PRZEMIANY TERYTORIALNE NA TERENIE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ NA PRZESTRZENI XIX/XX w.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PRZEMIANY TERYTORIALNE NA TERENIE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ NA PRZESTRZENI XIX/XX w. - strona 1 PRZEMIANY TERYTORIALNE NA TERENIE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ NA PRZESTRZENI XIX/XX w. - strona 2 PRZEMIANY TERYTORIALNE NA TERENIE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ NA PRZESTRZENI XIX/XX w. - strona 3

Fragment notatki:

PRZEMIANY TERYTORIALNE NA TERENIE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ NA PRZESTRZENI XIX/XX w.
Schyłek XVIII w. to podzielenie Ameryki Łacińskiej na większość hiszpańską (od Kalifornii, Florydy, po środkową Argentynę); E i NE część Ameryki Łacińskiej - do Portugalii. Wielkie Antyle: Kuba, Puerto Rico, San Domingo - do Hiszpanii. Małe Antyle: Trynidad, Tobago - do Anglii. Grenada, Jamajka, Barbados; Haiti, Martinika, wyspa Gwadelupa - do Francji; wyspa Saint Martin - do Holandii i Anglii; Duńskie Indie Zachodnie - do Danii.
Honduras Brytyjski (dzisiaj republika Belize), obszar Gujany (jej W część do Anglii). Gujana podzielona na 3 części: brytyjska, holenderska, francuska.
Kolonie hiszpańskie - w 1900 podzielone na wicekrólestwa i kapitanie (Gwatemala to dzisiejszy Honduras; Salwador; Chile); wicekrólestwa - Nowej Granady (Wenezuela, Kolumbia, Ekwador); Peru; La Platy (Argentyna, Urugwaj, skrawki SE Brazylii).
Na terenie Meksyku i S części USA - Nowa Hiszpania.
2 momenty do emancypacji kolonii hiszpańskich: (1807-1813) - Francuzi zajmują płw. Iberyjski; (1822-1823) - obalenie hiszpańskich Burbonów).
1807 - do Brazylii przybywa cały królewski dwór portugalski (od teraz tu mieszkają) - dynastia Bragaroza.
1821 - w Wenezueli wybucha powstanie, które prowadzi Liberto Dor Simion Bolivar.
(1821-1824) - Bolivar walczy o niepodległość państw z kolonii hiszpańskich. Uwalniają się: La Plata, Chile, Peru, Wielka Kolumbia (stolica Santafe de Bogota).
Państwa Wielkiej Kolumbii, które potem się wytworzą: Wenezuela, Kolumbia, Panama, Ekwador.
Bolivar chce skupić kolonie hiszpańskie od Argentyny po Meksyk.
1822 - powstaje Cesarstwo Brazylii (1822-1889).
Obszar Brazylii - na E od rzeki Aragnaia i Xingu - obszar ten nominalnie podlega gubernatorowi. Od Rio Grande do Sul, po ujście Amazonki - realna władza gubernatora. Obszar Mattogrossu - słaba władza.
Rozwój granic brazylijskich: bandejrauci (oddziały łowców niewolników). Nazwa pochodzi od słowa bandera; pogoń za diamentami; kauczuk.
Ameryka S - to pas andyjski (do Hiszpanii); obszary Argentyny do Rio-Kolorado do rzeki Bio-Bio - obszar, który nie poddał się Hiszpanom - aż do Ziemi Ognistej.
Ameryka Środkowa - w latach 20-tych powstaje niepodległy Meksyk.
Honduras, Gwatemala, Salwador, Kostaryka - to jest Federacja Państw Ameryki Środkowej, której założycielem jest Morazau.
1838 - powstaje republika Los Altos (teren dzisiejszego Hondurasu, istnieje kilka lat).
Główne czynniki końca nadziei o ruchu panamerykańskim: rozpad Peru; krach konferencji panamskiej (1837); śmierć Bolivara; rozpad Wielkiej Kolumbii (1830, dzieli się na Kolumbię i Wenezuelę).
Obszar dorzecza Parany i La Platy jest terenem spornym pomiędzy Brazylijską Portugalią a La Platą.


(…)

… Chaco (2/3 jego terytorium trafia w ręce Paragwaju).
W 1938 zostaje podpisany układ w Buenos Aries.
Dżungla - dostęp do górnego biegu Amazonki i rzeki Maranos (spór Peru i Ekwadoru).
II wojna światowa: Gwadelupa i Martinika uzyskują niepodległość; dekolonizacja Małych i Wielkich Antyli; upada Gujana Brytyjska; do USA - Kuba (protektorat) i Puerto Rico (kolonia, potem stan); Honduras Brytyjski nie ulega dekolonizacji; Falklandy (Malwiny) zostają zabrane przez Argentynę.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz