Hitler kanclerzem Niemiec

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hitler kanclerzem Niemiec - strona 1 Hitler kanclerzem Niemiec - strona 2 Hitler kanclerzem Niemiec - strona 3

Fragment notatki:

III Hitler Kanclerzem Niemiec 1. Na dojście Adolfa Hitlera do władzy duży wpływ miał kryzys gospodarczy. Na początku stycznia 1919 Anton Drexler założył w Monachium niewielką nacjonalistyczną partię o nazwie Niemiecka Partia Robotników (DAP). W 1920 Hitler wstąpił do niej, a w 1921 objął jej kierownictwo. W sposób efektowny przedstawiał swoje poglądy, będące mieszanką populistycznych haseł socjalistycznych i nacjonalistycznych. Ideologię Hitlera nazywano nazizmem. Niemiecka Partia Robotnicza zmieniła w 1920 r. nazwę na Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników (NSDAB). Aby chronić bezpieczeństwo partii i zapewnić porządek na wiecach, Hitler stworzył bojówki zwane Oddziałami Szturmowymi ( Sturmabteilungen, SA) . Członkowie tych oddziałów nosili brązowobrunatne mundury, dlatego nazywano ich brązowymi koszulami. Partia Hitlera była skrajnie antydemokratyczna. Miała poparcie finansjery i ciężkiego przemysłu niemieckiego, gdyż widziano w niej zaporę dla postępów rewolucyjnych. Jej program był jednak dużo groźniejszy niż faszystów włoskich , ponieważ opierał się na sprawniejszej organizacji i większych siłach materialnych. W 1923 r. powstały oddziały, które nazwano Sztafetami Ochronnymi ( Schutzstaffeln, SS) . Miały charakter elitarny, w ich szeregi przyjmowano wyłącznie „czystych rasowo”, doskonale wysportowanych i oddanych nazizmowi członków partii. Początkowo SS miało chronić tylko Hitlera przed ewentualnymi atakami. Z czasem jednak zaczęło przejmować nowe zadania, by w pewnym momencie odebrać SA rolę głównej siły parlamentarnej. Na czele SS stał Heinrich Himmler . 2. Pucz Monachijski W 1923 r. Hitler po raz pierwszy próbował sięgnąć do władzy. Zorganizowany wówczas przez niego w Monachium pucz polityczny, zwany później puczem monachijskim , został jednak szybko rozbity. Częstym miejscem spotkań miejscowej elity politycznej były piwiarnie w Monachium . W jeden z nich, o nazwie "Bürgerbräukeller " o godzinie 20.15 , Zebranie rozpoczął generalny komisarz rządu w Bawarii ,  Gustav von Kahr . Na zebraniu nie zabrakło takich osób jak Hans von Seisser (szef miejscowej policji) czy generał Otton von Lossow (dowódca garnizonu monachijskiego). Poza tym licznie zasiedli także członkowie rządu bawarskiego oraz najważniejsi państwowi urzędnicy. Wtem niespodziewa nie ze swojego mercedesa, zaparkowanego przed piwiarnią wysiedli: Adolf Hitler , Anton Drexler , Ulrich Graf oraz Alfred Rosenberg . Hitler wszedł do środka, wzniósł spektakularny toast i grożąc pistoletem przedostał się aż na podium, gdzie znajdował się Kahr wraz z innymi ważnymi osobami. Przed budynkiem zaczęły gromadzić się bojówki stworzonego w

(…)

…, gdzie wywiązała się walka pomiędzy policją a bojówkami SA. Śmierć poniosło czternastu członków puczu oraz trzech policjantów. Wiele osób zostało rannych. Drexlera, Ludendorffa i Hitlera natychmiast aresztowano. Hitler nie odsiedział całego wyroku. Na wolność wyszedł już po roku, ponieważ władze uznały, że nie jest niebezpieczny dla państwa.
3. Mein Kampf
W więzieniu Hitler napisał Mein Kampf (moja walka…
… przejaw rasistowskiej polityki, w której Niemcy (określani, jako Aryjczycy) uważali się za nadludzi (rasę panów). Celem nazistów była eliminacja Untermensch (głównie Żydów, Słowian oraz Romów) a także własnych obywateli nie wchodzących w ramy aryjskie.
W gronie Aryjczyków istnieją tzw. Nadludzie, którzy mogą robić wszystko, a pozostałe grupy i rasy są stworzone do wykonywania poleceń narodu panów…
… stworzono dwie organizacje, w których członkostwo było obowiązkowe. Chłopcy musieli wstąpić do Hitlerjugend, dziewczynki zaś - do Związku Niemieckich Dziewcząt.
Naziści, korzystając z istniejących krajowych policji, zbudowali jednolity system policyjny na terenie całego państwa, przez co Niemcy stały się państwem policyjnym. W 1933 r. utworzono Tajną Policję Państwową - GESTAPO, a jej szefem…
… olimpijskie w Berlinie w 1936 r. Sportowcy niemieccy zdobyli na niej wiele medali.
8. Żydzi w III Rzeszy
Hitler zaraz po przejęciu władzy, zaczął realizację programu rasistowskiego i antysemickiego, przewidującego izolację ludności żydowskiej i stopniowe pozbawienie jej wszelkich praw obywatelskich oraz cywilnych. Główną podstawą prawną dyskryminujących posunięć były ustawy norymberskie z 1935…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz