Przedstawicielstwo - definicja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedstawicielstwo - definicja - strona 1 Przedstawicielstwo - definicja - strona 2 Przedstawicielstwo - definicja - strona 3

Fragment notatki:

PRZEDSTAWICIELSTWO
W prawie cywilnym istnieje zasada, że czynność prawna może być dokonana osobiście lub za pośrednictwem innej osoby. Dokonywanie czynno- ści prawnych przez inne osoby czyni zadość ważnym potrzebom życia
codziennego. Przede wszystkim umożliwia podejmowanie tych czynności ze skutkiem prawnym dla osób, nie mających zdolności do czynności prawnych (dzieci do lat 13 i osoby całkowicie ubezwłasnowolnione) oraz dla osób mających ograniczoną zdolność do czynności prawnych (małoletni między 13 a 18 rokiem życia i osoby częściowo ubezwłasnowolnione). Ponadto możność dokonywania czynności prawnych przez inne osoby ogromnie ułatwia wszelkie transakcje, zwłaszcza o charakterze masowym, co nie pozostaje bez wpływu na obrót gospodarczy.
Należy pamiętać, że na przykład wszelkie umowy sprzedaży, jakie przed- siębiorstwa handlowe zawierają z klientami w swoich sklepach, zawierane są za pośrednictwem przedstawicieli - sprzedawców.
Przedstawicielstwo polega na tym, że czynność prawna dokonana zostaje przez osobę zwaną przedstawicielem, w imieniu innej osoby, zwanej reprezentowanym, oraz że pociąga za sobą skutki bezpo- średnio dla reprezentowanego.
Działanie przedstawiciela charakteryzuje się dwiema cechami. Po pierwsze - przedstawiciel podejmuje je nie w swoim, lecz w imieniu innej osoby. Po drugie - z czynności prawnej przedstawiciela wynikają skutki prawne nie dla niego, lecz dla osoby reprezentowanej. Na przykład umowę sprzedaży zawiera wprawdzie przedstawiciel, ale sprzedawcą jest osoba, którą on reprezentuje i ją obciążają wszystkie obowiązki sprzedawcy. Stosunek prawny nawiązuje się między kupującym i osobą reprezentowaną, a nie między kupującym i przed- stawicielem.
Przepisy kodeksu cywilnego regulują dwa rodzaje przedstawicielstwa:
przedstawicielstwo ustawowe,
pełnomocnictwo.
Różnią się one źródłem umocowania przedstawiciela.
Przedstawicielstwo ustawowe cechuje się tym, że prawo przed- stawiciela do dokonywania czynności prawnych w imieniu drugiej osoby wynika z przepisu ustawy. Przedstawicielami ustawowymi są przede wszystkim rodzice w stosunku do dzieci podlegających ich władzy rodzicielskiej (art. 98 § 1 k.r. i op.), przy czym każde z nich może działać samodzielnie. Przed- stawicielem ustawowym ubezwłasnowolnionego częściowo jest kurator, kapi- tan morskiego statku handlowego jest przedstawicielem ustawowym armatora poza portem macierzystym.
Jak widać, celem przedstawicielstwa ustawowego jest z reguły umożliwienie dokonywania czynności prawnych osobom, które z powodu braku wymaganej prawem zdolności do czynności prawnych lub z innych powodów (np. nieobecności) same działać nie mogą.
Pełnomocnictwo jest rodzajem przedstawicielstwa, w którym prawo

(…)

… ustawowego jest z reguły umożliwienie dokonywania czynności prawnych osobom, które z powodu braku wymaganej prawem zdolności do czynności prawnych lub z innych powodów (np. nieobecności) same działać nie mogą.
Pełnomocnictwo jest rodzajem przedstawicielstwa, w którym prawo przedstawiciela do dokonywania czynności prawnych w cudzym imieniu opiera się na woli osoby reprezentowanej (mocodawcy).
Udzielić…
… nie może on jako pełnomocnik innej osoby zawierać umów ze sobą samym, chyba że nie może zajść naruszenie interesu mocodawcy.
Pełnomocnictwo nie wymaga szczególnej formy, z wyjątkiem pełnomocnic- twa ogólnego, które musi być udzielone na piśmie. Ponadto pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej wymagającej określonej formy powinno być udzielone w takiej samej formie, np. pełnomocnictwo do sprzedaży nierucho- mości…
… budynkiem.
Pełnomocnictwo rodzajowe jest upoważnieniem do wielokrotnego dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju. Pełnomocnictwem rodzajowym dysponują ekspedienci w sklepach, którzy w imieniu swojego przedsiębiorstwa zawierają nieustannie umowy sprzedaży z klientami, pełno- mocnikiem takim jest kasjer sprzedający bilety na mecz itp.
Pełnomocnictwo szczególne jest upoważnieniem do dokonania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz