To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POWSTANIE III RZESZY:
Hitler siedząc w więzieniu po nieudanym puczu monachijskim, napisał książkę „Mein Kampf”, w której znajdował się program, który mieli realizować narodowi socjaliści po dojściu do władzy. Program polityczny zawarty w książce: zniesienie wszystkich powinności i ograniczeń, jakie nałożył na Niemcy traktat wersalski, łącznie z odzyskaniem utraconych terytoriów; przywrócenie Niemcom ich mocarstwowej pozycji w Europie i na świecie; zjednoczenie w jednym państwie wszystkich Niemców i niemieckojęzycznych obywateli innych państw; zdobycie dla wielkiego narodu niemieckiego przestrzeni życiowej (Lebensraum) - w Europie i na innych kontynentach, aby mógł się swobodnie rozwijać; zapewnienie narodowi niemieckiemu jako „narodowi panów” władania nad innymi „małowartościowymi” narodami; wytępienie ras „niższych” jako bezwartościowych, w kolejności Żydów, Cyganów, Słowian; zlikwidowanie komunizmu. W dobie kryzysu coraz bardziej popularna staje się NSDAP. Ta partia niestety przeżywała kryzys, groził jej nawet rozłam. Z pomocą przyszli zachodni bankierzy, którzy wcześniej pomagali finansowo Lenina i Trockiego. Pieniądze te pomogły w znaczący sposób partii, umożliwiły także rozbudowanie i powiększenie liczebności SA i SS. Siła NSDAP skłoniła kierownictwo Niemiec do podzielenia się władzą z nazistami. 4 stycznia 1933 roku odbyło się tajne spotkanie Hitlera z byłym kanclerzem Franzem Papenem, zaufanym człowiekiem prezydenta Hindenburga. Spotkanie odbyło się w Kolonii, w pałacyku Kurta Schroedera, współwłaściciela wielu niemieckich i anglosaskich banków. Papen z Hitlerem osiągnęli porozumienie: kanclerzem zostanie Hitler, wicekanclerzem von Papen. Organizator spotkania baron Schroeder otrzymał od wdzięcznego Hitlera stopień generała SS.
Dojście Hitlera do władzy umożliwił także (pomógł) Stalin, który zabronił niemieckim komunistom stworzenia koalicji po wyborach (koniec 1932 roku) z SPD. Dlatego NSDAP dogadała się z Narodową Partią Ludową, przez co mieli większość i przejęli władzę. 30 stycznia 1933 roku jest pierwszym dniem III Rzeszy.
Prezydent Paul von Hindenburg powierzył Hitlerowi misję tworzenia rządu.
Dyktaturę Hitler rozpoczął od prowokacji - 27 lutego 1933 roku bojówka SS podpaliła Reichstag, a winą za to obarczono komunistów. Dało to pretekst do wydania „Zarządzenia o ochronie narodu i państwa”, umożliwiające faszystom pełne opanowanie wszystkich instytucji i likwidację dotychczasowej samodzielności państw związkowych. Zaraz po 28 lutego 1933 roku rozpoczęła się fala aresztowań. Najpierw funkcjonariuszy Partii Komunistycznej i znanych członków literackiej i intelektualnej lewicy, dalej „komuniści, anarchiści, socjaldemokraci”. Tzw. aresztowania prewencyjne i zsyłka do nowo utworzonych obozów koncentracyjnych SS i SA stały się narzędziem władzy partii nad społeczeństwem i odbyły się z pominięciem prawa i aparatu sprawiedliwości.
(…)
…, a armia poczuła się znów potrzebna, co zjednało to Hitlerowi wielu zwolenników wśród licznej kadry oficerskiej.
Po śmierci Hindenburga, Hitler ogłosił się wodzem i kanclerzem Rzeszy. Rozpoczęło się prześladowanie Kościoła, który stał na drodze do ukształtowania nowego światopoglądu (totalitaryzm). W 1935 roku rząd Rzeszy wydał dekrety, aprobowane przez Reichstag na sesji wyjazdowej w Norymberdze (ustawy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)