Przejęcie władzy przez nazistów niemieckich- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przejęcie władzy przez nazistów niemieckich- opracowanie - strona 1 Przejęcie władzy przez nazistów niemieckich- opracowanie - strona 2 Przejęcie władzy przez nazistów niemieckich- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przejęcie władzy przez nazistów niemieckich
Powojenne problemy Republiki Weimarskiej
Państwo demokratyczne. Brak tradycji demokratycznej - republika bez republikanów, tęsknota za monarchią (państwem paternalistycznym, w którym władza zapewnia warunki egzystencji społeczeństwa), brak porozumienia w Wielkiej Koalicji (centrum, socjaldemokraci, lewica liberalna i prawica liberalna), silni są wrogowie republiki: komuniści, deutschnationale, monarchiści. Częste zmiany rządów. Stagnacja ruchu robotniczego. Brak liberałów, choć ich przywódca Gustav Stresemann był kanclerzem (połączenie z Volkspartei).
Republika Weimarska narodziła się z klęski wojennej, upokorzenie Niemców traktatem wersalskim, dążenia rewizjonistyczne. Teoria „noża wbitego plecy” - haniebne traktat to dzieło cywili, socjaldemokratów, którzy go podpisali.
Tendencje separatystyczne: Bawaria, Prusy wschodnie.
Przejście w gospodarki wojennej na pokojową, rozbrojenie armii - kwestia kombatantów i weteranów, bezrobocie wśród żołnierzy, oficerów - kryzys militaryzmu zinstytucjonalizowanego.
Zmiana pokoleniowa - młodzież wraca z wojny, nie ma się czym zająć, nie ma dla niej przyszłości, uniwersytety pełne młodych faszystów” nie chcą oni republiki, ani powrotu do monarchii - napięcie społeczne.
Likwidacja majątku Niemców za granicą (Polska) - podatność na hasła szowinistyczne.
Kryzys nadprodukcji w rolnictwie - poparcie dla deutschnationale.
1919-1923 - okres kryzysu gospodarczego: inflacja, strajki, powstania robotnicze. Marzec 1920 - pucz wojskowy Wolfganga Kappa - bunt oddziałów przeznaczonych do rozwiązania. Pucz załamał się wskutek strajku generalnego.
1923 Okupacja Zagłębia Ruhry przez Francuzów - zaleganie Niemców z dostawami, zaostrzenie sytuacji rewolucyjnej i wpędzenie Niemców w ruinę gospodarczą. Kryzys zostaje przełamany gdy kanclerzem zostaje Gustav Stresemann, ogłasza on zaniechanie biernego poru i wznowienie dostaw węgla do Francji.
1924-1928 - okres prosperity gospodarczej, politycznego odprężenia i stabilizacji. Tempo wzrostu gospodarczego związane z kredytami USA.
Kwestia odszkodowań wojennych: plan Dawesa 1924 - przewaga świadczeń w naturze (węgiel, umowy celne). Plan Younga 1930 - odszkodowania w złocie i dewizach. Ustalenie ogólnej kwoty odszkodowań - Niemcy spłacaliby je do 1988! - groźba uzależnienia od innych państw, wzrost niezadowolenia społecznego. Zasada: warunkiem wywiązania się Niemców z zobowiązań reparacyjnych jest rozwój gospodarczy Niemiec, wezwanie banków międzynarodowych do udzielenia Niemcom pożyczek.
Wrzesień 1926 - Niemcy wchodzą do Ligi Narodów, stałe miejsce w Radzie Ligi (obok Francji, Wlk. Brytanii, Włoch i Japonii).


(…)

…, hiperinflacja.
Powstanie i rozwój ruchu nazistowskiego
1918 - powstanie DAP, Deutsche Arbeitspartei założonej przez Karla Harrera.. wrzesień 1919 - wojskowi wysyłają agenta, Adolfa Hitlera, aby dowiedział się czegoś o tym ruchu na spotkaniu w piwiarni w Monachium. Zafascynowany młody kombatant zabiera głos i zostaje zauważony przez kierownictwo DAP.
1920 - DAP zmienia nazwę na NSDAP (Narodowosocjalistyczna…
… przejęcia władzy, Hitler i Ludendorff oraz 3 tys. SA - marsz na Berlin. Krwawa rozprawa z policja. Aresztowanie Hitlera i skazanie go na 5 lat więzienia w twierdzy Landsberg.
Podczas pobytu w więzieniu Hitler napisał Mein Kampf, gdzie sformułował zbrodniczy, szowinistyczny i rasistowski program hegemonii niemieckiej w Europie.
1924, podczas pobytu Hitlera w więzieniu NSADP kieruje Gregor Strasser. NSADP…
…, stopniowa likwidacja wszystkich partii poza NSDAP. Najważniejsze sprawy państwowe regulowały bezpośrednie zarządzenia wodza.
Kwiecień 1933 - utworzenie przez Goeringa Tajnej Policji Państwowej - Gestapo. Później szefem Gestapo zostaje Himmler.
Maj 1933 - spalenie literatury niemieckiej i światowej uznanej za wywrotową i obca duchowi narodu, gazyfikacja sztuki. Masowa emigracja ludzi kultury i stuki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz