pieśni i sztuk zmieniło sposób, w jaki wiersze były recytowane, układane i śpiewane. Rozpowszechnianie się czytania nie tylko literatury duchowej i naukowej, ale także świeckiej. Powszechność obiegu informacji przez drukowanie gazet (pism o zasięgu lokalnym). Zindywidualizowana i rozproszona publiczność,
(…)
… chrześcijańskiej zgody i wzmocnienie wojen religijnych Rozpowszechnianie się nowych idei religijnych np. protestantyzm. Ujednolicenie obrządku liturgicznego. Utrwalenie i zaprezentowanie w nowy sposób ortodoksyjnych poglądów. Rozwój nacjonalizmu i alfabetyzacji. Reformacja - pierwszy ruch, korzystający ze wsparcia prasy. Broszury, karykatury, plakaty antypapieskie. Kontrreformacja - jednolitość obrządku liturgicznego, indeks ksiąg zakazanych. Podręczniki i literatura dla księży. Zmiana sposobu czytania Biblii. Wpływ na chodzenie do kościoła. Drukarstwo było wstępnym warunkiem powstania nowożytnej nauki i przyrodnictwa. Odkąd znaleziska można było trwale zabezpieczać przez zarejestrowanie ich drukiem, utorowana została droga do niekończącej się serii odkryć i do systematycznego rozwoju…
… nie nieznającymi się nawzajem. Przejście od przepisywania do drukowania pociągnęło za sobą transformację na skalę europejską. Produkowanie książek w prawie wszystkich językach Europy Zachodniej. Powstanie nowych zawodów takich jak zecerstwo czy odlewnictwo czcionek; tradycyjne kunszty w dziedzinie metalurgii, kupiectwa oraz działalności naukowej zostają wykorzystane do nowych celów. Świeccy przedsiębiorcy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)