Przekształcenia własnościowe w gospodarce - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przekształcenia własnościowe w gospodarce - wykład - strona 1 Przekształcenia własnościowe w gospodarce - wykład - strona 2 Przekształcenia własnościowe w gospodarce - wykład - strona 3

Fragment notatki:

PRZEKSZTAŁCENIA WŁASNOŚCIOWE W GOSPODARCE Własność jest instytucją prawa cywilnego. Każdy właściciel może korzystać ze swej własności , jeśli chodzi o rzeczy to je posiadać , w granicach obowiązującego prawa. .......... Okres po II wojnie światowej , kiedy dokonano nacjonalizacji wydano szereg aktów prawnych dot. różnych form własności : - dekret o reformie rolnej z 1944 r. ( na własność państwa przekazano duże zasoby własności ziemskich i gruntów znajdujących się w rękach zagranicznych zwłaszcza Niemców ) - ustawa z 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospod. narod. ( państwo przejęło z rąk prywatnych i po byłej Rzeszy Niemieckiej przedsiębiorstwa strategiczne : zbrojeniowe, hutnicze i górnicze ). Przejęto wszystkie przedsiębiorstwa prywatne zatrudniające na jedną zmianę więcej niż 50 pracowników. - w latach 40-stych znacjonalizowano wody, lasy, banki , apteki ( na podstawie ustaw ) zostały zniesione fundacje. - w 1950 r. przejęto majątek komunalny. Np. majątki porzucone i opuszczone przez byłych właścicieli został objęty tymczasowym zarządem państwowym. Po kilku latach tymczasowy zarząd został zlikwidowany i te majątki przejęło państwo. Owa nacjonalizacja była po prostu upaństwowieniem. Stan prawny aż do 1990 wiązał się z własnością państwową. Wskazywał , że jedynym właścicielem majątku jest państwo. Obowiązywała zasada jedności państwowej, zgodnie z którą wszystkie uprawnienia przysługiwały państwu. W KC stwierdzono, że p.p. nie mają żadnych praw własnościowych. Są wykonawcami tzw. zarządu operatywnego , tzn. mają jedynie ograniczone prawo d dysponowania przydzielonym im majątkiem. W roku 1990 nastąpiły istotne zmiany. Doszło do denacjonalizacji. Zamiany formy własności państwowej na własność prywatną lub innych kategorii. FORMY DENACJONALIZACJI : 1. poszerzenie sektora prywatnego w gospodarce w oparciu o przepisy ustawy z 1988 r. o dział. gospod. - jeśli rozrasta się sektor prywatny , to zmieniają się proporcje między sektorem państwowym a prywatnym. W roku 1989 i kolejnych latach wyraźnie zaznaczyły się te proporce. Powstało ok. 2 mln. przedsiębiorstw. 2. mała prywatyzacja - tak naprawdę nie dochodziło do zmiany właściciela tylko dysponenta. Lokale sklepowe , biura stały się zbędne jednostkom państwowym, które przekazały je os. prywatnym na podstawie umowy najmu, dzierżawy. Po upływie pewnego okresu dysponenci lokali mogli je odkupić od jednostki państwowej . Doszło wówczas do prywatyzacji właściwej. 3. uwłaszczenie przedsiębiorstw państwowych - zmiany , które zostały wprowadzone w KC polegały na tym , że przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe osoby prawne są podmiotami prawa własności. Nowelizacja ustawy o gospodarce gruntami wiązała się z określeniem praw przedsiębiorstw państwowych w stosunku do poszczególnych składników majątku.

(…)

… - w spółce tej 20% kapitału musi pochodzić od innych inwestorów , nie będących pracownikami - do spółki takiej mogą przystąpić tylko osoby fizyczne Po spełnieniu ww. warunków zawiera się umowę odpłatnego korzystania z p.p. z daną spółką. Umowa o odpłatne korzystanie , np. umowa najmu, dzierżawy, leasingu ( bez umowy użyczenia - nieodpłatna ) może być zawarta maksymalnie na 10 lat. Może ona zawierać klauzulę…
… przysługują p.p. 4. uwłaszczenie samorządów terytorialnych - podstawą uwłaszczenia gmin to dwa akty prawne : 1) ustawa o samorządzie terytorialnym 2) przepisy wprowadzające ust. o samorządzie terytorialnym i pracownikach samorządowych. Na mocy tych ustaw stworzona została nowa kategoria mienia - mienie komunalne. Podmiotem tego mienia stały się gminy. Wszystko to co w 1950 r. zostało przejęte na własność…
… użytkowania wieczystego. Przedsięb. komunalne dla których organem założycielskim były gminy weszły w zakres mienia komunalnego. W znaczeniu wąskim każde z p. komunalnych stało się podmiotem praw własnościowych. Komunalne osoby prawne są odrębnymi od gmin podmiotami własności. W roku 1997 zostały one przekształcone w spółki prawa handlowego, sp. z o.o. i sp. akcyjne. 5. prywatyzacja przedsiębiorstw…
… dokumentację obrazującą powyższą sytuację. Istnieją ustawowe przeszkody uniemożliwiające komercjalizację w niektórych przypadkach np. gdy p. znajduje się w złej sytuacji ekonomicznej znajduje się w stadium postępowania przekształceniowego ( likwidacja , postępowanie naprawcze , upadłościowe ). Jeżeli Min. Skarbu stwierdzi , że nie ma przeszkód do komercjalizacji , wydaje akt komercjalizacji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz